Murat GÜÇYILMAZ


BAŞKA TÜRKİYE VE BAŞKA BİR GENÇLİK YOK…

.


Geçtiğimiz haftalarda bir dizi söyleşi için gençlerle bir araya geldik. Gençlerimizin bilgiye olan ilgileri oldukça üst düzeydeydi. Dikkat içinde dinledikleri gibi, söyleşi sonunda sordukları sorular da benim açımdan oldukça güzeldi.

Gençlerimiz yarınlarımız açısından tutunacağımız en önemli umut dalı.

Başka bir Türkiye yok. Başka bir gençlik de yok. Bazılarımız yarınlarla ilgili oldukça kara mizah sayılabilecek bir tonda düşüncelerini sergilerken, ben tam tersine oldukça umut doluyum.

Sorgulayan, süzen, analiz eden bir gençlik var karşımızda. Nedenleri ve niçinleri oldukça mantıklı bir şekilde bize sorabilen ve ısrarla cevap arayan bir gençlik.

Kendi değerleri ile karşılaştığında asla reddetmeyen bir gençlik. Yarınlar için bir şeyler yapmaya, üretmeye çalışan bir gençlik.

Böyle bir gençlik var mı derseniz, “baktığınız yön neresidir” diye sorarım ve “arayan bulur” derim.

Özellikle sosyal medya ile içli dışlı olduklarını iddia ettiğimiz gençlerle ilgili aşağıdaki satırları lütfen dikkatle okuyalım.

Sosyal medya alışkanlıkları konusunda bir rakam verirsem sanırım demek istediklerim daha iyi anlaşılacak.

Geçen ay yapılan bir araştırmanın sonucunda sosyal medyayı kullanma konusunda gençlerin oranı oldukça düşük çıkmış. Buna karşı sosyal medyayı kullananların çok önemli bir kısmı 40 yaş üzeri nüfusumuz.

Burada her şey toz pembe demek istemiyorum. Mutlaka aksayan ve “keşke olmasaydı” diyebileceğimiz çok olumsuzluk da var. Ama şu bir gerçek ki, bardağın yarıdan fazlası dolu ve dolmaya devam ediyor.

Kendi ayakları üzerinde durabilen bir Türkiye, “Bağımsız Türkiye” düşüncesi de ayrıca gençlerimizin yarınlara bakışını ve üreten olma noktasındaki çabalarını ciddi olarak etkiliyor…

Güzel yarınlarda buluşmak umuduyla, sağlıcakla kalın…