SİNEMA

Günün Film önerisi

MAGAZİN

Çalgıcı Mektebi’nden  “Sonbahar Tadında Nağmeler”

Bakan Soylu’dan sert tepki

Ekim ayına ilişkin sosyal yardım desteği ödemeleri bugün başlıyor

İçişleri Bakanlığı açıkladı...

Suudi Arabistan'daki orman yangını etkisini kaybetmeden devam ediyor...

Borçların yapılandırılmasına ilişkin kanun teklifi açıklandı! İşte sonuç...

Bursa’da yangın!

Trabzonspor açıkladı...Ali Çelik
19.06.2020 20:59:25
Harika kalbin gibi yüreğinde güzel sözler söylüyor

Berrin Doğan
19.06.2020 21:27:01
Çok güzel bir yazı...Okurken eski yıllara, çocukluğuma, ilk gençlik yıllarıma gittim. O yeşil, her köşesi tarih kokan, büyülü bir atmosferi olan Bursamızın sokaklarında dolaştım eski günlere ve kaybolmuş güzelliklere özlem duyarak.Bursa'yı her yönüyle ele alırken kalbimize de dokunan bu güzel yazıyı yazan Süreyya Eren'i kutlar, çalışmalarının ve başarılarının devamını dilerim.

Sabri AVCU
19.06.2020 22:41:28
Anlatmış olduğun zamanın son demlerine yetiştik. O güzel günlerden yağlı ekmeğin sokakta yenen tadı geldi ağzıma, yazını okurken. Çocukluk arkadaşlarımı arayıp hadi gidelim dedenin bahçede dut ve erik ağaçlarına dalalım diyesim geldi. Çok güzel olmuş. Yüreğine sağlık.

SEVİL selamet
20.06.2020 16:13:28
Doğma büyüme bursalı olarak çocukluğum ve gençlik yıllarıma ışık kattın... Yeniden doğdum sanki... Herşey katkısız ve olduğu gibi geldi bizlere... Belki siyah beyaz belki film gibi biraz... Kayahanin şarkısı gibi...özümüz de sözümüz de birdi bizlerin riyadan uzak ve sımsıcak içten samimi ve bir okadar zor ile uğraşırken bile mutlu olmak tadını çıkarmak... Herşey öylemi kalmalıydı... Şimdilerde mutluluk oyunu oynarken bizler... Başarılar seninle olsun... Harikasın sen.. SEREN ❤️

Cemalefegulenelii
20.06.2020 23:36:25
Beni çocukluğuma götürdün emeğine yüreğine sağlık Süreyya hanım başarılar diliyorum

Coşkun Genç
21.06.2020 04:44:45
Çok güzel bir Bursa anlatımı, Yeşil Bursa mızdaki yozlaşmalar inşallah zamanla kısmende olsa düzelir, nostaljiyi. .. yaşarız.


Süreyya Eren Şair


    PAMUK ATICI

.


Birçok meslek erbabını tanışmışlığım gibi, pamuk atıcılarını da tanışmışlığım vardır.

Sırtlarında ok yayına benzer aletleriyle gezerler uzun ve etkili bağırırlardı, Bursa'mızın dar sokaklarında " pamuk atıcı " evlerin avlularına misafir edilir, önlerine dökülen yastık ve yatak pamuklarına, ellerindeki aletlerini daldırırlar, ritmik sesler çıkararak pamukları havalandırırlardı. Pamuklar, tüy gibi kabarmış olarak yere düşerdi. Merak ve zevkle izlerdim pamuğun kelebek gibi uçuşarak yere düşüşünü.

    Sonra, neleri tüy gibi uçurmadık güzel şehrimiz Bursa'mızda. Nalına mıhına vurmadan, olumlu gelişmeler olmuş olsa dahi, politik, plansız, sağlıksız ve sosyo-kültürel eksikliklerine değinmeden yazmak istiyorum.

   Zira Bursa'mızın kaybolan değerlerini yine Bursa'mızın yetiştirdiği, saygıdeğer köşe yazarlarımız, akademisyenlerimiz dile getirip anlatmaya çalışıyorlar. Umarım gelecek planlamalarda, bu değerli fikirler, serzenişler ya da uyarılar baz alınır.

    Ben pamuk gibi uçuşan hatıralarımızla sizinle olmak istiyorum. Yeşil Bursa’ydı eskilerde Bursa'mızın adı. Bahar geldiğinde rengârenk olurdu Bursa, nebatat uyanır, ağaçlar yeşile boyanırdı, evlerin bahçe duvarlarından sarkan, hanımeli ve leylak kokuları sokakları sarardı.

    Ağır ve edalı akan, Nilüfer çayından yayılan su sesi, kuş seslerine karışır dingin Bursa şehrimizin sessizliğinin sesi olurdu, ruhlara huzur verirken.

    Sinemalarımız vardı mesela; uçuşan pamuklar gibi, uçuş uçuş koştururduk, İspanyol paça pantolonlarımız, apartman topuklu ayakkabılarımızla, yeni gelen filmlerde kendimizi aramak için.

