Bir fotoğraf sanatçısının harika İzlanda fotoğrafları

Dünya’daki terk edilmiş 10 kayak bölgesi

Gezginlerin farklı ülkelerden oluşan muhteşem şehir görüntüleri

Pennsylvania’da terk edilen 10 yer

Bazı Ülkelerde Normal Görünen Ama Dünyanın Geri Kalanında Olmayan 20 Tuhaf Şey

Bin esirin yaptığı 'Titus Tüneli' gezginlerin gözdesi

Hayatları Korku Filmlerine Yansıyan Ed Warren ve Lorraine Warren Kimdir?

7 aylık bir çalışma sonucunda ortaya çıkan sanat eseri

Bir Sanatçının 7 Aylık Ahşap Oyma Sanat Eseri

Oyuncak Sanatçısı Alışılmışın Dışında Oyuncaklar Yapınca İlgi Odağı Oluyor

Bir oyuncak sanatçısının ortaya çıkardığı eserler

Sanatçılar Lego’dan yardım alarak 8 popüler film sahnesini yeniden canlandırıyor

8 popüler Netflix sahnesi

Okyanus ve deniz kirliliğinin sonuçlarını gösteren heykeller

Okyanustaki kirliliğin sebep olduğu sonuçları heykele çeviren sanatçının eserleri

İlk kez Oscar alan Asyalı Chloé Zhao filmleri ve hakkında merak edilenler

Yönetmenliğini David Fincher’in yaptığı 11 film

Netflix’ten Spotify dizisi

Yetişkinlerin izleyebileceği 10 harika animasyon filmi

Netflix’te İzleyebileceğiniz 10 Suç Belgeseli

Netflix’in yeni dizisi Sweet Tooth Konusu ve Fragmanı

Alacakaranlık Serisinden Tanınan Oyuncu Kristen Stewart’ın Rol Aldığı 10 Film

Ani şok endişesi duymayın, alerjiniz varsa aşınızı hastanede yaptırın!

Soğan sarımsak kokusundan kurtulmanın 7 yolu

Evde vücut peelingi yapmak isteyenler için 4 kolay tarif

Kirpiklerde vazelin kullanmanın faydaları

Çilek Dişleri Beyazlatır Mı?

Saç Dökülmesi İçin Biberiye Yağı Nasıl Kullanılır?

Sabah Şişkinliğinin Nedenleri ve ÇözümleriYAZARLAR


Hakkı Güleç Uzman Aile Danışmanı


         Bedenin İnce Dili   

.


   Sevdiği halde kayıtsız veya çok kontrollüdür.  Nefret ettiği halde, ince nazik ve sevecen bir dil kullanabilir. Çoğu zaman içinde bulunduğu grubun mantığı, aldığı terbiye veya çekinceleri iç dünyasını sustururken “gereği”  nasılsa öyle davranır.  Bu arada bedeni bu çelişkiyi taşıyamaz adeta isyan eder.  Yani söylenenler duyulurken, beden dinletir ve anlatır. 

    İnsan dünyaya geldiği yıllar içten, dürüst ve doğaldır.  İleriki yıllarda alacağı eğitimin sayesinde “gereğini” nasıl olacağını öğrenir.  “ Günah, ayıp, yasak, zararlı, faydalı, sevap,  meşru, iyi, kötü, eksik, fazla, gelenek,  görenek, vb” ya dair her şey aile büyükleri,  öğretmenler, hocalar, eğitmenler tarafından öğretilir,  eğitilir.    

            Vicdanı, duyguları ve istekleri bastırılmış insan zihninin sessizliğini, beden yüksek sesle söyler.  Hareket söylenemeyendir, sözden öncedir.  Çoğu mikro hareketlerimiz bilinçsizcedir. Fark edemeyiz.  Hayatın dayatması karşısında istemeden yaptıkları beden hareketlerine yansır. Dona kalma, kaşıntı, okşama, kaçınma, kapanma, açılma, sakınma, yaklaşma  gözlenir. 

