SİNEMA

Engelsiz İzmir 4. Ulusal Kısa Film Yarışması başvuruları başladı 

MAGAZİN

Hollywood yıldızları İzmir'e geliyor

Muhalefet bindiği dalı kesti

"HAMAS İLE EL-FETİH" İSTANBULDA BİR ARAYA GELDİ

İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine Genelge Gönderildi

Osmangazi’den Bisiklet Çalıştayı

Kestel Belediyesi'nde HES Kodu Dönemi

YILDIRIM’DA ALTYAPI KALİTESİ ARTIYOR
Serkan Yaman Eğitimci ve Yazar


1683 YILINDAN BERi GERİLEYEN BiR MİLLETİN DÜŞMANA DUR DEDiGi YER

.


Bursa'dan Ankara'ya doğru giderken Polatlı girişinde eliyle DUR işareti yapan bir heykel vardır, Neden Dur işareti var!

Hiç merak ettiniz mi?
Malumunuz bugünlerde Yunanlılar Mavi Vatanı işgal etmek istiyorlar. Yunanlılara şu veciz sözü hatırlatmak isterim " Ders alınsaydı tarih tekerrür eder miydi? "

Mondros Antlaşmasında sonra Güzel Yurdumuz işgal edilmeye başladı, Kurtuluş Savaşımızda işgallere karşı Kuvay-i Milliye hareketi Batı Anadoluda Yunanlılara karşı ortaya çıktı, Yunan birliklerinin izmir'i işgal etmesi ve Anadolu içlerine ilerlemeye başlaması Kuvay-i Milliyenin doğuşunu, kurtuluş savaşının başlamasını sağladı. Gazi Mustafa Kemal 19 Mayıs 1919' da Samsun'a çıktı, Amasya tamimi,Erzurum ve Sivas Kongrelerinde "Milletin egemenliğini yine Milletin sağlayacağı "kararlaştırıldı. 

Gazi Mustafa Kemal 19 Mart 1920 de yayınladığı genelgeyle;Ankara'da olağanüstü yetkili bir Meclisin toplanacağını duyurdu. Bu genelgede" Ulusun Bağımsızlığını ve devletin kurtarılmasını sağlayacak önlemleri düşünüp uygulamak üzere ulusça olağanüstü yetki verilecek bir Meclisin Ankara'da toplantıya çağrılması ve dağıtılmış olan Mebuslardan Ankara'ya gelebileceklerin de bu Meclise katılmaları "istendi.

Bu amaçla yapılacak seçimle  belirlenen Milletvekilleri ile dağıtılan Osmanlı Mebusan Meclisinden kaçarak Ankara'ya gelebilenlerden 84'u ilk Mecliste yer aldı. Mustafa Kemal 22 Nisan 1920 de Büyük Millet Meclisinin açılışını duyurduğu genelgesinde ise " bundan böyle bütün sivil ve askeri makamların ve bütün Ulusun emir alacağı en yüksek katın Meclis olacağını "kaydetti.

1920 de Meclisin açılması üzerine işgal güçleri tüm baskıcı politikalarını Atatürk ve silah arkadaşları üzerine yoğunlaştırdı özellikle Batı Cephesinde hareketlilik başladı, 1921 de Polatlı 'ya kadar gelen Yunan ordusu DURDURULDU.

Polatlı Türkiyenin Kaderini Değiştiği yerdir Çünkü Yunan Polatlı 'da durdurulmasa Ankara'ya ilerleyecek Kurtuluş Savaşının Merkezi ve Meclis Yunanlıların elinde olacaktı. Polatlı 'da 1683 yılında Viyana önlerinden başlayan gerileme durdurulmuş, savunmadan hücuma geçilmiş ve Yunan Denize dökülmüştür.

işte yazının başında bahsettiğim heykel POLATLI'NIN TÜRKiYE NiN KADERiNi

 DEĞİŞTİRDİĞİNİ GÖSTERiR.