SİNEMA

Günün Film önerisi

MAGAZİN

Çalgıcı Mektebi’nden  “Sonbahar Tadında Nağmeler”

Ekrem İmamoğlu'nın test sonuçları açıklandı

Bakan Soylu’dan sert tepki

Ekim ayına ilişkin sosyal yardım desteği ödemeleri bugün başlıyor

İçişleri Bakanlığı açıkladı...

Suudi Arabistan'daki orman yangını etkisini kaybetmeden devam ediyor...

Borçların yapılandırılmasına ilişkin kanun teklifi açıklandı! İşte sonuç...

Bursa’da yangın!
Sedat Şenişler SMMM


KARMAKARIŞIK

.


Herkese Selam.

Dünyayı etkisi altına alan Kovit-19 Salgını sebebi ile Ülkemizde de zorlu bir süreç yaşandı. Yaklaşık iki ay süren kısıtlamalar, salgına yakalanan, yoğun bakımda yatan ve vefat eden vatandaşlarımız.. Her bir canın değerli hayatta, yapılan her veri açıklamalarındaki kayıplar moralimizi bozdu, üzüntümüzü ve acımızı arttırdı. Bu vesile ile İyileşen vatandaşlarımıza geçmiş olsun, vefat edenlere de Allah (cc) rahmet diliyorum.

Nedir bu karmakarışık olan…

Ne değildir ki? Yaşam tarzımız, günlük hayatımız, mesafelerimiz, hasretimiz, sevgimiz, işimiz, ekonomimiz, sanayicimiz, Kobiler ve kobilere yön veren Mali Müşavirler.

Günümüz şartlarına bakıldığında tüm bu karışıklığın ve belirsizliğin içerisinde sağlık çalışanlarımızı ayrı bir yere koyarak Mali Müşavir arkadaşlarımızın özverili çalışmaları açıklanan ekonomik tedbir paketlerin de önemli rol oynamaktadır.

Tüm işyerleri çalışmalarına ara verirken Mali müşavirler işe gitmeme yerine neredeyse evlerine gidememişlerdir. Mart, Nisan, Mayıs KDV, IV. ve I. Dönem geçici vergi, Gelir ve Kurumlar Vergileri, Kısa Çalışma Ödeneği, SGK bildirgeleri ve Muhtasar beyannamelerini süreleri içerisinde yetiştirmek üzere korana virüsle amansız bir mücadele içerisine girmişler ve bu mücadelelerini sessiz sedasız devam ettirmektedirler.

Tüm bu beyanlar dijital ortamda veriliyor olsa da hepsi Mükelleflerden gelen evrakların tek tek kayıtlara alınması tasnif ve tanzimden sonra mümkün olabilmektedir. Buda Mali Müşavirlerin ne kadar karmakarışık bir sürecin içerisinde mücadele ettiklerinin açık bir göstergesidir. Yayınlanan genelgeler ile son iki hafta sonu yasaklardan muaf tutulmaları da çalışmak zorunda olduklarını ve bu karmaşada ekonomiye kaynak yaratma, yön vermeye ve korana virüse karşı savaşmaya devam etmişlerdir.

Hazine ve Maliye Bakanlığının, Sanayicimize Kobilerimize ve Küçük esnafımıza yönelik açıkladığı Ekonomik paketler ve tedbirlere ayak uydurmak yine Mali Müşavirlere kalmıştır.

Bu karmakarışıklığın içerisinde Meslek Mensuplarını en çok yoran ve gelecek dönemlerde de baş ağrıtacak, Kısa Çalışma Ödeneği (KÇÖ) ile İşsizlik Ödeneğine yapılan başvurular oluşturacaktır. Çünkü;  yapılan bu müracaatlar hızlı ve acele ile yapılmış,  karmakarış olmuş vaziyettedir.

Bunu neden böyle söylememizin nedeni pek çok meslektaşımıza İş kur tarafından fazla ödeme yapıldığına dair geri dönüşlerin başlandığı bilgisinin gelmesidir.  Yasa  ‘İşyerinde fiilen kısa çalışma uygulanmamasına rağmen işçilere kısa çalışma ödeneği ödendiğinin tespit edilmesi halinde, İşverenin hatalı bilgi ve belge vermesi nedeniyle yapılan ödemeler, yasal faizi ile birlikte işverenden tahsil edilecek olup ayrıca idari para cezası uygulanır.’’ diyor.

İnşallah bu karmaşada Meslek mensubu arkadaşlarımız kim vurdu ya gitmez.