SEYAHAT

MAVİ BAYRAKTA DÜNYA ÜÇÜNCÜSÜ TÜRKİYE’NİN ÖDÜLLÜ PLAJ SAYISI 486 OLDU

Toplumu Değiştirmeyi Hedefleyen Adam: Aamir Khan

MAGAZİN

Sibel Bilgiç ‘den muhteşem dönüş!

Hat Sanatı Dünyaya Tanıtılacak

YILDIRIM’DA METRUK YAPILAR YIKILIYOR

 YILDIRIM BELEDİYESİ, MADDE BAĞIMLILARININ MEKANI HALİNE GELEN METRUK BİNALARI BİR BİR YIKIYOR.

 YILDIRIM BELEDİYE BAŞKANI OKTAY YILMAZ: “GÖRÜNTÜ KİRLİLİĞİ YARATMASININ YANI SIRA SOSYAL RİSKLERE DE YOL AÇAN METRUK YAPILARIN YIKIM ÇALIŞMALARINI GERÇEKLEŞTİRİYORUZ.”

BAŞKAN YILMAZ: “SAHİPLERİ TARAFINDAN TERK EDİLMİŞ YA DA KULLANILMAYAN BU BİNALAR, ZAMANLA MADDE BAĞIMLILARI TARAFINDAN MESKEN TUTULUYOR.”

 Güvenli ve daha yaşanabilir bir Yıldırım oluşturma hedefi doğrultusunda çalışmalar yürüten Yıldırım Belediyesi, metruk binaları yıkarak madde bağımlılarının mekanı olmasını önlüyor.

Yıldırım Belediyesi, atıl durumda bırakıldığı için madde bağımlıların yuvası haline gelen ve görüntü kirliliği oluşturan metruk yerlerin yıkımına aralıksız devam ediyor. İlçede metruk halde bulunan, vatandaşların can ve mal güvenliklerini tehdit eden kullanılamaz durumdaki yapılar, gelen şikayetler doğrultusunda tespit edildikten sonra zabıta eşliğinde yıkılıyor. Çalışmalar kapsamında Yıldırım Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, Meydancık Mahallesi’nde bulunan bir metruk binanın daha yıkımını gerçekleştirdi. Meydancık Mahallesi 2. Beyazıt Sokak’ta bulunan ve çevre halkının şikayetçi olduğu iki katlı metruk bina, Fen İşleri Müdürlüğü’ne bağlı iş makinesi tarafından yaklaşık 3 saat süren çalışmanın ardından yıkılarak kullanılamaz hale getirildi. Metruk Binanın yıkımı sırasında Zabıta Müdürlüğü ekipleri de herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması adına çevre güvenliğini sağladı.

‘CAN GÜVENLİĞİMİZİ TEHDİT EDİYOR’

Yıkılmaya yüz tutmuş, yangın ve göçme tehlikesi arz eden metruk binaların yıkımına devam edileceğini belirten Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, “Görüntü kirliliği yaratmasının yanı sıra sosyal risklere de yol açan binaların yıkım çalışmalarını gerçekleştiriyoruz. Sahipleri tarafından terk edilmiş ya da kullanılmayan bu binalar, bir süre sonra madde bağımlıları tarafından mesken tutuluyor. Zaman zaman çocukların oyun alanı olarak ta kullandığı yıkılmaya yüz tutan bu yapılar vatandaşların can güvenliği için tehlike de arz ediyor. Metruk yapıların bulunduğu mahallelerdeki aileler, çocukları için haklı olarak endişe ediyor. Bizde Yıldırım Belediyesi olarak yıkılmaya yüz tutmuş, yangın ve göçme tehlikesi arz eden bu binaların olumsuz bir durumla karşılaşmadan ev sahiplerinin iznini alarak yıkım işlemini gerçekleştiriyoruz. Bu sayede hem çarpık yapılaşmanın önüne geçiyor hem de vatandaşımızın huzurunu ön planda tutuyoruz. Mahallelerinde bu tür metruk bina olan hemşehrilerimiz belediyemize veya gerekli kamu kurumlarına taleplerini iletirlerse bir olumsuzluk yaşanmadan gereğini yaparız” ifadelerini kullandı.    

 

--