Yapay Zeka İçin Sırada Ne Var?
Yapay zeka alanındaki çalışmalar dünyanın birçok farklı ülkesinde farklı projelerle derinleşerek sürüyor. Kerem Bayar, bunları derledi.
Tarih: 8.1.2019 09:29:31

Anlatma. Göster. Yapay zekanın dünya üzerindeki olağanüstü etkileri gerçekten anlatmaya değerdir. Ve “Ben AI´ım” adlı dokümanlarımız tam da bunu yapıyor aslında, her seferinde olağanüstü bir hikaye…

Bu masallar – dünyanın her yerindeki en ölümcül hastalıklardan birini Kenya´nın güneşte dökülen vahşi ormanlarına götüren son derece gelişmiş bir robot jenerasyonu tarafından yetiştirilen yemyeşil Kaliforniya tarlalarından, en gelişmiş Tayvanlı kanser kliniklerine kadar – her yerde yer alıyor – Yapay zekanın büyük değişimler yapabileceğini açıkça belirtiyor.

Bir bütün halinde bakıldığında, bu hikayeler, dünyanın kendisini nasıl değiştiğine dair daha geniş bir hikaye anlatıyorlar. Dünyayı tek başınıza değiştirmek istiyorsanız, 2019´da nelerin mümkün olacağını düşünün. Bunun verdiği rahatlama ilham verici olabilir.

Doğa Koruması için Yabani Koşu

Bir zebra görmeniz, hepsini gördüğünüz anlamına gelmez. Tabii araştırmacılar zebraların gerçek sayılarını ortaya çıkaramazsa… Bunu yapmak için, zebraları tek tek habitatlarında saptayabilmelisiniz ve bu sanılandan daha zor bir iştir. Çözüm, yapay zeka destekli yazılım olan
Wildbook, Kenya hükümetinin bu muhteşem hayvanları yok olmaktan kurtarmak için zebra hareketlerini izlemesine yardımcı oluyor.

Bol Hasat

Bir servete mal olan taze çileklerden bıktınız mı? Peki, bu fiyatların düşmesine yardım edebileceğiniz söylesek? Agrobot, yapay zeka ve robotların bu tatlı kırmızı meyvenin toplanmasını otomatize ederek, tam da bunu yapmayı vadediyor.

Akciğer Kanseriyle Mücadelede Yeni Bir Silah

Akciğer kanseri, özellikle sigara ve hava kirliliğinin yaygın olduğu toplumlarda insanları ölümüne sebep olmaktadır. Bunun en büyük nedeni hastalığın tespitinin çok zor olmasıdır. Enter AI. 12 Sigma Technologies, akciğer kanseri nodüllerini erken ve daha verimli bir şekilde tespit etmek ve tanımlamak için derin öğrenme ve yapay zekayı kullanıyor.

Uzun Mesafede Yapay Zeka Yenilikçiliğinin Geliştirilmesi

Kamyon şoförleri artık daha fazla km yapıyor ve her zamankinden daha fazla yük taşıyor. İşte bu yüzden kamyon üreticisi Paccar, tekerlek üstündeki herkes için üretkenliği ve güvenliği artırırken, kapımıza paketler teslim etmeye yardımcı olmak için yapay zekaya yöneliyor.

Yapay Zeka Buz Pistinde

Hokey kaotik, tahmin edilemez bir oyun olabilir. En iyi antrenörler bile, enine boyuna düşünülmüş bir karar aldıklarından her zaman emin değildir. Iceberg, antrenörlerin bunu değiştirmelerine yardımcı olmak için yapay zekanın gücünü kullanıyor. Görünüşte düzensiz stratejilerin, rekabet avantajı olan güçlü analitiklere dönüşmesini sağlıyor.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Yapay Zeka İçin Sırada
GELECEĞİN MÜHENDİSLERİ ELEKTRİKLİ ARAÇ TASARLADILAR
GELECEĞİN MÜHENDİSLERİ ELEKTRİKLİ ARAÇ TASARLADILAR
Evliya Çelebi İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri, ASIM 2023 isimli elektrikli araç tasarladı
BURSALI GENÇLERİN AVRUPA BAŞARISI
BURSALI GENÇLERİN AVRUPA BAŞARISI
Avrupa Birliği Erasmus Plus projeleri kapsamında Bursa´dan dört genç proje yazma eğitimi alacaklar.
TÜRKİYE´NİN ROBOTLARI BURSA´DA YARIŞIYOR
TÜRKİYE´NİN ROBOTLARI BURSA´DA YARIŞIYOR
Özel Bursa Kültür Okulları´nın ‘Dijital Gelecekte İyi İnsan´ sloganıyla bu yıl ikincisini düzenlediği Robolution Robot Yarışması başladı.
SANAL DÜNYANIN GERÇEK TEHDİTLERİNDEN KURTULUN
SANAL DÜNYANIN GERÇEK TEHDİTLERİNDEN KURTULUN
Bursa İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Osmangazi Sağlıklı Hayat Merkezindeki Teknoloji Bağımlılığıyla Mücadele Birimi, internet, tablet, oyun, telefon ve bilgisayar bağımlılarına destek vererek teknoloji bağımlılığından kurtulmalarına yardımcı oluyor.
TÜRKİYE´NİN İLK SİMÜLASYON SAVAŞLARINDA MART AYI ELEMELERİ TAMAMLANDI
TÜRKİYE´NİN İLK SİMÜLASYON SAVAŞLARINDA MART AYI ELEMELERİ TAMAMLANDI
Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Tıp Fakültesi İyi Hekimlik Uygulamaları ve Simülasyon Merkezi (USİM) tarafından Türkiye´de ilk kez gerçekleştirilen USİM-WARS (Simülasyon Savaşları) yarışmasının Mart ayı elemeleri gerçekleştirildi.
HAFTADA 500 DOLAR KAZANDIRAN ARABA YARIŞI
HAFTADA 500 DOLAR KAZANDIRAN ARABA YARIŞI
Yerli oyun firmalarının başarılı çalışmalarına her gün bir yenisi daha ekleniyor. GreenGate tarafından Türk yazılımcılarla birlikte geliştirilen "Racing Heroes Multiplayer", oyun severlere heyecan dolu bir yarış deneyimi sunuyor. Oyun, yarışlar sonucunda ilk 10´a girmeyi başaran yarışmacılara 500 Dolar para ödülü veriyor.
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
KEŞFET / EXPLORE
E Dergi Yıl 4 Sayı 43

/resimler/2019-2/21/1604285033937.jpg

BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ? -Hapşırdığınız zaman kalbinizde dahil olmak üzere bütün vücut fonksiyonlarınız bir an için durur. (Ya bi kez griptim hesapladım 120 kez hapşırmışım demek ki kalbim 1 dakika durmuş o gün) -Eiffel kulesinin tepesine çıkana kadar

İlginç Bilgiler