SİNEMA

Sinemanın Fantastik Yüzü Tim Burton

SANAT

Ramazan Bayramı ve Peygamber Efendimizin Bayramı

MAGAZİN

EGE’NİN İKİ YAKASI BU KEZ PİYANONUN TUŞLARINDA BİRLEŞTİ

SEYAHAT

E-Devlet Üzerinden Turist Rehberi Ruhsatname Başvurusu ve Takip Hizmetleri

HAFIZLIK TESPİT SINAVI DUYURUSU

Türkiye'deki Güncel Durum

'Ayasofya’da, İstanbul’un fethi canlandırıldı

'Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’tan vatandaşlara teşekkür

'Beşiktaş Jimnastik Kulübü’nden Taraftar Maketi Projesi

'Kavurma paketi dağıtımına devam
Atilla ADSAY / Yazar


  Ağrı Eski Ağrı Değildir.

Bir ile hizmet etmek için illa oralı olmak gerektirmiyor.


                            Ülkesine sevdalı olan yöneticiler, hizmet konusunda insan ve memleket ayrımı yapmazlar. Bunun bir örneği ise Ağrı Valisi Sayın Süleyman Elban.

19 yıl sonra Ağrı’ya gittiğimde, doğrusu böyle bir manzara ile karşılaşacağımı tahmin etmezdim. Gördüklerimin karşısında şoke oldum desem abartmış olmam, çünkü öyle böyle değil. Tam anlamıyla bir devrim niteliğinde Ağrı ilimiz değişime uğramış. Şehrin alt yapısından tutun ta en ücra mahallesine kadar olması gerek hizmet yapılmış. İşsizlik oranı diğer çevre illere rağmen fena değil. Beni en çok şaşırtan sivil toplum kuruluşların Ağrı ile ilgili çok duyarlı ve Ağrı için ne yapabilirim çabaları oldu. Birçok görüşmelerimde şunu gözlemledim hemen herkesin ortak arzusu Ağrı’ya bakış açılarının renkli olması, daha çok bireysel değil toplumsal duyarlıklılarını gördüm. Aslında olması gereken de budur. Memleketin kalkınması demek bireyin zengin olması demektir. 19 yıl sonra Ağrı’yı ziyaretimin ilk gününü Ağrı’ya ve Ağrı halkına samimi olan Sayın Valimiz Süleyman Elbana oldu. Sayın Elban bizi makamında kabul ederken doğrusu ilk defa karşılaştığım bir insandan bu kadar samimiyet beklemediğim gibi tahminde etmiyordum demek ki Sayın valimizin Ağrılılara karşı dostane muhabbeti var. Genelde yöneticiler biraz resmi olur yâda biz Anadolu insanları olarak hep böyle görmeye alıştık veya alıştırdılar. Oysa vicdanlı imanlı dürüst merhamet sahibi böyle yöneticiler bazen ezberleri bozarlar, ne diyelim Allah razı olsun Sayın Valimizden şahsım ve derneğimiz adına kendilerine BİLDEF 4. ANADOLU GÜNLERİ etkinliği için davet götürdük bizlere söz verdiler inşallah güzel Bursa’mızda ağırlarız Ağrı Valimizi.

AĞRI İBRAHİM ÇEÇEN ÜNİVERSİTESİ

Prof. Dr. Abdülhalik Karabulut Ağrı için biçilmiş kaftan desem yeridir. Yalnız Ağrı değil. Doğu Anadolu’yu çok iyi analiz etmiş. Gerek tarih gerek sosyoloji ve olmazsa olmazı Doğu Anadolu’nun iç ve dış meselelerini kendisine o kadar dert edinmiş ki  “Ermeni Sorunu ve Ağrı Ermeni Olayları” adlı kitap yazmış bana ’da hediye etti. Sayın rektörümüzle uzun uzadıya bir fikir alışverişinde bulunduk Ağrı halkı ve Ağrı için düşüncelerini anlatınca, bir keşke yaşamadım değil. Kendisi konuşurken kafamda bir sürü şey geçti. Keşke bu rektör bir de Ağrı da ya belediye başkanı yâda Milletvekili olsaydı. Yine de umutsuz değilim inşallah olur. Asırlardır Ermeni meselesi dünya kamuoyunda sıcaklığını korurken. Birde rektörümüzün kitabını okuduğumda Bizim ecdadımızın ne kadar merhametli ne kadar insani ne kadar dürüst bir millet olduğunu, tıpkı rahmetli dedemin anlattığı gibi biz büyük bir milletiz velhasılıkelam. Sayın rektörümüzün yazmış olduğu bu kitabı hemen herkesin okuması lazım.

