Ankara’da 17 yaşındaki genç kız başından vurulmuş halde ölü bulundu

45 dakikada sigaradan kurtulmak mümkün

Kısıtlama arası ölümüne düğün

İnegöl Belediyesi Eksiklikleri Bir Bir Gideriyor

Osmangazi'de hem hijyenik hem organik

YILDIRIM’DAN 150 BİN LİTRELİK TASARRUF

Bursa Büyükşehir Belediyesinin Haşerelere karşı kışlak mücadelesi

Galibiyetin mimarı Aboubakar: "Neler yapabileceğimizi gösterdik"

Rusya’daki konserde Covid-19 hiçe sayıldı

Yemen’de Husilerin saldırısında 11 kişi öldü

Avusturya Savunma Bakanı Tanner, Covid-19’a yakalandı

Maltepe’de 23 yaşındaki kadını taciz ettiği iddia edilen zanlı tutuklandı

En pahallı köfte ekmek oldu

Kısıtlamayla birlikte İstiklal Caddesi boş kaldı

Erol Bulut: “Şampiyonluğa oynayan takımın savunması bu şekilde olmamalı”

Sergen Yalçın: “Zaferler ancak savaşarak kazanılır”

BB Erzurumspor’da Mehmet Özdilek ile yollar ayrıldı

Ahmet Nur Çebi, takımı kutladı

Alper Pirşen: “Beşiktaş ve TFF bu eserinden utanmalı”

Beşiktaş galibiyeti soyunma odasında kutladı

Emre Kocadağ: “Beşiktaş forması küçümsenmeye gelmez”

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş’tan TSK mensuplarına yapılan saygısızlıkla ilgili konuştu

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş’tan TSK mensuplarına yapılan saygısızlıkla ilgili konuştu

İletişim Başkanı Fahrettin Altun: "Şerefli ordumuza hakaret edenleri lanetliyorum"

İletişim Başkanı Fahrettin Altun: "Şerefli ordumuza hakaret edenleri lanetliyorum"

AK Parti Sözcüsü Çelik’ten CHP’li Ali Mahir Başarır’a tepki

AK Parti Sözcüsü Çelik’ten CHP’li Ali Mahir Başarır’a tepki

Savcı Sayan: "Kürtlerle ilgili problemler MHP ile birlikte çözülür"

Savcı Sayan: "Kürtlerle ilgili problemler MHP ile birlikte çözülür"

BTSO, iş dünyasının taleplerini bakanlara iletti

BTSO, iş dünyasının taleplerini bakanlara iletti

Yeniden değerleme oranı yüzde 9,11 olarak belirlendi

Hazine ve Maliye Bakanlığı, bu yıl için yeniden değerleme oranının yüzde 9,11 olduğunu açıkladı.

NETAŞ’TA CEO DEĞİŞİMİ

Görev değişikliğine ilişkin olarak açıklama yapan Netaş Yönetim Kurulu Başkanı Aiguang Peng, konu ile ilgili olarak şunları söyledi:

Borsa günü düşüşle tamamladı

Borsa günü düşüşle tamamladı

Bu 8 Güzellik Efsanesi Cildinize Herhangi Bir İyilik Yapmıyor

Kuru Saç Tedavisinde En İyi Yağlar

Masum görünüşüne aldanmayın o bir düşman

Kuru yağ kullanmanın faydaları nelerdir?

Zencefilin Kanıtlanmış 4 Sağlık Faydası

Kuru yağ nedir?

Cildiniz İçin En İyi 3 Yağ
Hakkı Güleç Uzman Aile Danışmanı


         Bedenin İnce Dili   

.


   Sevdiği halde kayıtsız veya çok kontrollüdür.  Nefret ettiği halde, ince nazik ve sevecen bir dil kullanabilir. Çoğu zaman içinde bulunduğu grubun mantığı, aldığı terbiye veya çekinceleri iç dünyasını sustururken “gereği”  nasılsa öyle davranır.  Bu arada bedeni bu çelişkiyi taşıyamaz adeta isyan eder.  Yani söylenenler duyulurken, beden dinletir ve anlatır. 

    İnsan dünyaya geldiği yıllar içten, dürüst ve doğaldır.  İleriki yıllarda alacağı eğitimin sayesinde “gereğini” nasıl olacağını öğrenir.  “ Günah, ayıp, yasak, zararlı, faydalı, sevap,  meşru, iyi, kötü, eksik, fazla, gelenek,  görenek, vb” ya dair her şey aile büyükleri,  öğretmenler, hocalar, eğitmenler tarafından öğretilir,  eğitilir.    

