DÜNYA

Günün Film önerisi solaris

MAGAZİN

Eylül ayı magazin gündemine kavga skandalı oturdu

(Özel) Orman değil hazine

Osmangazi Belediyesi Temizlik ve Dezenfeksiyonda Durmak Yok

16 MİLYON TL YATIRIMLA 30 KİLOMETRE HAT DÖŞENDİ

ÇİFTÇİMİZİN DURUMU KAYNAKLARIN BİTTİĞİNDEN DEĞİL HÜKÜMETİN ANLAYIŞTAN KAYNAKLANIYOR

AKHİSAR’DA NAİM SÜLEYMANOĞLU PARKI YÜKSELİYOR

Önce sevgiyle köpeği kandırdı, sonra kaçırdı, o ânlar güvenlik kameralarına yansıdı

Bursa Büyükşehir belediyesi Kültür Akademisi yeni dönem hazırlıklarını tamamladı
Atilla GÜNEY / Yazar


 CHP’DE PAÇALAR TUTUŞTU

.


CHP, 37. olağan kurultayı geride bırakmaya çalışırken kurultay stresini bir türlü üstünden atamadı. Adı Cumhurbaşkanlığı seçimi ile Türkiye’nin gündemine gelen Muharrem İnce, parti kurma söylemlerini reddetmemesi CHP’de paçaların tutuşmasına neden oldu.

Parti içinde kulisler durmadan senaryo üretmeye devam ederken bir yandan da CHP’yi Muharrem İnce telaşı aldı.

 Cumhurbaşkanlığı seçiminde elde ettiği başarıyla sık sık ülke gündemine gelen Muharrem ince faktörünün devreye geçmesi şimdiden CHP’de telaş yarattı.

Tabiri caizse Muharrem İnce, tek başına bir partinin alacağı oyu aldığı o günden itibaren adının sürekli gündemde olmasının yolu parti kurmaya çıktı.

“MUHARREM İNCE PARTİ Mİ KURUYOR ?”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a rakip olmasına rağmen %30,64 oy alan Muharrem İnce’nin CHP’den istediğini alamadığı vakitte CHP’yi derinden sarsacağı belliydi ki öylede oldu.

CHP parçalanıyor mu?  Sorusu, siyaset kulislerinde dolaşmaya başlandı. Bir yanda CHP’den ihraç edilen Öztürk Yılmaz’ın yakın zamanda kurmuş olduğu “Yeni Parti” diğer yanda daima millet ittifakını içine sindiremeyen tabandaki rahatsızlık ses çıkarmaya başladı.

Muharem İnce’nin olası bir parti kurması CHP’yi siyasi arenada rahatsız edeceği gibi görünüyor.

“CHP TABANI KILIÇDAROĞLU’NDAN SIKILDI MI ?”

 CHP, kurultaydan sonra tabandan yükselen seslere adeta kulak tıkadı. Kemal Kılıçdaroğlu, her ne kadar parti içi demokrasidan söz etse bile bunu tabana yansıtmadı. Kemal Kılıçdaroğlu’nun siyaset dili gerek vatandaşta gerekse CHP içinde olumsuz etki yaratmaktadır.

İlhan Kesici’nin bir TV programına verdiği demeçte “Kılıçdaroğlu’nun kavgacı dili “ CHP’ye oy kaybettiriyor dedi.

Kesici, Kemal Kılıçdaroğlu sürekli Sayın Cumhurbaşkanına cevap vererek muhalefet yaptığını zannediyor dedi.

Belki Öztürk Yılmaz’ın kurmuş olduğu parti, CHP’yi teğet geçebilir fakat Cumhurbaşkanlığı seçiminde %30.64 oy almış ve eğitimci olan Muharrem İnce, CHP’yi teğet değer belki de ezip geçecek diye şimdiden düşünenlerde vardır.

Hatta gazeteci İsmail Saymaz, Muharrem İnce için bir TV kanalında Muharrem İnce, CHP’nin 7. Okudur diye dile getirdi. Muharrem İnce, CHP’den çok sayıda Milletvekilini de ayıracağı da şimdiden kulaktan kulağa yayılmaya başlandı.

“SİYASETTE İTTİFAKLAR NEREYE KOŞUYOR ?”

Türkiye’de tek partili iktidarların tarihe karışması gibi, köklü partilerin de artık oy garantisi yoktur. İttifaklı siyaset çok partili bir süreci de kendiliğinden getirmiş oldu. Artık kim parti kurarsa kendini bir ittifakın içinde bulacağı kesindir.

Muharrem İnce, nasıl bir parti kurar bilinmez fakat tahmin ettiğimiz kadarıyla %10 barajını aşacağı oy sayısı şimdiden hazır gibi duruyor.

 Fakat siyasete bulaşmamış genç bir kadro ve bilge insanlarla iyi bir yol izlenseler, 2023 yılında iddaalı bir parti konumuna gelmesi kaçınılmaz olur.

Türkiye’de son zamanlarda yeni bir parti kurulmadı lakin mevcut partilerden sadece partiler doğdu. MHP’den İyi Parti, Ak Parti’den Deva ve Gelecek Partileri kurulurken şimdi de CHP’den Yenilik Partisi Ve Muharrem İnce’nin X partisi doğacak ve nihai karar da her zaman ki gibi vatandaşlarda olacak.