Yalnızlık ve Utangaçlık ile Başa Çıkmak
Sosyal durumlarda utangaç ve bilinçli misiniz? Kendinizi yalnız ve yalnız hissediyor musunuz
Tarih: 6.2.2019 19:38:57

Sosyal durumlarda utangaç ve bilinçli misiniz? Kendinizi yalnız ve yalnız hissediyor musunuz, ancak başkalarıyla nasıl bağlantı kuracağınızdan emin değil misiniz? Yalnız olduğunuzu hissedebilirsiniz, ancak gerçek şu ki, birçok insan utangaçlık ve sosyal güvensizlikle mücadele ediyor. Başkalarının şirketinde ne kadar garip veya gergin hissettiğiniz önemli değildir, öz-eleştirel düşünceleri susturmayı, özgüveninizi arttırmayı ve başkalarıyla olan etkileşimlerinizde kendinden emin olmayı öğrenebilirsiniz. Kişiliğinizi değiştirmek zorunda değilsiniz, ancak yeni beceriler öğrenerek ve farklı bir bakış açısı benimseyerek korkularınızı yenebilir ve ödüllendirici arkadaşlıklar kurabilirsiniz.

Utangaçlık ve yalnızlık ile başa çıkmak için yardıma ihtiyacınız var mı?

İnsanlar olarak sosyal yaratıklar olmak zorundayız. Arkadaş edinmek bizi daha mutlu ve sağlıklı kılar - aslında, sosyal olarak bağlantıda olmak zihinsel ve duygusal sağlığımızın anahtarıdır. Oysa çoğumuz utangaç ve sosyal içe dönük. Tanıdık olmayan insanlar hakkında garip hissediyoruz, ne söyleyeceğimizden emin değiliz veya başkalarının bizim hakkımızda ne düşünebileceği konusunda endişeliyiz. Bu, sosyal durumlardan kaçınmamıza, kendimizi diğerlerinden kesmemize ve yavaş yavaş tecrit ve yalnız kalmamıza neden olabilir.

Yalnızlık, her yaştan ve kökenden gelen insanlar arasında yaygın bir sorundur ve yine de çoğumuzun itiraf etmekte tereddüt ettiği bir şey. Ancak yalnızlık, utanılacak bir şey değildir. Bazen, dış koşulların bir sonucu: örneğin, yeni bir alana taşındınız. Bu gibi durumlarda, yeni insanlarla tanışmak ve tanıdıklarınızı arkadaşlara dönüştürmek için atabileceğiniz çok fazla adım vardır.

Ama ya utangaçlık, sosyal güvensizlik veya uzun süredir arkadaş edinmekte zorluk çekiyorsanız? Gerçek şu ki, hiçbirimiz sosyal becerilerle doğmadık. Onlar zamanla öğrendiğimiz şeylerdir - ve iyi haber, onları da öğrenebilirsiniz. Yaşınız veya durumunuz ne olursa olsun, utangaçlık veya sosyal garipliğin üstesinden gelmeyi, yalnızlığı yasaklamayı ve güçlü, tatmin edici arkadaşlıkların tadını çıkarmayı öğrenebilirsiniz.

/resimler/2019-2/6/1951095324600.jpg

Sosyal güvensizlik ve korku ile mücadele

Utangaçlık ve sosyal gariplik söz konusu olduğunda, kendimize anlattığımız şeyler büyük bir fark yaratıyor. İşte güveninize zarar verebilecek ve sosyal güvensizliği körükleyebilecek bazı yaygın düşünme modelleri:

 • Sıkıcı, hoş görünmeyen veya tuhaf olduğunuzu inanmak.
 • Diğer insanların sizi sosyal durumlarda değerlendirdiğine ve değerlendirdiğine inanma.
 • Sosyal bir hata yaparsanız reddedileceğinizi ve eleştirileceğinizi inanmak.
 • Reddedilmiş veya sosyal olarak utanmış olmanın korkunç ve yıkıcı olacağına inanmak.
 • Başkalarının senin hakkında düşündüklerinin kim olduğunu tanımladığına inanmak.

