SEYAHAT

Ege’nin En Güzel Altı Köyü

Toplumu Değiştirmeyi Hedefleyen Adam: Aamir Khan

MAGAZİN

Yeni Albüm ile Yurt Dışına Açılıyorum... İddialıyım.

Hat Sanatı Dünyaya Tanıtılacak

YILDIRIM’DA KORONAVİRÜSE KARŞI ‘E-İMAR’ SİSTEMİ

KORONAVİRÜS İLE MÜCADELE SÜRECİNDE GEREKLİ TEDBİRLERİN ALINMASI VE UYGULANMASI NOKTASINDA ÇALIŞMALAR YÜRÜTEN YILDIRIM BELEDİYESİ, 2020 YILI BAŞINDA HAYATA GEÇİRDİĞİ ‘E-İMAR DİJİTAL ONAY SİSTEMİ’ İLE İMAR İŞLERİNİN BELEDİYEYE GİDİLMEDEN ELEKTRONİK ORTAMDA GERÇEKLEŞTİRİLMESİNE OLANAK SAĞLIYOR.

YILDIRIM BELEDİYESİ, BURSA’DAKİ BELEDİYELER ARASINDA İLK OLARAK HAYATA GEÇİRDİĞİ ‘E-İMAR DİJİTAL ONAY SİSTEMİ’ İLE ZAMANDAN VE FİZİKİ SARFİYATTAN TASARRUF SAĞLIYOR.

YILDIRIM BELEDİYE BAŞKANI OKTAY YILMAZ: “E-İMAR DİJİTAL ONAY SİSTEMİYLE KORONAVİRÜS SALGINININ ETKİLİ OLDUĞU BU DÖNEMDE HEM MİMAR VE MÜHENDİSLERİMİZİN HEM DE ÇALIŞMA ARKADAŞLARIMIZIN BULAŞ RİSKİ ORTADAN KALKIYOR.”

BAŞKAN YILMAZ: “DİJİTAL ÇAĞIN GEREKLİLİKLERİNİ YERİNE GETİREREK İMARA DAİR TÜM BAŞVURULARIN BİR TIKLA GERÇEKLEŞTİRİLMESİNE İMKAN SAĞLADIK.”

Koronavirüs ile mücadele sürecinde gerekli tedbirlerin alınması ve uygulanması noktasında çalışmalar yürüten Yıldırım Belediyesi, 2020 yılı başında hayata geçirdiği ‘E-İmar Dijital Onay Sistemi’ ile imar işlerinin belediyeye gidilmeden elektronik ortamda gerçekleştirilmesine olanak sağlıyor.

Ocak ayı itibariyle hayata geçirilen, 137 mimar ve mühendis ile 30 yapı denetim şirketinin de kayıtlı olduğu ‘E-İmar Dijital Onay Sistemi’ arsa metrekare değeri öğrenme ve sorgulama, aşınma payı indirim oranları, bina maliyetleri, borç sorgulama ve ödeme, istek, şikayet başvurusu ve sorgulama, emlak vergisi sabitleri, çevre temizlik vergisi tarifeleri, sicil numarası öğrenme, belge doğrulama hizmetlerinin de sağladığı hizmetlerle zamandan ve fiziki sarfiyattan tasarruf sağlıyor. Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla, koronavirüsle mücadele kapsamında kamu çalışanlarına yönelik ilave tedbirler konulu genelge ile uzaktan, dönüşümlü ve esnek çalışan belediye personelleri de E-İmar Dijital Onay Sistemi ‘Yetkin’ projesiyle mimar, mühendis ve yapı denetim şirketlerine kesintisiz hizmet veriyor. Geride kalan süreçte ise sistem üzerinden 118 başvuru gerçekleştirildi.

‘BULAŞ RİSKİNİ AZALTIYORUZ’

Koronavirüs salgınının etkili olduğu süreçte mimar ve mühendisler ile belediye çalışanlarının bir araya gelmeden işlerini gerçekleştirerek sosyal temastan da uzak kaldıklarını belirten Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, “E-İmar Dijital Onay Sistemi’nin sağladığı yenilikle mimar, mühendis ve yapı kontrol firmalarımız belediyeye gelmeden zamandan, dosya ve proje çıktısından tasarruf ederek istedikleri evraka elektronik ortamdan ulaşıyor. Böylece koronavirüs salgınının etkili olduğu bu dönemde hem mimar ve mühendislerimizin hem de çalışma arkadaşlarımızın bulaş riski ortadan kalkıyor. Bursa’daki belediyeler arasında bir ilk olan E-İmar Dijital Onay Sistemi ile mimari ve mühendislik projelerde zaman kaybının önüne geçtik. Dijital çağın gerekliliklerini yerine getirerek imara dair tüm başvuruların bir tıkla gerçekleştirilmesine imkan sağladık” diye konuştu.