Murat GÜÇYILMAZ


2023 HEDEFLERİNE DOĞRU İLERLERKEN…

.


Ülkemizin son yıllarda yaşadığı baş döndürücü gelişmeler ve değişimler, tarih sahnesine çıktığı yıllardan çok daha hızlı bir seyirde ilerliyor.

Bir yanda eski ittifaklar, diğer yanda değişen dünyanın yeni oluşumları ve Türkiye’nin konumu. Bir diğer yanda da jeopolitik açıdan bin yıldır büyük bedeller ödeyerek egemen olduğumuz bu topraklarda bize dayatılan yeni roller. Hamdolsun, ülkemiz her birini göğüsleyecek güç ve kudrete ulaşmış, çok zor ekonomik tehditlere rağmen kendi siyasi oyununu oynamaya başlamıştır. Milletimizin son dönemde belki de yüzyıl öncesinde yaşadığı dersler sonrasında sergilediği birlik ve beraberlik dünyaya meydan okuyan bir ülkeyi tarih sahnesinde yeniden oyun kurucu olarak ortaya çıkarmıştır.

Türkiye, geçmişte olduğu gibi yine mazlumların umududur. Şaka gibi, dünyada garip gurebaya yardım elini uzatan en cömert ülke yine Türkiye’dir. Tıpkı İngiliz vatandaşlarına yaşadıkları deprem sonrası yardım göndermek için İngiliz yetkililere rüşvet vermek zorunda kalan ataları gibi, kadirşinaslıkta her zaman bir adım öndedir…

Zor bir dönemden geçiyoruz. Bu dönemin diğerlerine göre önemli bir farkı ve belki de en önemli avantajı, liderlik açısından zafiyet göstermemesi, yönetimde çift başlılığın yaşanmaması ve alınacak kararların seri bir şekilde işleme konmasıdır. Henüz çok kısa bir zaman öncesinde yaşanan sistem değişimi aksaklıklarına rağmen Türkiye, uluslararası arenada oyunu kendi kurallarına göre oynamaya başlamıştır.

Siyasi hayatımız çok renkli, dinamik ve çok sesli… Bu ülkemizin en büyük avantajı ve zenginliğidir. Bölgemizde önümüzdeki on yılların belirleyici aktörü Türkiye olacaktır. Batı’nın bize dikte ettiği her türlü siyasi dayatmayı kıracak güç ve iradeye sahibiz. İhtiyacımız olan tek şey, bugünkü dik duruşumuzun ve sergilediğimiz birlik ruhunun devam etmesidir.

Yarınlar bizim, kimsenin kuşkusu olmasın…