Bu şeylere inanıyorsanız, sosyal durumların korkunç görünmesi şaşırtıcı değil! Fakat gerçek hiçbir zaman bu kadar siyah-beyaz değildir.

İnsanlar seni düşünmüyor, en azından düşündüğün kadar değil. Çoğu insan kendi yaşamlarına ve kaygılarına kapılıyor. Tıpkı kendiniz ve kendi sosyal kaygılarınız hakkında düşündüğünüz gibi, diğer insanlar da kendileri hakkında düşünüyor. Boş zamanlarını seni yargılayarak harcamıyorlar. Bu yüzden başkalarının senin hakkında ne düşündüğü hakkında endişelenerek zamanını boşa harcama.

Diğer birçok insan da senin kadar garip ve gergin hissediyor. Sosyal olarak endişelendiğinizde, sanki herkes kendi kendine güven ile dışa dönük bir sersemlemiş gibi görünüyor. Ama bu böyle değil. Bazı insanlar onu gizlemekte diğerlerinden daha iyidir, ama orada olduğu gibi kendinden şüphe duyan birçok iç içe insan var. Konuştuğunuz bir sonraki kişi, onlar hakkında ne düşündüğünüz için endişelenme ihtimaliniz yüksek!

İnsanlar düşündüğünden çok daha hoşgörülü. Zihninizde, kamuda utanç verici bir şey yapma veya söyleme fikri dehşet vericidir. Herkesin seni yargılayacağından eminsin. Fakat gerçekte, insanların sosyal sahte pas üzerinde büyük bir anlaşma yapması pek olası değildir. Herkes bir noktada yaptı, çoğu onu görmezden gelip devam edecek.

Kendini kabul etmeyi öğrenme

İnsanların her sözünüzü ve işinizi incelemek ve değerlendirmek istemediğini anlamaya başladığınızda, sosyal olarak otomatik olarak daha az gergin hissedeceksiniz. Ama bu hala kendin hakkında hissetme şeklini bırakır. Sık sık, biz kendi en kötü eleştirmenimiziz. Asla yabancı olamayacağımız bir şekilde kendimiz için çok zoruz - umursamış olduğumuz insanlar bile.

Kendini kabul etmeyi öğrenmek bir gecede gerçekleşmez - düşünceni değiştirmeyi gerektirir.

Sevilmek için mükemmel olmak zorunda değilsin. Aslında, kusurlarımız ve tuhaflıklarımız sevindirici olabilir. Zayıf yönlerimiz bile bizi başkalarına yaklaştırabilir. Birisi kırılganlıklarına karşı dürüst ve açık olduğunda, özellikle de kendilerine gülmek zorsa, bu bir bağlanma deneyimidir. Beceriksizliğini ve kusurlarını neşeyle kabul edebiliyorsan, diğerlerinin de öyle olacağını göreceksin. Bunun için senden daha çok hoşlanıyor olabilirler!

Hata yapmak sorun değil. Herkes hata yapar; insan olmanın bir parçası. Öyleyse kendinize biraz mola verdiğinizde bir ara verin. Değerin mükemmel olmaktan gelmiyor. Merhametinizi zor buluyorsanız, arkadaşlarınızınki gibi kendi hatalarınıza bakmaya çalışın. 

/resimler/2019-2/6/1951300637397.jpg

Her seferinde bir adım sosyal becerileri geliştirmek

Sosyal becerileri geliştirmek pratik gerektirir. Tıpkı bir çaba sarf etmeden gitarda iyi olmayı beklemeyeceğiniz gibi, zaman ayırmadan sosyal olarak rahat olmayı beklemeyin. Bu küçük başlayabilirsiniz dedi. Daha güvenli ve sosyal olma yolunda bebek adımlarını atın, sonra bu başarılara dayanın.

 • Sokakta geçirdiğin birine gülümse.
 • Gündüzleri karşılaştığınız birine iltifat edin.
 • Birine gündelik bir soru sorun (örneğin bir restoranda: “Daha önce burada bulundunuz mu? Biftek nasıl?”)
 • Arkadaş canlısı bir kasiyer, resepsiyonist, garson veya satış görevlisiyle sohbet etmeye başlayın.

