DÜNYA

Ermenistan Kirli emelleri için NATO’dan umduğunu bulamadı

MAGAZİN

Eylül ayı magazin gündemine kavga skandalı oturdu

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev: "21 köy ve 1 kasaba işgalden kurtarıldı"

Ermenistan Kirli emelleri için NATO’dan umduğunu bulamadı

Sözcü Kalın: “Kimin savaş istediği bellidir”

Bursa’da 5 kişinin öldüğü kazan faciasında, fabrika sahibine 5 yıl ceza

Sağlıklı Kentlerde gündem: Pandemi

BURSA VALİLİĞİ BASIN DUYURUSU

ESKİ BAHÇEKAYA’DA SOKAKLAR PARKE TAŞIYA KAPLANIYOR
Hakkı Güleç Uzman Aile Danışmanı


Baba ve Çocuk    

.  Baba evde mantığın yanında iradeyi temsil eder. Babasıyla birlikte kaliteli zaman geçiren, ilgi sevgi gören çocuklar etkilendikleri baba davranışlarını benimserler. Yaşamın zor yönlerini görür, dirençli olmayı ve sorumluluk almayı öğrenirler.  

Çocuğa yetişkinlik dönemlerinde en çok gerekli olan irade, azim, direnç ve kararlı olmak gibi özelliklerin edinilmesinde babanın rolü oldukça fazladır. Evlilik, meslek ve iş yaşamında iradeli olmak, sorumlu davranmak ve zorluklara karşı direnebilmek çok önemlidir. Baba ile nitelikli zaman geçirmeyen, onun etkisinden, sevgisinden ve ilgisinden mahrum kalmış çocukların en küçük sorunlar karşısında çabuk pes ettikleri gözlemlenir.   

Çok iş değiştirme, evliliği bitirme, kaçma, sorumluluk almaktan korkma, kendi kabuğuna çekilme davranışları gözlemlenir.  Suça karışmış erkek çocuklar içerisinde baba ile ilişkileri sorunlu olanların fazlalığı bir tespittir.    

Baba sevgisi ve ilgisinden mahrum kız çocuklarının çoğunlukla yaşlı erkeklerle evlenme eğilimi gözlenmektedir.    

Anne ve Çocuk   
Anne; duygu, duyarlılık ve farkındalık demektir. Anne ile birlikte olan çocuklar onun duyarlı, duygulu ve empatik(halden anlayan) yönünden etkilenirler. Duygu dünyaları hayaller sezgilerin güçlenmesi derinleşmesi anne sayesindedir.    

Annesi ile birlikte daha az zaman geçiren çocuk evlilik meslek ve sosyal yaşamında duygularını ifade etmede güçlük yaşarlar. Evlilik sorunlarında duyguların dile getirebilmesi oldukça önem taşır. Yaşamın diğer alanlarında ikili ilişkilerde duygu paylaşımı azalır. Annenin otoriter ve mükemmeliyetçi davranışlar içerisinde olması çocuğun ileride kuracağı ilişkileri olumsuz etkiler. Daha acımasız olma, empati yoksunluğu gözlemlenebilir.   

Baba çocuğun daha iradeli zorluklar karşısında pes etmeyen kararlı mantıklı güçlü olmasını sağlarken, onun daha insancıl duygulu ve empatik yönünü güçlendiren annedir  

Anne sevgisinden mahrum erkek çocuk kendinden daha yaşlı eş seçerken kızların daha acımasız davranabildikleri gözlemlenir…   

Anne ve Baba Sevilirse Rol Model Olurlar   
Bir de işin şu boyutu var ki anne babalarını seven çocuklar onlar gibi olmak istiyorlar. Çünkü yaşımız ne olursa olsun her zaman sevdiklerimizi rol model alırız. Onları taklit eder, onlara benzemeye çalışırız.  Çocuğun var olmasını sağlayan sağlıklı aile ortamıdır.   

Çocuğunuzun nasıl olmasını istiyorsanız önce siz öyle olun. Çocuklarınızdan şikayet etmeden önce dönün kendinizi dışarıdan bir başkasının gözünden izleyin.  

Yurt dışında yapılan anketlerde Türk çocuklarının başarı oranının oldukça düşük olduğu gözlenir. Bu konu araştırıldığı zaman anne babaların diğer çocukların ebeveynlerine göre tv başında çok fazla zaman geçirdikleri gözlenmiş. Anne, baba aile için de aile bireylerinin gelişimine yönelik her hangi bir çaba içinde olmadığı gözlenmiş.    

Anne baba, “sağlıklı çocuk nasıl yetişir?” sorusunu sormalı ve önce kendisinin gelişimi için daha çok zaman ayırmalı, araştırmalı uzmana danışmalı, kitap okumalıdır   

Ailelerin İlk çocukları genellikle otoriter, titiz kuralcı ve biraz da içe dönük olurken sonraki çocuklar daha neşeli, dışa dönük kurallar konusunda duyarlılığı daha az olduğunu hep gözlemlemişimdir.  

Tüm Ailelerde bu durum aynı olmamakla birlikte ilk çocukta "nasıl yetiştirmeliyim?" paniğini yaşayan aileler son çocukta tecrübelerinin getirdiği rahatlık çocuğa sinmektedir.  

Sevgi-Disiplin Dozu   
Disiplinin ve sevgi ilaç gibidir. Azıda, çoğu da zararlıdır. Disiplinsiz aile ortamı çocuklara dış dünya ile uyum sorununa neden olur. Evin içinde istediğini yapabilen, kural tanımayan çocuk dışarıda sürekli disiplin suçu işlemeye eğilimli olacaktır. Aşırı disiplin otorite çocuklarda öz güvensiz, silik, içe kapanık bağımlı yapı gelişir. Disiplinin fazlası çocuğun hata yapma hakkını elinden alır. Hatalara çok sert yaptırımlarla karşılık verildiği için içe kapanır öz güven sorunu yaşar.   

 Sevgisiz çocuklar ruhsal ve duygusal yönden sorunludurlar. Çünkü sevgi ruhun en büyük gıdasıdır, var olmanın temelidir ve sevginin bittiği ailede insanın ruhu yaralıdır. Sevginin fazlası ise şımarıklık her şeyi kendisine hak görme istediğini yapma ve dünyanın merkezine kendisini koymayı getirir. Empati yoksunu bencil yapı gelişir sınır ve sorumluluk bilinci gelişmez. Çocuklarınızı dinleyin, anlayın, kuralları sınırları sorumlulukları aile içi değerleri hakkaniyet duygusunu diğer insanlara saygıyı birlikte oluşturun. Sohbet içinde kalın.   

Sevginin doğru ifadesi önemlidir?

   Eğer sevgisi    

“...davranırsan/çalışırsan/yemeğini  yersen/uslu  durursan..  daha çok severim”  Eğer Sevgisi kaygı oluşturabilir.    

İçin sevgisi    

“…not aldığın için/erken yattığın için… daha çok seviyorum” sözleri şartlı sevgidir. İçin sevgisi değersizlik hissi yaşatır    

Rağmen sevgisi     

Şarta bağlanmadan her şeye rağmen sevmek, yani onu o olduğu için sevmenin yaşattığı olumlu his çocuğun davranışlarını olumlu etkileyecektir.  

21 Haziran 2020 tüm okurlarımın babalar gününü kutlarım.. Hakkı Güleç