SEYAHAT

Ege’nin En Güzel Altı Köyü

Toplumu Değiştirmeyi Hedefleyen Adam: Aamir Khan

MAGAZİN

Yeni Albüm ile Yurt Dışına Açılıyorum... İddialıyım.

Hat Sanatı Dünyaya Tanıtılacak

Yıldızlı Gece Tablosu ve Vincent Van Gogh

Vincent Van Gogh tüm dünyanın tanıdığı ve genel olarak tablolarına aşina olduğumuz Hollandalı bir ressamdır. Eserleri içinde en çok tanınan tablosu Yıldızlı Gece (Starry Night) olmuştur. Uzun uzun incelenmesi gereken tablo hakkında ortaya çıkan bilgiler ise oldukça şaşırtıcıdır.

Post-izlenimci ressam Van Gogh tarafından yapılan Yıldızlı Gece tablosu dünya üzerindeki en ünlü tablolar arasında yer alıyor. Renk seçimlerini parlak ve canlı olması oldukça ilgi çekici. Van Gogh kullandığı impasto tekniği ile resme 3 boyutlu bir hava kazandırmış. Yıldızlı Gece tablosu 1889 yılında, yani tam olarak 131 yıl önce tamamlandı. Günümüzde bile Van Gogh tablolarındaki renkler, Yıldızlı Gece tablosundaki 3 boyutlu figürler çözülebilmiş değildir.

Van Gogh tabloyu oluşturduğu sırada Fransa’da bir akıl hastanesinde yatmaktaydı. Bu hastaneye ise zorla değil kendi isteğiyle girmişti. Bahsettiğimiz 10 yıllık süreçte 2000’den fazla tablo meydana getirmiştir. Van Gogh, 1890 yılında daha 37 yaşındayken intihar eder ve hayatını kaybeder. Unutulmaz eseri Yıldızlı Gece ise New York’taki Museum of Modern Art’ta sergilenmekte