En büyük sosyal korkularınla ​​nasıl yüzleşeceksin

Bizi gerçekten korkutan şeylere gelince, korkularınızı kademeli bir şekilde, hafif stresli durumlardan başlayarak ve daha fazla endişe uyandıran senaryolar oluşturarak karşı karşıya getirmek istiyorsunuz. Bir basamak olarak düşünün, her basamak sondan biraz daha stresli. Aşağıdaki adımda olumlu bir deneyim yaşayana kadar bir sonraki adıma geçmeyin. Örneğin, partilerdeki yeni insanlarla konuşmak sizi aşırı derecede endişelendiriyorsa, işte kullanabileceğiniz bir merdiven:

 1. Bir partiye git ve birkaç insana gülümse.
 2. Bir partiye git ve basit bir soru sor (örneğin “Saatin kaç olduğunu biliyor musun?”). Bir kez cevapladılar, kibarca onlara teşekkür edin ve sonra kendinize izin verin. Anahtar, etkileşimi kısa ve tatlı yapmaktır.
 3. Bir arkadaşınıza sizi partideki biriyle tanıştırmasını ve kısa bir sohbeti kolaylaştırması için yardım isteyin.
 4. Partide arkadaş canlısı ve ulaşılabilir görünen birini seçin. Kendini tanıt.
 5. Partide korkutucu olmayan bir grup insan belirleyin ve onlara yaklaşın. Büyük bir giriş yapmanıza gerek yok. Sadece gruba katılın ve sohbeti dinleyin. İsterseniz bir ya da iki yorum yapın, ancak kendinize fazla baskı uygulamayın.
 6. Başka bir arkadaş canlısı, ulaşılabilir gruba katılın. Bu sefer, sohbete biraz daha katılmaya çalışın.

Konuşma yapmak için ipuçları

Bazı insanlar içgüdüsel olarak herhangi bir yerde, herhangi biriyle konuşmaya nasıl başlayacaklarını biliyor gibi görünüyor. Bu şanslı türlerden biri değilseniz, bu ipuçları birisiyle ilk tanıştığınızda konuşmanıza başlamanıza yardımcı olacaktır:

İşte yeni biriyle konuşmaya başlamanın kolay yolları

Çevresi veya vesilesiyle dikkat edin. Örneğin, bir partideyseniz, mekan, yemek veya müzik hakkında olumlu bir şekilde yorum yapabilirsiniz. “Bu şarkıyı çok seviyorum,” “Yemekler harika. Tavuğu denedin mi?

Açık uçlu bir soru sorun, sadece evet veya hayır cevabından fazlasını gerektiren bir soru. Gazetecinin inancına uyun ve 5 W´den (veya 1 H) biriyle başlayan bir soru sorun: kim, nerede, ne zaman, ne, neden veya nasıl. Örneğin, “Burada kimi tanıyorsunuz?” “Normalde cuma günü nereye gidiyorsunuz?” “Buraya ne zaman taşındınız?” “Sizi meşgul eden ne?” “Neden vejeteryan olmaya karar verdiniz?” “Nasıl Şarap mı? ”Çoğu insan kendilerinden bahsetmekten hoşlanır, bu yüzden bir soru sormak bir sohbete başlamanın iyi bir yoludur.

Bir iltifat kullanın. Örneğin, “Cüzdanını gerçekten beğendim, nereden aldığını sorabilir miyim?” Veya “Bunu daha önce yapmış gibi görünüyorsun, nerede oturum açmam gerektiğini söyler misin?”

Ortak olan herhangi bir şeyi not edin ve bir takip sorusu sorun. “Ben de golf oynuyorum, en sevdiğiniz yerel kurs hangisi?” “Kızım da o okula gitti, oğlunuz nasıldı?”

Sohbeti küçük konuşmalarla sürdürün. Açıkça kışkırtıcı bir şey söyleme ve politika veya din gibi ağır konulardan kaçının. Hava, çevre ve okul, filmler veya spor takımları gibi ortak olan her şeye hafif konulara bağlı kalın.

