SEYAHAT

E-Devlet Üzerinden Turist Rehberi Ruhsatname Başvurusu ve Takip Hizmetleri

Sinemanın Fantastik Yüzü Tim Burton

MAGAZİN

EGE’NİN İKİ YAKASI BU KEZ PİYANONUN TUŞLARINDA BİRLEŞTİ

Ramazan Bayramı ve Peygamber Efendimizin Bayramı

Vincent Van Gogh'un En Önemli Eserleri

Vincent van Gogh'un En Önemli Eserleri

1 ) Arles'daki Yatak Odası

Vincent Van Gogh bir birinin neredeyse aynı özellikleri taşıyan 3 adet kendi  yaşadığı odasını resmetmiştir bunların ilki bir sel de  zarar gördükten sonra Van Gogh  1 yıl süre  sonra 2 kopyasını yapmıştır.  

Van Gogh, Arles'taki evine taşındıktan sonra dönemin ressamlarından Paul Gauguin ile birlikte çalışmak ve ortak paylaşımlarda bulunmak için onu buraya davet eder. Ressam, misafirini beklerken uygun ortam hazırlamak ve kendi resim yeteneğini göstermek için odayı, yaptığı çalışmalarla süsler. Eserde duvarlarda görülen tablolar da bu süreçte yapılmıştır. Odadaki eşyalar temelde, bir yatak, iki sandalye ve bir masadan oluşuyor. Sağdaki duvarın yanında bir sandalye, üzerinde su bulunan küçük masa ve sokağa bakan bir pencere bulunur. Soldaki duvarın yanında ikinci bir sandalye ve diğer odanın kapısı bulunuyor. Odada hiç kimse yoktur. Yatağın yanındaki duvarda ressamın arkadaşları olan Eugène Boch ve Paul-Eugène Milliet'nin portresi asılmıştır. Yatağın arkasındaki resim ise Kayalıklar ve Meşe Ağacı'dır.

Tablodaki çoğu nesneler çiftler halinde resmedilmiştir. Bu da Van Gogh'un Gauguin'i bekleyişinin yansımasıdır. Sandalyeler, yastıklar ve duvardaki tabloların çiftler halinde oluşu tabloya huzur, düzen ve barış duygusu vermek için yardımcı olur. Tema her ne olursa olsun Arles ve Saint-Rémy dönemleri boyunca Van Gogh'un en sevdiği ve sıklıkla kullandığı renk sarıydı. Bu tabloda da kullanılan esas renk sarıdır. Resmin en dikkat çekici ve çarpıcı yanı, ilginç bir perspektife sahip olmasıdır. Alışılmışın dışında orantısız boyutlarda yamuk şekilde betimlenen odanın ölçülerinde sıradışı bir derinlik yanılgısı göze çarpıyor. Arka duvar sağa doğru yönelirken, yatağın sağındaki duvarda yatağa doğru eğilmiştir. Odanın sağındaki kapı odayı koridora, sol taraftaki kapı ise ressamın Gauguin için hazırladığı misafir odasına bağlıyor.

Yıldızlı Gece

Vincent Van Gogh'un bir diğer  önemli eserlerinden biri olan yıldızlı gece  eseri Van Gogh'un akıl hastanesinde yattığı zamanlarda işlenmiştir. Van Gogh'un bu eseri sanat dünyasında bir çok şiire romana ve şarkıya  ilham olmuştur.  Van Gogh gecelri süre gelen nöbetlerinin her  şafağında güneşin yeniden doğuşunu izlemesi onda  büyük bir hayranlık oluşturmuş ve tüm hayal gücünü kullanarak gerçekleştirmiştir  biz bu kanıya araştırmacıların  tartışma konusu olması sebeiyle varmış bulunmaktayız. Bu eser Van Gogh'un Yıldızları ilk resmettiği tablodur. 

  


Van Gog'un Bir diğer Yıldızları konu edindiği tablosu 

Kafe Terasta Gece

Kafenin gece görünümünün yansıtıldığı esere genelde koyu renkler hakim olsa da, çiziminde siyah rengin herhangi bir tonu kullanılmamıştır. Onun yerine tercih edilen sıcak renkler ve perspektif derinliği ile bu resim Van Gogh eserleri için sıradışıdır. Bu perspektif sayesinde seyirci, çakıl taşları ile döşeli kaldırımın sonundan öne doğru ilerleyen at arabasına yönelir. Kafenin lambalarından yansıyan sarı ışığın aydınlattığı geniş tentenin altında, arkadaki masa etrafında misafirler oturuyor. Masanın kenarında beyaz giysili, elinde tepsi olan garson onlara hizmet etmektedir. Bununla birlikte sokakta dolaşan insanlar, uzaktan gelen atlı araba, sokağın sağındaki karanlık binalar, ışıklı küçük dükkân, ağaç dalları ve eski bir kilisenin kulesi (şimdiki Lapidaire Müzesi) gözükmektedir. Gecenin karanlığına rağmen aydınlık ve huzur dolu olan bu tablo ressamın en özel eserlerinden biri olarak kabul edilir.

Sarı ev 

Bu isim, 1 Mayıs 1888'de Van Gogh'un dört oda kiraladığı Arles,Fransa'daki Place Lamartine'in sağ taraflarında bulunan evden gelir. Van Gogh, zemin kattaki iki büyük odayı aldı ve birini atölye diğerini ise mutfak olarak kullandı , ayrıca ikinci kattaki Place Lamartine manzaralı odaları aldı. Birinci katta, köşedeki iki panjuru da açık olan pencere Van Gogh'un konuk odasının penceresidir, burada Paul Gauguin Ekim 1888'den itibaren 9 ay boyunca yaşamıştır. Diğer pencerenin altı ise Van Gogh'un yatak odasıdır. Arka kısımdaki iki küçük oda daha sonra Van Gogh tarafından kiralanmıştır.

Patates yiyenler 

Patetes Yiyenler, Hollandalı ressam Vincent van Gogh'un 1885 yıında Nuenen'de yaptığı 82 x 114 cm ölçülerindeki tablosu. Vincent van Gogh sanat hayatının ilk dönemlerinde yığılmış patatesleri, dokuma tezgâhları, madencileri ve karamsarlık hissi veren gökyüzünü çalışmalarında ana tema olarak kullandı. Van Gogh Müzesi'de sergilenen Patetes Yiyenler adlı tual üzerine yağlı boya çalışmasını ise Nisan 1885'te tamamladı. Tablo van Gogh'un ilk önemli çalışması olarak görülmektedir ve buhranlı bir dönemine aittir.