    Sunar Sineması, Saray Sineması, Dilek Sineması, hangimiz ağlayarak çıkmadık filmin kahramanı olduğumuz bu sinemalardan.

   Heykelden Altıparmağa iniyoruz, itfaiye binasını arkamızda bırakarak, üzerleri kırmızı kiremitli sıra dükkânlar, bir oğlan kardeş, bir amca, bir baba satış yapıyor sanki o dükkânlarda. Seviyeli samimiyet, kent kokusu yok buralarda, kırmadan, sıkı pazarlıkla saygın alışverişler yapıyoruz.

   Gezerken çok mu susuyoruz hayır, çünkü her köşe başında hayrat sahibesi gibi vakur bir çeşme serinletiyor bizi.

    Sütsal dondurmacılarımız, yoğurtçular, ya gazeteciler, büyük deri parçasının içine gazeteleri doldurup boynuna çapraz asarak, abonelerine ve arzu edenlere ulaştırırlardı günlük gazetelerimizi. Onca gazetenin ağırlığını hissetmezlerdi, çünkü bilirlerdi bilginin ehemmiyetini. Cep fotoromanlarımız vardı, ailelerimizden saklı alırdık, sırdaşımız olurdu gazeteciler, postacılar. Belki de; öpüşünce çocuğumuz olmayacağını öğrenmememizi istediklerinden dolayı izin verilmezdi fotoroman okumamıza.

    Sokak çocuklarıydık biz, yerlere caddeler, sokaklar inşa ederdik tebeşirle çizerek, Telli arabalarla trafik oluştururduk, kızlar arabalarına ve tellerine süsler takardı. Kadınların şoförlük ‘de yapabileceğini vurgulardık besbelli. Çocukluğumuz öylece pamuk atıcıların attığı pamuklar gibi uçtu.. İnsana çok uzun, şehirlere kısacık sayılan zamanda ismen ve cismen değişti Bursa'mızın sokakları ve caddeleri.

    Üst Çekirgedeyiz bir numaralı Yeşil Çekirge hatlı otobüsün son durağı Askeri Hasta hane önü, meşhur Hüsn-ü Güzel çay bahçesinde bitiyor Bursa O devasa çınar ağaçlarının serinliğinde içilen gazozlar, çaylar ve yapılan sohbetler, ovadan gelen ılık rüzgârın eşliğinde, masallarında Şehzadeler gezen Bursa'mızın o muhteşemliğini yaşıyoruz. Ellerim böğrümde ağlamaklı düşünüyorum; köylerimizi, buğday tarlalarımızı, pamuklar gibi uçtuğumuz gelincik tarlalarını. Çok saydıkça, anlattıkça Bursa'mızı daha da eskiteceğimden korkuyorum.

    Mutlaka sizde benimlesiniz şu an, hayalime eşlik edeceğinizden eminim. Mudanya Belediye Gazinosundayız denizden çıkmış

İmbata karşı çayımızı yudumlarken soğur mu acaba içimiz.

    Şimdilerde Zeki Müren dinliyorum " Nasıl geçti habersiz o güzelim yıllarım " Yeşil Bursa'mızın rahminden doğup bağrında beslenmiştir bir çok sanatçımız ; Heykeltıraş, Modacı  Ses Sanatçısı, Besteci  Edebiyatçı, Ozan, Dünyanın ilk kadın pilotu, Güzellik kraliçeleri, Tiyatro Sanatçıları, kısaca sayabildiklerim..

Bu hayalde uyur Bursa her gece

Her şafak onunla uyanır, güler

Gümüş aydınlıkta serviler, güller

Serin hülyasıyla çeşmelerinin

Başındayım sanki bir mucizenin,

Su sesi ve kanat şakırtısından

Billûr bir avize Bursa'da zaman.

Ahmet Hamdi TANPINAR ne güzel özetlemiş.

    Velhasıl sanat kokar Bursa'nın taşı toprağı.

    Bugün eski günleri arıyorsak vebali tarihindir, yazdığım satırlar gelecek için dua mıdır? Eteklerini savura savura akıp giderken zaman bize de hatıralarımızı toplamak mı düştü Bursa'mızın sokaklarından.

    Gemlik Bursa seyahatimin birinde şöyle bir bakmıştım sis içindeki Bursa'ya, o anda döküldü o anda not düştüm ne yazsam kabul gördüğüm not defterime olduğu gibi sizlere sunuyorum Bursa'mıza seslenişim olan şiir'imi.

    Pamuğu yeni arttırılmış günlendirilmiş yataklarda yastıklarda uyumak kadar huzurlu olsun yaşamlarınız.

    Kırmızı kaplı not defterimden yüreklerinize..

BURSA

Evler kurulmuş dağlarına

Sis çökmüş üzerine Bursam

Hoyrat eller dokunmuş sana

Sokaklarını sarmış

Dilleri kaba beyinleri yozlar

Sana dokunan kirli ellere inat

Güzel ve  asilsin Bursam..