Etkili bir şekilde dinleyin. Dinlemek, sıra sizde konuşmak için beklemekle aynı değildir. Bir sonraki söyleyeceği şeyi oluşturuyorsanız, birinin söylediklerine odaklanamazsınız. Etkili iletişimin anahtarlarından biri tamamen konuşmacıya odaklanmak ve söylenenlere ilgi göstermek. Başını salla, insana gülümse ve duruşunun açık ve davetkar olduğundan emin ol. Konuşmacıyı “evet” veya “uh ha” gibi küçük sözlü ipuçlarıyla devam etmeye teşvik edin.

/resimler/2019-2/6/1952189699209.jpg

Sosyal durumlar sizi yorduğunda ne yapmalı

İçe dönüklerin sosyal olmadığı yönünde yaygın bir yanılgı var. Aslında, içe dönük olanlar, yalnızca dışa dönük olanlar kadar sosyal olabilirler. İkisi arasındaki fark, içe dönüklerin insanlar etrafındayken enerji kaybettikleri ve yalnız zaman harcayarak yeniden şarj ettikleri, dışa dönüklerin diğer insanlarla zaman geçirerek enerji aldığıdır.

Bunun anlamı, sosyal olarak kendine güvenen içe dönüklerin bile birçok sosyalleşmeden sonra kendilerini yorgun hissedecekleridir. Bu, sizin için yanlış bir şey olduğu veya tatmin edici bir sosyal hayata sahip olamayacağınız anlamına gelmez. Sadece sınırlarını anlaman ve buna göre planlaman gerekiyor.

Fazla zorlama. Sosyal davetleri reddetmek sorun değil çünkü sosyalleşmeden sonra bir mola vermeniz veya çalışmamanız gerekiyor. Örneğin, arkadaşlarla dışarıda geçireceğiniz eğlenceli bir cumartesi gününden sonra dinlenmek ve yeniden şarj olmak için Pazar gününü yalnız geçirmeniz gerekebilir.

Küçük molalar verin. Kendinizi yorgun hissettiğiniz zamanlar olacaktır, ancak durumu uzun süre yalnız bırakamazsınız. Belki yoğun bir iş toplantısındasınız, arkadaşlarınızla kaçıyorsunuz veya tatil için ailenizi ziyaret ediyorsunuz. Bu şartlar altında, kaba olarak görülmediği zaman sessiz bir köşeye kaymak için zaman bulmaya çalışın. Burada 10 veya 15 dakika bile olsa büyük bir fark yaratabilir.

Aileniz ve arkadaşlarınızla, yalnız olduğunuz zamandaki ihtiyaçlarınız hakkında konuşun. Sosyalleşmenin sizi süzdüğü gerçeği konusunda açık olun. Utanılacak bir şey değil ve onu gizlemeye çalışmak sadece sosyal yorgunluğunuzu artıracak. İyi arkadaşlar sempatik ve ihtiyaçlarınızı karşılamak için istekli olacaktır.

/resimler/2019-2/6/1953037981397.jpg

Sosyal gerileme ve reddedilme ile başa çıkmak

Kendinizi sosyal olarak oraya koyarken, yargılandığınızı veya reddedildiğinizi hissettiğiniz zamanlar olacaktır. Belki birisine ulaştınız, ancak sohbet etmek veya bir arkadaşlık kurmakla ilgilenmediler.

Hiç şüphe yok: reddetme kendini kötü hissediyor. Ancak bunun hayatın bir parçası olduğunu hatırlamak önemlidir. Yaklaştığınız herkes, yalnızca arkadaş olmak yerine, bir sohbete başlamaya açık olmayacaktır. Tıpkı çıkma gibi, yeni insanlarla tanışmak kaçınılmaz olarak bazı reddetme unsurlarıyla birlikte gelir. Aşağıdaki ipuçları, sosyal engellerle daha kolay zaman geçirmenize yardımcı olacaktır:

Bir şeyleri kişisel olarak almamaya çalışın. Diğer kişi kötü bir gün geçiriyor olabilir, diğer sorunlardan rahatsız olabilir veya konuşkan bir havasında olamaz. Her zaman reddetmenin, diğer insanlarla, sizinle olduğu kadar ilgisi olduğunu daima unutmayın.