            Vicdanı, duyguları ve istekleri bastırılmış insan zihninin sessizliğini, beden yüksek sesle söyler.  Hareket söylenemeyendir, sözden öncedir.  Çoğu mikro hareketlerimiz bilinçsizcedir. Fark edemeyiz.  Hayatın dayatması karşısında istemeden yaptıkları beden hareketlerine yansır. Dona kalma, kaşıntı, okşama, kaçınma, kapanma, açılma, sakınma, yaklaşma  gözlenir. 

      Fizyoloji uzmanları mikro-kaşıntıları modüler omurilik refleksi olarak tanımlar. Kaşıntı ve karıncalanmaya neden olan derideki damar genişlemesidir. Uyarılan deri dokusu kızarır, lokal kan dolaşımı artar. İstenmeyen durum karşısında yaşanılan sıkıntı ve stres kaşıntıya neden olur. 

    Bilinçsiz hareketlerimiz, aldığımız “terbiye” gereği bastırılmış isteklerimizin bedenimizdeki görsel belirtileridir.  Beynimizin sağ yarısı duygularımızın, sezgilerimizin, sol yarısı da mantık, analitik düşünme muhakeme yeteneği gerektiren konularda etkindir. Beynimizin sol yarısı vücudumuzun sağ kısmını, sağ yarısı da sol kısmını kontrol eder.   

     Bir tasarı, yalan üretme, probleme ilişkin iç hesaplar esnasında sol yarımkürenin yönettiği sağ elimiz şakağımıza gider düşünme vaziyetini alırız.  Duygusal konularla ilgili iç konuşmalarımızda sağ beyinin yönettiği sol elimiz şakağımız da yer alabilir. 

 

    Okşama, genişleme, açılma, yönelme ve yukarı hareketler olumlu duygu durumlarının ürettikleridir. 

       Kaşınma daralma kapanma geriye kaçma ve aşağı hareketler ise olumsuzlukların sonucudur. 

      Olumlu duygu durumlarının ürettiği mimik ve jestler sempatik karizmatik güvenilir hal oluşturur. Tam tersi ise iticidir gözümüz tutmaz.  

      Ellerin açık olması rahatlığı, iç huzuru, kapalılığı ise sıkıntı ve stresi gösterir.   Yapılan deneylerde duygusal yakınlık durumu yaşayan kişilerin sol göz yuvasının büyüyüp irileştiği gözlendi.   

      Üzgün ruh halinde olan, kendi içine kapanan ve duygusal yorgunluk yaşayan kişilerde sol göz kapanarak diğer göze göre daha küçülmektedir. Yani yüzümüzdeki asimetriler, kişisel geçmişimizi ortaya koyar.  

     Derin düşünceye dalmış kişilerde sağ göz irileşir.  Yeni bilgi edinmekte olan kişinin gözü bir defa kırpılır. Yorgunluk ve depresyon durumlarında durum sağ göz sola göre daha küçüktür.  

     Duygusal durumu sıkıntılı olan, yaralayıcı ve zor kararlar alabilen kişilerin yüzlerinin sol kısımları kaşındığı gözlenir. Buna karşılık mantıklı bir karar almakta zorlanan, akılcı çözümler bulamayan kişilerin sağ yüzleri kaşınır.    

   İsteklerinin bastırılması ve zorlama hareketler, insanlarda sıkıntı, stres ve güven sorunu yaratır.  Rahatsızlık içindeki insanın gözbebekleri küçülür, gözleri kısılır, vücudu kapanır, omuzları düşer, tüm hareketler yere doğru ve dıştan içe doğrudur. Eller sıkılır, dişler kenetlenir. Kollar ve bacaklar çaprazlanır, iletişime kapanır. Boğulma hissi yaşanır. Ses kısılır. Korku, endişe ve özgüven sorunu yaşar. İletişimden kaçma eğilimindedir. Kaçma, uzaklaşma, terk etme eğilimi vardır.  

       İnsanın iç dünyası, istekleri, yaptıkları ve söyledikleri uyum içerisinde olduğu anlarda insan mutlu, rahat ve güvenlidir. Bu durum beden diline yansır. Göz bebekleri büyür, gözleri açılır ve parlar, elleri avuç içlerini gösterecek şekilde kucaklama veya selamlama hareketi yapar. İletişim isteği artar, insanlara doğru hareketlenir. Hareketleri yukarı doğrudur. Coşkuyu, zaferi ve olumlamayı görürüz. Hareketler içten dışa doğrudur. Ses daha gür çıkar. İstediklerinin yerine gelmesinden dolayı kollarının, ellerinin ve tüm vücudunun ön taraflarına olan temaslarında ilk anlarda gözlemlenen ve birkaç saniye süren mikro-okşama hareketi gözlemlenir.