Bugün, 24 Ekim 2020 Cumartesi
SİNEMA

Günün Film önerisi

MAGAZİN

Çalgıcı Mektebi’nden  “Sonbahar Tadında Nağmeler”

BAŞKAN YILMAZ ESNAFI DİNLEDİ

‘Hindistan Pazarı ve Ticaret Fırsatları’ Webinarı Gerçekleştirildi

Ekrem İmamoğlu'nın test sonuçları açıklandı

Bakan Soylu’dan sert tepki

Ekim ayına ilişkin sosyal yardım desteği ödemeleri bugün başlıyor

İçişleri Bakanlığı açıkladı...

Suudi Arabistan'daki orman yangını etkisini kaybetmeden devam ediyor...
Atilla GÜNEY / Yazar


    Beyrut’a saldırımı oldu?

.


Ortadoğu'da kan ve gözyaşı durmazken bu kez de nedeni belli olmayan büyük bir patlama ile Beyrut adeta harabeye döndü.
Henüz nedeni belli olmayan patlama ile ilgili birçok şey söylenirken elle tutulacak bir cevap kimseden gelmedi.
Patlama o kadar büyük ki araştırılma ekibi kurulsa bile çözülecek gibi durmuyor.

Kim ya da kimler değil, hangi ülke veya hangi ülkeler tarafından bu patlama gerçekleştirildi bakmak lazım.
Olay, tamamen İsrail’i işaret ettiği gibi görünse de birileri İsrail’in yaptığını dile getirmese de bu yönde insanın kuşkuları artmıyor değil lakin İsrail, bu olayda masum değil diyenler de çoğunluk oluşturmaktadır.

Beyrut, bugüne kadar tarihsel olarak çok olay gördü fakat bu olayla birileri sanki Beyrut’u dünya haritasından silmek istedi.
Şayet bu olay oldubitti gibi sonuçlanırsa ve failleri ortaya çıkarılmazsa bu saatten sonra Ortadoğu’da daha çok büyük olayların meydana geleceğinin habercisi olacaktır.
Söylemlere bakılırsa, patlama öncesi bir cismin havada dolaştığı iddiaları var.

Beyrut'ta patlama ile ilgili uluslararası bağımsız bir ekibin olayla ilgili araştırma yapması gerçeklik kazandıracaktır.
Şayet herhangi bir ülke tarafından bu patlama gerçekleştirilmişse bu olayın cezasız kalmaması gerekir.
Son yıllarda gerek doğa olayları gerek insanoğlunun sebep olduğu olaylara bakılırsa hiçbir ülkede rahat bir yaşam dönemi görülmemektedir. Beyrutlu yetkilinin olayla ilgili açıklama yaparken gözyaşlarına boğulması, Suriye’de ki patlamada sağ çıkan daha sonra vefat eden 3 yaşındaki kız çocuğunu gözler önüne getirdi.

Sonuçta “İnsan nereli olursa olsun acı karşısında vicdanen oralı oluyor.” Lübnan’ın Beyrut şehrinde meydana gelen olayla ilgili hangi Avrupa ülkesi ciddi manada rahatsız oldu? Orta doğunun yer altı kaynakları bölge insanın yıllarca kaderi olmuş ve daha birkaç gün önce ABD’li bir şirket, terör örgütü ile anlaşma yaptı.

Bu da demek oluyor ki; daha çok olay, daha çok ölüm ve daha çok savaş...
Bir yandan Dünya’yı etkisi altına alan Pandemi, diğer bir yandan da dar boğaza girmiş olan ekonomi… Hiç bitmeyen Ortadoğu savaşları ve dünyadaki olayların toplamında insanoğlu başka bir gezegeni arama moduna girmiş gibi görünüyor. Hemen hemen herkesin mutsuz ve üzgün olduğu umut verici bir günlerin olmaması, piyasalarda olumsuz rüzgârlar esiyor ve doların artışına karşı henüz somut bir önlem alındığı da görünmüyor.
İnsanların hayatı alt üst olmuş ve Covid-19 salgını gün geçtikçe etkisini arttırmaya devam ediyor. Ülke olarak biz, birçok ülkeden iyiyiz fakat yetkilileri ve sağlık çalışanlarını toplum olarak dinlemek ve kurallara uymamız gerekiyor. Tüm uyarılara rağmen alınan tedbirlere aldırış etmeyen insanlar neticede topluma ağır faturalar bırakıyorlar.