Atilla ADSAY / Yazar


Bursa’yı Güzel Günler Bekliyor.

.


"Bakarsan bağ olur bakmazsan dağ olur" bu atasözü her zaman insanlara çok önemli bir o kadar da anlamlı mesajlar vermiştir. Sahiplenmekten, umutları diri tutmaktan söz ediyorum. Umut etmek, yaşama tutunmaktır. İnsanoğlunun fıtratında umut etmek var. Umutsuz yaşanmaz ki, en azından bu felsefenin geleceğe, yaşama dair insanın içinde yeni filizlerin oluşmasını sağladığı bilinen bir gerçek.

 Soluklandığımız, yaşadığımız bu güzel şehir, bu kadim memleket, yeşil Bursa'mız her Kent  gibi tüm güzellikleri hak ediyor. Gün geçtikçe kalabalıklaşan, nüfusu artan ve durmaksızın göç alan evliyalar diyarı Bursa, adeta huzurun ve sükûtun mekânı olmuştur.

Bursa’da yaşamayı tercih edenlerin çoğu ömrünün son günlerini huzur içinde geçirmek isteyen hemen herkes Bursa’ya göç ediyor, aynı zamanda istihdam ve istikrarında anakenti olan Bursa, sanayi kenti kimliği ile de insanları kendine çekiyor.

 Yerel yönetimlerin Bursa'ya hizmet etmek için yarıştığı ise gözlerden kaçmıyor, Başta Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Alinur Aktaş, göreve geldiği günden itibaren akıllı kavşaklar projesi ile trafiği bir nebze olsun rahatlatıp Bursa halkına derin bir nefes aldırdı.

Önceki yazılarımda da belirttiğim gibi yanlış hesap hep Bağdat'tan döndü. Önceki Belediye yönetimi tarafından Kentin İstanbul’a açılan kapısı Yalova yolunda projelendirilen T2 projesi de bunlardan biriydi.

Bu proje hatalı olmasına rağmen “%60’ı tamamlandığı” için iptal edilmesi fikrinden, “Maliyetine tekâmül edeceği” gerekçesiyle projenin devamına karar veren Sayın Alinur Aktaş, akıllı kavşaklarda olduğu gibi bu projeye de bir çözüm buldu.

T2 raylı sistem üzerindeki vagonlar, Kent meydanında ulaşım hizmeti vermeyeceği gibi her hangi bir trafik karışıklığına da mahal vermeyecek, çünkü Gençosman eski PTT yani şimdiki Türk telekomünikasyon binasına varmadan yer altına alınacak ve Bursaray Osmangazi istasyonuna bağlanacak. Böylelikle her iki tren bir birine bağlanacak.

 Aslında Bursaray projesi’nin başlangıcında da bu vardı. Yani Yalova yolundan T2 hattıyla gelen vatandaş, hiç yürümeden Bursaray’ın Ankara, İzmir ve Mudanya yolu istikametlerinden gelen vagonlarla yoluna devam edebilecek böylelikle hem zamandan hem paradan tasarruf etmiş olacak ve evine ya da işyerine daha rahat ve sorunsuz ulaşmış olacak.

 Bursa'mıza bir güzellik daha ekleniyor…

Bu proje de Bursa'ya çok yakışacak. Bursa büyükşehir belediye başkanı Sayın Alinur Aktaş ve ekibinin gece gündüz demeden Bursa için tasarladığı millet bahçeleri projesinden bahsediyorum.

Bilindiği gibi bundan bir kaç ay önce Bursa halkına yıllarca hizmet veren meşhur doğu garajı,  Kestel ilçemize taşındı.

Dolayısıyla doğu garajı ve Gökdere’nin bir kısmı çok naif ve Bursa'ya yakışacak bir mimari çalışmayla Millet bahçesine dönüşecek. İnanıyorum ki bu ve benzeri projelerle Bursa Ülkemizin huzurla yaşanan en güzel şehri olacak.