Atina Yangınına Verilen Tepkiler
Atina Yangınına Verilen Tepkiler
Tarih: 26.7.2018 13:45:47
Hakkı Güleç ( Aile danışmanı uzman)

     Çok da zeki olmayan vatandaşın biri Sultanahmet meydanında Avrupalı olduğunu düşündüğü bir turisti dövmeye başlar etraftakiler acilen müdahale ederler ve neden böyle bir şey yaptığını sorarlar, akıllı(!) vatandaşımız, “onun dedeleri benim atalarıma zulmetmiş, topraklarımızı filan işgal etmişler..vb" der etrafta bulunanlardan  aslında çok da zeki olmayan başka bir kişi turiste şiddet uygulayan zeki vatandaşa sorar tamamda(!) neden şimdi dövüyorsun diye sorar, "ben böyle bir durumu yeni öğrendim ve direk buraya geldim ilk yakaladığımı pataklamak için" diye cevap verir.

 

    Anadolu barışın kardeşliğin sevgi ve saygının en yoğun yaşandığı topraklar olmasının nedeni dünyanın en stratejik ve en fazla medeniyetin kurulup yıkıldığı topraklar olması bu yerde yaşayanların barışa kardeşliğe susamışlığını getirmiştir belki de.


    Binlerce yıldır bu topraklarda barış hoşgörü sevgi saygı içinde yaşamış birbirlerinin bayramlarını, mukaddes günlerini kutlamış cenazelerine düğünlerine iyi kötü günlerine ortak olmuş, farklı etnik mezhep ve kültürden insanlar yönetenlerin dış etkilerin, tarım toplumundan sanayi toplumuna geçişin yarattığı pazar kavgasının sancıları halkların birbirine kırdırılması siyasetinin parlatılmasını getirmiştir.

   Dünyanın hiç bir coğrafyasında binlerce yıldır kardeşçe yaşayan halklar bir gecede birbirlerini kırmaya katletmeye kalkmamışlardır


   Milli mücadele yıllarında toprak vaadi ile tepeden tırnağa silahlandırılarak Anadolu´ya saldıran ve emperyalizmin tetikçiliğine sorunmuş yunan ordularına karşı çıkanlar vardı. Onlar durumun farkına varan barışçı yunan gençleri ile birlikte barış yanlısı diğer etnik kökenli insanlar İzmir´de protesto gösterileri yaparlar ve yakalanan barışçı Rum, Türk vb etnik kökenli gençlerin hepsi Yunan askerleri tarafından kurşuna dizilirler.

    Halkların birbirine kırdırılması konusunda oldukça ustalaşmış sömürgeci güçler durumu, “iti ite kırdırmak” diye tanımlarlar.

   Yunan halkının karşılaştığı yangın afeti karşılığında üzüntülerini bildirenlere sabır dileyenlere saldıranlar Sultanahmet meydanında turiste saldıran saf temiz dolduruşa gelebildiği için iti ite kırdıranların silahına dönüşebilen insanlarımızı akla getiriyor.

 

 

Yunanistan halkına "geçmiş olsun" diyebilmek

    Son 200 yıldır sürekli yenilen ordumuzun ve öz güvenini kaybeden askerimizin diriliş destanı Çanakkale´de tekrar yazılır...
Çanakkale´de işgal askerine suyunu veren yarasını saran insanımız tüm dünyaya insanlık dersi verir ve Anzak askerine İngiliz komutanına yardım ederken sırtında taşırken yapılmış anıtlar bize çok şey anlatır.
Çanakkale de namusu vatanı için mermilere kendisini siper eden atalarımızı örnek alalım
"Oh olsun onlarda bizim halkımıza zulmetmiş adalarımızı işgal etmiş emperyalizmin tetikçiliğine soyunmuş Anadolu´yu yakmış yıkmış" modundan kendimizi sıyırarak atalarımızın sergilediği tüm dünyaya örnek olmuş insanlık moduna girmek bize yakışandır

    Komşumuz Yunanistan Adapazarı depreminde elinden geldiği kadar teknik mali ve personel desteği ile yaramızın sarılmasında yanımızda olmuştur

Komşumuza büyük geçmiş olsun der sabırlar dilerim

 Cehalet, Bilgelik ve Ön yargı

“Cehalet mutluluktur” (ignorance is bliss) sözü cahil olduklarından kendi cahilliklerinin farkına varamayanları kast eder. Biraz önce içeri çay tepsisi elinde büroya giren çırağın en mutlu hali aklıma bu sözü getirdi.

   O kişiye haksızlık yapmayayım belki de tam tersi her şeyin farkındadır ama o mutlu olmayı ve yaşadığı ana en güzel anlamları yüklemeyi başarmış bir bilge insanda olabilir diye de düşündüm. Ön yargılı olmak yanıltabilir

 

 

Anahtar Kelimeler: Atina, Yangınına, Verilen, Tepkiler
Yazarın Diğer Yazıları
Suriye savaşı ve geçmişten ders almak (27 Aralık 2018 - Perşembe)
Mutluluk (13 Aralık 2018 - Perşembe)
Aziz Nesinlik Mudanya Belediyesi (16 Ekim 2018 - Salı)
Geçmiş Zaman Olur ki (12 Ekim 2018 - Cuma)
Nasıl Bir Türkiye İstiyoruz? (21 Haziran 2018 - Perşembe)
Gülümsemek çok şeydir (31 Mayıs 2018 - Perşembe)
23 Nisan 1920, TBMM Kuruldu (24 Nisan 2018 - Salı)
Kişisel gelişim ve liberalizm (21 Şubat 2018 - Çarşamba)
“Hoş geldin bebek” diyebilmek. (21 Ocak 2018 - Pazar)
Boşanma, Feminizm ve Kapitalizm (19 Aralık 2017 - Salı)
“Ateist Japon ve Müslüman Türk” (13 Kasım 2017 - Pazartesi)
Beynimizi verimli kullanmak (23 Ekim 2017 - Pazartesi)
Çocuklarda Cinsel Eğitim (29 Haziran 2017 - Perşembe)
Çocuklarda Cinsel Eğitim (29 Haziran 2017 - Perşembe)
İki ayrı konu ve düşüncelerimiz (26 Haziran 2017 - Pazartesi)
Notlarım ve seçtiklerim (17 Haziran 2017 - Cumartesi)
Aile Danışmanlığı (07 Haziran 2017 - Çarşamba)
Seviyor mu, Sevmiyor mu? (30 Mayıs 2017 - Salı)
Zeki İnsanlarda Gözlemlediklerim (30 Mayıs 2017 - Salı)
Neden Düşünce Hataları (24 Nisan 2017 - Pazartesi)
Çocukluğu güzel geçen insanlar (12 Nisan 2017 - Çarşamba)
Unutmak ve Affetmek (05 Nisan 2017 - Çarşamba)
Zeki İnsanlarda Gözlemlediklerim (15 Mart 2017 - Çarşamba)
Yaşama Dair Gözlemlerim (09 Mart 2017 - Perşembe)
Çocuğunuzu değil, kendinizi yetiştirin (23 Şubat 2017 - Perşembe)
Bağımlı Olmak ve Çocuğumuzun Yetişmesi (25 Ocak 2017 - Çarşamba)
Sayfa:
E Dergi Yıl 4 Sayı 42

/resimler/2019-1/8/1618389474504.jpg