DÜNYA

Günün Film önerisi solaris

MAGAZİN

Eylül ayı magazin gündemine kavga skandalı oturdu

(Özel) Orman değil hazine

Osmangazi Belediyesi Temizlik ve Dezenfeksiyonda Durmak Yok

16 MİLYON TL YATIRIMLA 30 KİLOMETRE HAT DÖŞENDİ

ÇİFTÇİMİZİN DURUMU KAYNAKLARIN BİTTİĞİNDEN DEĞİL HÜKÜMETİN ANLAYIŞTAN KAYNAKLANIYOR

AKHİSAR’DA NAİM SÜLEYMANOĞLU PARKI YÜKSELİYOR

Önce sevgiyle köpeği kandırdı, sonra kaçırdı, o ânlar güvenlik kameralarına yansıdı

Bursa Büyükşehir belediyesi Kültür Akademisi yeni dönem hazırlıklarını tamamladı
Atilla GÜNEY / Yazar


ABD’de Hayat Normale Dönmüyor

.


ABD polisi tarafından siyahi George Floyd'un öldürülmesiyle başlayan olaylar ülkenin genelinde yayılmaya devam ediyor.

Polis devleti olan Amerika Birleşik Devletleri yönetimi günler geçmesine rağmen olayları bir türlü kontrol altına alamadı. Bugün bir siyahi vatandaşın daha vurulması ile olaylar daha da alevlendi.

ABD’nin Atlanta şehrinde aracında uyuduğu görülen siyahi bir vatandaşı polis gözaltına altına almak istedi. Bu duruma direnen siyah Amerikalı, olay yerinden kaçtığı sırada polis tarafından vurularak öldürüldü.

ABD kurulduğu tarihten bu yana adı hep “Katil Amerika” olarak telaffuz edilen ve daima gerek Ortadoğu ve gerekse Avrupa’ya karşı tutumundan dolayı eli kanlı katil olarak insanların hafızasında yer etmiş bir ülkedir.

ABD’nin değişik yönetim algısıyla, dünyaya yaptığı tüm kötülüklerin üstünü örtbas etmek için kendini gerektiğinde haklı çıkarmak için, kapital sermaye ve yönetim anlayışının mirası olan bir tutumla kendi vatandaşının canını yakmaktan da çekinmez bir politika yürütmektedir.

Dünya ülkelerine adeta asırlar boyu kan kusturan ABD, bu günlerde kan değil irin kusuyor. 23 Şubat 1918 tarihinde kurulan ve akıllarda kalan Kızıl Ordu’nun gücünü ve hiçbir zaman yıkılmayacağını düşünen bir kesim insanlar vardı. 

Yıl 2020 ve Kızıl Ordu’nun bittiğini biliyoruz. ABD’nin de var olan güç ve politikalarının biteceğini de biliyoruz.

Kızıl Ordu, SSCB'nin ve daha sonra Bağımsız Devletler Topluluğu'nun ordusu ve öyle ki 1917 Ekim Devrimi'nden sonra batılı emperyalistlere karşı savaşmak için 23 Şubat 1918'de işçi ve köylülerin başta olmak üzere yerel halkın yani proletaryanın düzenli orduda eğitime başlaması ile resmen kuruluş evresini tamamlamıştır.

Kurucusu daha sonra Stalin'e karşı yürüttüğü iktidar savaşını kaybedecek olan Lev Troçki'dir. Troçki önderliğindeki Kızıl Ordu, Çarlık yanlısı Beyaz Ordu'ya ve Beyaz Terör'e karşı mücadele etmiş ve kurulduğu günden SSCB’nin yıkıldığı tarihe kadar birçok mücadelenin içinde yer edinmiştir.

Takvimler 1991’i gösterdiği zamanlarda SSCB’nin Kızıl Ordusu ve yönetiminin çöküş ve dağılışı gerçekleşmiş oldu. 

Dünya var olduğundan beri sayısız devletler kurulmuş ve bu yönetimler var olduğu dönemlerinde birçok politika yürütmüş ve bunların arasında kendini ilah ilan eden zalimler, firavunlar, acımasız krallar, aklınıza gelen her türlü kötü devletler ve o devletleri yönetenlerin her zaman sonu geldi.

Yıllardır ABD’nin, Ortadoğu ülkelerinde yapmadığı zulüm kalmadığı gibi birçok mağdur ve masum insanların gözyaşları da sel oldu. Günahsız insanların kanı oluk oluk akarken bir yandan da çocuk cesetleri sahillere vurdu.

Evini ve barkını terk eden yuvaları yıkılan her canlının hayatında ABD’nin eli kanlı politikaları vardır.

Şimdilerde kendi insanın kanında boğulmak üzere çünkü bu dünya etme bulma dünyasıdır öyle ki alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste…