SİNEMA

Günün Film önerisi

MAGAZİN

Çalgıcı Mektebi’nden  “Sonbahar Tadında Nağmeler”

Ekim ayına ilişkin sosyal yardım desteği ödemeleri bugün başlıyor

İçişleri Bakanlığı açıkladı...

Suudi Arabistan'daki orman yangını etkisini kaybetmeden devam ediyor...

Borçların yapılandırılmasına ilişkin kanun teklifi açıklandı! İşte sonuç...

Bursa’da yangın!

Trabzonspor açıkladı...

YILDIRIM BELEDİYESİNDEN STK’LARA DESTEK
Adnan Yücesoy


      ALİNUR AKTAŞ VE BURSA

.


Bursa’nın 4. Dönemdir Büyük Şehir belediyesi Ak Partili Başkanlar tarafından yönetiliyor. Her gelen Başkan bir iz bırakarak gider kimisi olumlu iz bırakır kimide olumsuz iz bırakarak görevini tamamlar. Hizmetlerde milletin gönlüne giren yöneticiler her zaman millet tarafından hatırlanırlar. Peşlerinden dualar edilir.

      Bursa geçen dönem belediyede epeyce sancı yaşadı bu yüzden İnegöl’den Büyük şehir belediye Başkanlığına Alinur AKTAŞ’ı  getirdi. Başkan geçmişteki kötü imajı önce durdurdu sonrada olumluya çevirdi gözüküyor. Daha çok zaman var ümit ederiz ki olumlu hizmetlerini artırarak Bursa’ya ve Bursalılara kalıcı ve güzel hizmetler verir.

Bursa’nın bazı sorunlarını ve çözüm önerilerine değinmek isterim.

  1. Bursa’nın en büyük sorunlarının başında ulaşım geliyor. Kavşaklardaki düzenlemeler çok önemli ve rahatlatıcı sonuçlar verdi ancak her geçen gün artan araç sayısı bir müddet sonra bu rahatlamayı ortadan kaldırıp trafik sıkışıklıklarına dönüşebilir. Bu nedenle alternatif yollara ihtiyaç vardır. Bu yollardan biri çevre yolunun İzmir yoluna kıvrılmadan direk gidip Mudanya yoluna bağlanması acemler kavşağını ve İzmir yolunu büyük oranda rahatlatabilir.
  2. Alt yapı ve kanalizasyon sorunu çok açık ortada duruyor daha yeni Kestel’de meydana gelen sel felaketinde ölümlere şahit olduk. Her yağmurda sel korkusu çekiyor millet. Bursa’da seli önlemenin yolu için Sayın Alinur Başkana iki önerim var.

A) Sayın Başkan Ankara yolu Bursa’da nerdeyse ovanın başlangıcıdır. Buradan başlamak üzere paralel ve yanlamasına birbirine bağlı içinden bir TIR’ın geçeceği çapta kanalizasyon yap ve Bursa’nın 50 yılını kurtar. Böyle bir kanalizasyonu Almanya’da ve Avrupa ülkelerinde görebilirsiniz. Biz neden yapmayalım.

      B) Sayın Başkan selin ve yağmurun etkisini azaltmak için ikinci önerim ise yeni yapılan tüm binaların çatı sularını duvar diplerinde toprak altında oluşturulacak su toplama sistemlerinde toplamaktır. Bu sistem Avrupa’da uygulanmaktadır binlerce çatının suyunun toplanmasıyla hem selin etkisi azaltılır, hem de bahçe sulaması yapılabilir. Hem de gerekirse WC lerde kullanılabilir. Bu projenin çizimi de bende mevcut lütfederseniz size izah edebilirim.

        3. Diğer bir sorun ise çarpık yapılaşmanın dönüşümüdür  bu konuda Büyükşehir olarak öncü rolünüzü artırmanız gerekmektedir. Gerekli desteği verdiğinizden eminiz ancak Bursa’nın daha hızlı ve kararlı bir duruşa ihtiyacı vardır. Bursa deprem bölgesi Allah korusun 6 şiddetindeki bir deprem eski binaların tümünü yıkabilir. Buda ilimiz de büyük can ve mal kayıplarına sebep olur. İmar konusunda çok düzensizlikler var gibi örneğin: Yıldırım ilçesi Sinandede mahallesinden başlayıp Erikliye giden cadde de prof. Tezok caddesine kadar emsal 3. Yolun devamı olan Ortabağlar Güllük ve Mimarsinan’da 2,4 Mimarsinan bitiyor yine emsal değeri  3 oluyor aynı güzergahta aynı Bulvarda farklı uygulama sanırım bu tüm İl genelinde vardır bunların da düzeltilip halkın ve Müteahhitlerin önünü açmak gerekir.  Yeni yapılaşma teşvik edilip yapıların depreme dayanaklı hale getirilmesi gerekmektedir.

          Sayın Başkan iyi niyetli ve gayretli çalışmalarınızın yanına radikal kararları da ekleyin ve Bursa’ da iz bırakın rutin işler iz bırakmaz radikal ve akılcı projeler iz bırakır. Sizde bu kararlılığı görmek ister, yaşanılır bir Bursa için Canla Başla çalışma diliyorum