      Fizyoloji uzmanları mikro-kaşıntıları modüler omurilik refleksi olarak tanımlar. Kaşıntı ve karıncalanmaya neden olan derideki damar genişlemesidir. Uyarılan deri dokusu kızarır, lokal kan dolaşımı artar. İstenmeyen durum karşısında yaşanılan sıkıntı ve stres kaşıntıya neden olur. 

    Bilinçsiz hareketlerimiz, aldığımız “terbiye” gereği bastırılmış isteklerimizin bedenimizdeki görsel belirtileridir.  Beynimizin sağ yarısı duygularımızın, sezgilerimizin, sol yarısı da mantık, analitik düşünme muhakeme yeteneği gerektiren konularda etkindir. Beynimizin sol yarısı vücudumuzun sağ kısmını, sağ yarısı da sol kısmını kontrol eder.   

     Bir tasarı, yalan üretme, probleme ilişkin iç hesaplar esnasında sol yarımkürenin yönettiği sağ elimiz şakağımıza gider düşünme vaziyetini alırız.  Duygusal konularla ilgili iç konuşmalarımızda sağ beyinin yönettiği sol elimiz şakağımız da yer alabilir. 

 

    Okşama, genişleme, açılma, yönelme ve yukarı hareketler olumlu duygu durumlarının ürettikleridir. 

       Kaşınma daralma kapanma geriye kaçma ve aşağı hareketler ise olumsuzlukların sonucudur. 

      Olumlu duygu durumlarının ürettiği mimik ve jestler sempatik karizmatik güvenilir hal oluşturur. Tam tersi ise iticidir gözümüz tutmaz.  

      Ellerin açık olması rahatlığı, iç huzuru, kapalılığı ise sıkıntı ve stresi gösterir.   Yapılan deneylerde duygusal yakınlık durumu yaşayan kişilerin sol göz yuvasının büyüyüp irileştiği gözlendi.   

      Üzgün ruh halinde olan, kendi içine kapanan ve duygusal yorgunluk yaşayan kişilerde sol göz kapanarak diğer göze göre daha küçülmektedir. Yani yüzümüzdeki asimetriler, kişisel geçmişimizi ortaya koyar.  

     Derin düşünceye dalmış kişilerde sağ göz irileşir.  Yeni bilgi edinmekte olan kişinin gözü bir defa kırpılır. Yorgunluk ve depresyon durumlarında durum sağ göz sola göre daha küçüktür.  

     Duygusal durumu sıkıntılı olan, yaralayıcı ve zor kararlar alabilen kişilerin yüzlerinin sol kısımları kaşındığı gözlenir. Buna karşılık mantıklı bir karar almakta zorlanan, akılcı çözümler bulamayan kişilerin sağ yüzleri kaşınır.    

   İsteklerinin bastırılması ve zorlama hareketler, insanlarda sıkıntı, stres ve güven sorunu yaratır.  Rahatsızlık içindeki insanın gözbebekleri küçülür, gözleri kısılır, vücudu kapanır, omuzları düşer, tüm hareketler yere doğru ve dıştan içe doğrudur. Eller sıkılır, dişler kenetlenir. Kollar ve bacaklar çaprazlanır, iletişime kapanır. Boğulma hissi yaşanır. Ses kısılır. Korku, endişe ve özgüven sorunu yaşar. İletişimden kaçma eğilimindedir. Kaçma, uzaklaşma, terk etme eğilimi vardır.  

       İnsanın iç dünyası, istekleri, yaptıkları ve söyledikleri uyum içerisinde olduğu anlarda insan mutlu, rahat ve güvenlidir. Bu durum beden diline yansır. Göz bebekleri büyür, gözleri açılır ve parlar, elleri avuç içlerini gösterecek şekilde kucaklama veya selamlama hareketi yapar. İletişim isteği artar, insanlara doğru hareketlenir. Hareketleri yukarı doğrudur. Coşkuyu, zaferi ve olumlamayı görürüz. Hareketler içten dışa doğrudur. Ses daha gür çıkar. İstediklerinin yerine gelmesinden dolayı kollarının, ellerinin ve tüm vücudunun ön taraflarına olan temaslarında ilk anlarda gözlemlenen ve birkaç saniye süren mikro-okşama hareketi gözlemlenir.