AĞRI BELEDİYE BAŞKANI SAVCI SAYAN

Yine bir diğer yöneticimiz çiçeği burnunda yeni belediye başkanımız Sayın Savcı Sayan’dı kendilerini daha önceden tanıdığım için ziyaretimiz yine samimi bir ortamda geçti. Geçtiğimiz yıllarda kendilerini Bursa ya davet ettim Ortadoğu konseptli bir konferans organizasyonu yaptık. Sayın Savcı Sayanı da Bursa ya davet ettik. Çok memnun oldu kendileri bir durum değerlendirmesi yapacağını söyledi. Ağrı’ya yeni başkan olan Sayın Sayanın tabiki henüz çok erken daha tebrikler bitmedi hem Ağrımızda hem de Ülke genelinde bu sebepten dolayı daha yeni belediye başkanlarının gözle görünen bir icraatları yok. İnşallah Sayın Belediye başkanımızda aynı Sayın Valimiz gibi Ağrı’ya birçok hizmeti olur.

 

AĞRI TİCARET ODASI

Bir diğer ziyaretimiz Ağrı Ticaret Odası Başkanı Sayın Saim Alpaslan’a oldu. Geldiğimizi duyan Sayın Alpaslan bizi kapıda karşıladı. Mütevazı samimi ve her sözünden Ağrı’yı dile getirmesi bizleri fazlasıyla memnun etti. Zaman zaman kendimi yokladım bu idarecilerin bu kadar güzellikler yapması ve duyarlı davranması acaba yıllarca gurbette kaldığım için bendeki hasretin dışa vurmuşluğun sarhoşluğu olabilir mi sonra fark ettim ki hayır öyle değil bu insanlar gerçekten birer memleket sevdalısıdırlar. Sayın Saim Alpaslan’a BİLDEF 4. ANADOLU günleri ile ilgili davetimizi verdik kendileri çok memnun oldular.

 

AĞRI ARI YETİŞTİCİLİĞİ BİRLİĞİ

Beni en çok hayrete düşüren Ağrı Arı Yetiştiriciliği Birliği Başkanı Sayın Erol Kılıç oldu. Bir insan bu kadar güzel yürekli olamaz. Aileden almış olduğu terbiye talimle bizimle o kadar ilgilendi ki Ağrı ticaret odası başkanını ziyaretimizde bizimle gelme zahmetinde bulundular. Kendilerini davet ettiğimizde bana döndü Başkanım geliyorum inşallah dedi ve hemen o an sözleşmeyi imzaladı. Hiç tereddüt etmeden ve hiç işin detayına girmeden o güzel ve naif davranışıyla adeta bizi ihya etti.

 

AĞRI VALİLİĞİ TURİZM KÜLTÜR İL MÜDÜRLÜĞÜ

Ağrı valimiz Sayın Süleyman Elban ile görüştükten sonra ertesi günü Ağrı Valiliği Turizm Kültür Müdür Yardımcısı Sayın Erkan Kösedağ beni aradı. Hal hatır sordu ve bizi makamında beklediğini Sayın Valimizin etkinlikle ilgili görüşlerini iletti projenin teknik detaylarını konuştuk. Doğrusu Sayın Kösedağ’ın öyle bir makama gelmesi çok isabetli olmuş. Çünkü Ağrı ile alakaları ve Ağrı için çok hassas olduğunu gördük. Şahsıma ve derneğimize karşı göstermiş olduğu ilgiden dolayı teşekkür ederim.

AĞRI ŞOFÖRLER CEMİYET BAŞKANLIĞI

 Ağrı da önemli bir kurumun başında olan yakinen tanıdığım saysın Cezmi Alpaslan’ı makamında ziyaret ettiğimde, kendileri çok memnun oldu. Gönül isterdi ki birçok sivil toplum kuruluşu ziyaret edeyim. Fakat gerek zaman açısında gerek iklim şartları çok müsait değildi. Ağrı Şoförler cemiyet başkanı Sayın Cezmi Alpaslan da diğer yöneticilerimiz gibi Ağrı için gayretlerini sarf etmektedir. Tekrar altını çizmekte yarar görüyorum Ağrı büyük bir değişikliğe uğramış her kimi ki Ağrı için bir taş üstüne bir taş koymuşsa Rabbim kendisinden razı olsun.