İşleri perspektifte tutun. Başka birinin görüşü sizi tanımlamaz ve bu, başka hiç kimsenin arkadaşınızla ilgilenmeyeceği anlamına gelmez. Deneyimden öğrenin ve tekrar deneyin.

Hatalar üzerinde durma. Pişman olduğunuz bir şey söylemiş olsanız bile, örneğin, diğer kişinin kısa bir süre sonra hatırlaması pek mümkün değildir. Pozitif kal; Kendinizi bir başarısızlık olarak etiketlemekten kaçının veya kendinize asla arkadaş edinemeyeceğinizi söylemekten kaçının. En utangaç insanlar yapar ve sen de öyle yaparsın.

/resimler/2019-2/6/1953523297610.jpg
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Yalnızlık Utangaçlık Başa Çıkmak
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
İLK KARA DELİK FOTOĞRAFI YAYINLANDI
İLK KARA DELİK FOTOĞRAFI YAYINLANDI
ABD Ulusal Bilim Vakfı, 2012 yılında kara deliğin çevresini gözlemlemek için kurulan Avrupa Birliği (AB) destekli ´Event Horizon Teleskobu´ndan (EHT) elde edilen kara delik fotoğrafları ve araştırma sonuçlarını Brüksel Avrupa Birliği Komisyonundan dünyayla paylaştı.
ELEKTRİK ÇARPTIĞINDA BUNLARI YAPIN
ELEKTRİK ÇARPTIĞINDA BUNLARI YAPIN
Elektrik enerjisi tüm yaşamımız için gerekli olsa da ne yazık ki bazen büyük yaralanmalara hatta ölüme dahi neden olabiliyor.
Şerbetçi Otu Faydaları
Şerbetçi Otu Faydaları
Şerbetçi Otu Faydaları
TARİHÇİLERİ ŞAŞIRTAN ARKEOLOJİK BULGULAR
TARİHÇİLERİ ŞAŞIRTAN ARKEOLOJİK BULGULAR
TARİHÇİLERİ ŞAŞIRTAN ARKEOLOJİK BULGULAR
Kızıllar´a Özel 5 Şey
Kızıllar´a Özel 5 Şey
Kızıl saçlılar dünya nüfusunun yalnızca% 2´sini oluşturuyor
En Eski Uzay Haritası
En Eski Uzay Haritası
Uzayın Haritası
Dünyanın En Garip ve İlginç Kahveleri
Dünyanın En Garip ve İlginç Kahveleri
Avolatte Renksiz Kahve Kömür Kahve Yanan Kömür Kahvesi Dünyanın En Güçlü Kahvesi Black Insomnia Coffee Şarapta Demlenmiş Kahve
Buluşlarından Pişmanlık Duyan 2 Mucit
Buluşlarından Pişmanlık Duyan 2 Mucit
Buluşlarından Pişmanlık Duyan 2 Mucit
Dünyayı Gezmek İçin Her Şeyi Sattılar ve 63 Ülke Gezdiler
Dünyayı Gezmek İçin Her Şeyi Sattılar ve 63 Ülke Gezdiler
Dünyayı Gezen Çift
Dünyanın İlk Kilisesi
Dünyanın İlk Kilisesi
ilk kez Hıristiyan toplumunun ortaya çıktığı ve Hristiyan adının dünyada ilk kullanıldığı yer
Doğru Kişiyi Bulmak İçin Arkadaşlık İpuçları ve Sağlıklı Bir İlişkinin Yolları
Doğru Kişiyi Bulmak İçin Arkadaşlık İpuçları ve Sağlıklı Bir İlişkinin Yolları
Tek bir kişi olarak yaşam, kendi hobilerinizi ve ilgi alanlarınızı takip etmekte özgür olmak, kendi şirketinizden nasıl keyif alacağınızı öğrenmek ve sessizlik yalnızlık anlarını takdir etmek gibi birçok ödül sunar. Ancak, hayatınızı birisiyle paylaşmaya hazırsanız ve kalıcı, değerli bir ilişki kurmak istiyorsanız, tek bir kişi olarak yaşam da sinir bozucu görünebilir.
