SİNEMA

Mesafeli sinemaya yoğun ilgi

SANAT

Hattuşa (Boğazköy) - Hitit Başkenti (Çorum)

MAGAZİN

Gülben, 4 ay sonra sahnede

SEYAHAT

BODRUM KALESİ'NİN İKİNCİ ETABI DA ZİYARETİ AÇILDI

Çavuşoğlu Avrupa Birliği Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’le görüşmesi

Türkiye'deki Güncel Durum

BAKAN PAKDEMİRLİ’DEN GELİBOLU YANGINIYLA İLGİLİ AÇIKLAMA

'Zabıtadan Fırınlara Sıkı Denetim

'BURSA VALİLİĞİ BASIN DUYURUSU

'"Ya Vedud" duası nasıl bir duadır, Vedud ismi Kur'an'da geçiyor mu?

'MANİSA'YA DESTEĞE HER ZAMAN HAZIRIZAli Rıza MERT
7.06.2020 21:58:41
Değerli kardeşim, Müdürüm Nazmi AVCI Covid-19 sürecinde ve bundan sonraki süreçte Egitime dair çok güzel değinmiş,genelde Eğitim Öğretim deriz fakat sadece ögretim tarafıyla ilgileniriz. Nazmi hoca bu yazısında mesleğimizin asıl temeli Eğitime ve çocuklarımızın Uzun süren tatil ve uzaktan eğitim,öğretime nasıl adapte olacağı bundan sonraki izlenecek yolu çizmiş bu yazıyı mutlaka okuyup faydalanılması kanaatindeyim. Tebrik eder yazı ve tavsiyelerinin devamını dilerim.

YAZARLAR


Nazmi Avcı Eğitimci Yazar


  TATİLİ DOĞRU DEĞERLENDİRMEK

.


 Korona virüs dönemini tatil olarak göremiyorum, çünkü uzaktan eğitim kimi uzaktan ödev gibi etkinliklerle eğitimimin içinde süreci devam ettirmeye çalıştı. Bu pandemi süreci yavaşlamaya ve yasaklar kalkmasıyla artık tatil moduna girmeye başlandı. Daha sonra ise tatilde çocuklarımızın neler yapması gerektiği ve okula yeni başlayacak öğrencilerimizi hangi özelliklere göre kayıt yaptırmamız konusunda sizlere güncel bilgiler vermeye çalışacağım. 

    Öğrencilerimiz karnelerini alacaklar özellikle ikinci dönem bu hastalık nedeniyle uzak eğitim şeklinde tamamlanmaya çalışıyor. Tabi ki yüz yüze eğitim kadar etkili olmasa da, eğitimden öğrencilerin kopmaması sistemin içinde kalması başarılı bir şekilde yürütüldü. İlk önce karneleri değerlendirelim. Aldığı notla başarılı başarısız olarak öğrencilerimizi değerlendirmek ilk bakışta doğru gibi görünse de aslında tam sonucu vermeyecektir. Onun için başarısız olduğu dersler irdelenmeli ve nedenleri ortaya koyulunca çözüm yolları aranmalıdır.

       Bu süreçte sınıf geçme belki sorunu olmaya öğrencilerin ama zayıf alınan notlar ailece değerlendirilmeli ve nerede eksiğimiz var, nasıl destekleyebiliriz sorularıyla destek olmalıdır. Çocuğun yeteneklerini ve kültürel etkinliklerde faal olması konusunda ailelere büyük görev düşmektedir. Ayrıca eksik olunan konularda sıkmadan yardımcı olma, destek verme ile olumsuzluklar aşılmaya çalışılmalıdır. 