Sömestr Tatilinde Seyahat Edilecek Harika Yerler
Sömestr Tatilinde Seyahat Edilecek Harika Yerler
Tüm öğrencilerin sabırsızlıkla beklediği yarıyıl tatili geldi çattı.
8. Yüzyıldan Kalma Dünyanın 8. Harikası
8. Yüzyıldan Kalma Dünyanın 8. Harikası
Tapınağın kendisi, 164 metre derinliğinde, 109 metre genişliğinde ve 98 metre yüksekliğinde tek bir kayadan inşa edilmiştir
Amerika´da Yaşam New York´ta Nereleri Gezmeli?
Amerika´da Yaşam New York´ta Nereleri Gezmeli?
Amerika´da Yaşam New York´ta Nereleri Gezmeli?
Saç Kırılmasını Önlemek İçin Evde Hazırlayabileceğiniz 6 Öneri
Saç Kırılmasını Önlemek İçin Evde Hazırlayabileceğiniz 6 Öneri
Saç kırılmasını Önlemek İçin Evde Hazırlayabileceğiniz Basit ve En Uygun Maliyetli Teknikler
Çocukluğumuzun Vazgeçilmez Bilgisayar Oyunları
Çocukluğumuzun Vazgeçilmez Bilgisayar Oyunları
Bazı oyunlar zamanla hiç hatırlanmayacak biçimde kaybolmuş. Bazıları ise hatırlandığında insanın aklında güzel bir anımsama getiriyor. Bu oyunlar neler hatırlatıyoruz.
Mardin´de Safran Renginde Bir Manastır Deyrulzafaran
Mardin´de Safran Renginde Bir Manastır Deyrulzafaran
Mardin´de Safran Renginde Bir Manastır Deyrulzafaran
Herkesin Merakla Beklediği 2019 Yılı Burç Yorumları
Herkesin Merakla Beklediği 2019 Yılı Burç Yorumları
Herkesin Merakla Beklediği 2019 Yılı Burç Yorumları
Mora Dergisi İle Keşfet Şanlıurfa Arkeoloji ve Mozaik Müzesi
Mora Dergisi İle Keşfet Şanlıurfa Arkeoloji ve Mozaik Müzesi
Mora Dergisi İle Keşfet Şanlıurfa Arkeoloji ve Mozaik Müzesi
Tablodaki Gerçek Kadavra Rembrandt Harmensz van Rijn
Tablodaki Gerçek Kadavra Rembrandt Harmensz van Rijn
Tablodaki Gerçek Kadavra Rembrandt Harmensz van Rijn
Mora Dergisi İle Keşfet Dileklerin Gerçekleştiği Rotalar Milano
Mora Dergisi İle Keşfet Dileklerin Gerçekleştiği Rotalar Milano
Mora Dergisi İle Keşfet Elif Sedef Dizer ve Milano
Mora Dergisi İle Keşfet Gaziantep Zeugma Müzesi
Mora Dergisi İle Keşfet Gaziantep Zeugma Müzesi
Mora Dergisi İle Keşfet Gaziantep Zeugma Müzesi
Az Kişi Tarafından Bilinen Süper Tatil Yerleri
Az Kişi Tarafından Bilinen Süper Tatil Yerleri
Tam manasıyla ´´Abi orası bozdu ya...´´ diyemeyeceğiniz, henüz çok fazla kişi tarafından keşfedilmemiş, Türkiye´nin nefis tatil yerleri listesi.
İtalya´da ne yenir İtalyan Yemekleri
İtalya´da ne yenir İtalyan Yemekleri
İtalya´da ne yenir İtalyan Yemekleri
E Dergi Yıl 4 Sayı 44

/resimler/2019-3/23/1201324951143.jpg

-Kelebekler ayaklarıyla tat alırlar. -Kadınlar erkeklere oranla 2 kat fazla göz kırpar.(Çok yalan söyledikleri için olmasın) -İnsan vücudundaki en güçlü kas dildir. -Gözleri açık tutarak hapşırmak imkansızdır. (Bir rivayete görede gözleri açık hapşırı

İlginç Bilgiler 2