       Tam olarak dinlenmiş, uzaklaşmış olmak için tatili mümkün olduğunca en az 15 gün, ideali 20 gün kesintisiz kullanabilmek gerekir. Tatil yapmak ve dinlenmek ruh sağlığı için temel bir gereksinimdir. Kişi ruhsal, sosyal ve fiziksel ihtiyaçlarını karşılayabildiği bir tatil yaptığında, ruh sağlığına olumlu katkıları bulunmaktadır. Yaz tatilini mutlu, verimli ve güzel bir şekilde geçirmek için her öğrenci, kendine özgü program hazırlamalı, dinlenmeye, gezmeye, arkadaşlıklara, eğlenmeye vakit ayrılmalıdır. Yıl boyunca içerisinde akademik başarısı düşük olan derslerin telafisi de göz önünde bulundurarak, çalışmalarını sürdürmelidir. Tatilde her gün düzenli bir şekilde, süresi ve miktarı çocuğa göre ayarlanarak mutlaka ders çalışılması gerekir. Her öğrenci kendi durumu ile ilgili bir analiz yapıp, kendine özel bir çalışma stratejisi oluşturmalıdır. Konu tekrarı yapmak bu süreçte çok önemli bir yer teşkil eder. İnsan öğrendiklerinin % 75’ini bir hafta içerisinde, % 66’sını bir gün içerisinde, % 54’ünü de bir saat içerisinde unutur. Unutmayı en aza indirmenin yolu, yapılan kısa tekrarlardır. Geçmiş konuları iyi kavrayamamış ve hata yapan öğrencilerin tekrara ağırlık vererek çalışması istenmelidir. Sınava hazırlanacak öğrenciler, tatilde önceliği eksik konularını tamamlamaya ayırmalıdır. Nedeni ise, eksik bilgilerin üzerine yapılan öğrenme verimli sonuçlar vermez, yeni bilgilerin kazanılması zorlaşacaktır. Konuları tamamlamak, daha fazla soru çözmek, çıkmış soruları analiz etmek gelecek yıl yapılacak sınavlarda başarılarını önemli ölçüde arttırmalarını sağlayacaktır. 

      Bir de diğer önemli konu kitap okumadır. Kitap okuma çocuklarımızın  bütün derslerini olumlu etkileyecek onların  hayata yeni pencerelerden bakmasını sağlayacaktır.   Kitap okumak düşünme ufkunu açacak hatta sayısal derslerinde mutlaka pozitif etki sağlayacaktır. Ayrıca sınavlarda hızlı okuma sayesinde önemli ölçüde zaman kazanılmış olacaktır. Aslında çocuklar açısından bakıldığında, kitap okuma alışkanlığı önemli bir önceliktir. Bunun için tatiller kitap okumak için bir fırsat zamanıdır.   

      Prof. Dr. Ayşen BAKİOĞLU'nun da ifade ettiği gibi : ''Yazın öğrenme, okuma, tekrarlama faaliyetleriyle meşgul olmayan beyin, önceki öğrenmelerini beyin sinir hücreleriyle yenilerine ekleyememekte ve güçlü bir öğrenme ağı oluşturamadığı gibi öğrendiklerini de unutabilmektedir.’’  Tatil sadece uyumak yatmak veya gezmek anlamında düşünülmemelidir. Tatil ders anlamında destek ve seviyemizi arttırmak için planlamalar yapmak, tekrarlarda bulunmak, kitap okumak, kendimizi tanıma, ailemiz ile güzel zaman geçirmek, dini bilgimizi tamamlamak için bir fırsat olarak düşünülebilir. Tabi ki tarihi yerleri gezeceğiz, oyunlar oynayacağız, deniz havası koklayıp beynimizi resetleyeceğiz. Ama tatilde zihinsel çalışma boş geçiriliyorsa öğrenmenin devamlılığı açısından büyük zarardasınız demektir. Özellikle yaz tatilleri karne sonuçlarını da iyi analiz etme fırsatı olarak görülmelidir. Bu sayede öğrencimizin eksiklerini ve kör noktalarını tespit edebiliriz.  Ayrıca çocuğa kendine özgü yapısını analiz etmeden yapılan motivasyonda yarardan çok zarar getirebilir. Bu hastalık sürecin sosyal mesafe, temizlik kalabalıklardan uzakta tatil yamayı tavsiye ediyorum. Çocuklar mutlaka oyun oynamalı ama bu dönemin sağlık kurallarına dikkat etmelidirler.

       Bu düşüncelerin öğrencilerimize yarar sağlayacağına yürekten inanıyor, tüm evlatlarımıza iyi tatiller diliyorum. 

       Okurlarıma saygılarımla…