Üç Temal Kavramla İnka Mimarisi ve Mimarinin Öne Çıkan 7 Eseri

Dünyanın en acımasız ve çok korkulan korsanı

Tarihin En Acımasız Korsanlarından Henry Morgan İlk Yasal Korsan

Kristof Kolomb Hakkında Merak Edilenler

İnsanlar tarafından yapılmış olan dünyanın 7 harikası

Antik Roma mitolojisi hakkında merak edilenler

Romanların etimolojisi, yaşam tarzları ve tarihçesi

Napolyon ordularına direnen İspanyalıların anısına çizilen tablo

Madrid’de 3 Mayıs 1808 Tablosu

‘En’lerin mekanı Rahmi M. Koç Müzesi

Aralık 2008 tarihinde Veda Turu isimli son seferini gerçekleştirdi

Mitoloji, tarih ve dinsel konulardan esinlenen William-Adolphe Bouguereau’nun tüm eserleri

William-Adolphe Bouguereau’nun tüm eserleri tabloları

Dünyanın en önemli 10 sanat eseri

Dünyanın en önemli 10 sanat eseri

Netflix'in en iyi gençlik dizileri ve filmleri

Motivasyon filmleri arasında izleyebileceğiniz en iyi 10 motivasyon filmi

Edward Norton’un en iyi 10 filmi

Mitoloji konulu film severler için 5 mitoloji filmi

Tüm zamanların en iyi 20 mafya filmleri listesi

Sandra Bullock’un Yer Aldığı 5 Muhteşem Film

Anne Hathaway’ın En İyi 15 Filmi

Kışın Cildinizin Kurumasını Engellemek İçin 5 İpucu

Gözenekleri Açma Hakkında Yanlış Bilinenler

Bipolar Bozukluk ve Şizofreni Arasındaki Farklar Nelerdir?

İçe Dönüklük Nedir Nasıl Anlaşılır Özellikleri Nelerdir

Uyku Sorunu yaşayanlar için öneriler

Evde nasıl yüz temizleme toniğini yapabilirim

Cilt Tipine Göre Tonik Seçimi Nasıl Yapılır
Op. Dr. EVRİM AKSOY


BEBEĞİNİZLE İLGİLİ ANİ DEĞİŞİKLİĞİ BİLDİREN TEST: NST

.


Hamilelerin hiç yabancı olmadığı NST, bebeğin anne karnında sağlıklı olup olmadığını gösteren basit bir uygulama olarak biliniyor. Bu basit uygulama bebekteki ani bir değişikliğin de bilgisini vermesi açısında önem taşıyor. Memorial Şişli Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Evrim Aksoy NST hakkında bilgi verdi.

Non Stress Test yani NST en kolay tarifi ile anne karnındaki bebekten haber alınan basit bir uygulamadır. Bebekler, sağlıklı bir gebelikte, annelerinin rahminde en güvenli, en ideal şartlarda büyür. Ancak bazen bebeğe bazen de anneye bağlı sebeplerden dolayı işler yolunda gitmeyebilir. Bebeğin anne rahminde iyi beslenememesi, onu besleyen damarların içindeki kan akımının yeterli olmaması, bebeğin içinde bulunduğu amniyotik sıvının azalması ve daha birçok sebepten dolayı bebek sıkıntıya girebilir. Bu, bebek için bizim stress(distress) dediğimiz bir durumdur ve böyle bir durum var ise bunu hemen anlayabilmemiz gerekir. Çünkü distress durumunda bebeğin kaybı söz konusu olabilir, bazen bebeğin erken doğurtulması onun anne rahminde kalmasından daha iyi olabilir ve bu kararı almamızda NST denilen test yardımcı olur.

20 dakikalık bir test
NST için kullanılan cihazın adı kardiotakografdır. Gebenin karnına biri bebeğin kalp atışlarını, diğeri rahimdeki kasılmaları algılayan iki adet ayrı prob yerleştirilir. Anne adayının elinde de bebeğinin hareketlerini hissettiğinde basması için bir buton bulunur. Genellikle 20 dakika boyunca cihaz bebeğin kalp atışlarında meydana gelen değişiklikleri kağıda aktarır.

Kalbi dakikada 120-160 atıyorsa durum normal
Normalde bebeğin kalbi dakikada 120-160 arası atar. Kalp atışları belli süre takip edildiğinde azalıp ve artar. Bu dalgalanma bebeğin sağlıklı olduğunu düşündürür. Ayrıca başka bir beklenti de bebeğin hareket ettikçe kalp atımının hızlanması ve sonra tekrar normal ritmine dönmesidir. Bu beklentileri karşılayan bebeğin testi olumludur ve bunu reaktif NST olarak değerlendirilir. Bazı durumlarda bebeğin uyuduğu veya bir problemi olduğunda hareketlerini kısıtladığından testte istenilen kriterler görülmez ve o zaman da Non-reaktif NST denilen durum söz konusu olur. Uyuyan bebek ses ya da hareketlerle uyandırılır ve NST düzelir. Ancak bebeğin canlılığını tehlikeye atacak tıbbi bir problem var ise NST düzelmez.

Her non-reaktif NST ciddi sorun olduğunu işaret etmez
Ancak her non reaktif NST bebekte ciddi bir problem var demek değildir ve böyle bir durum var ise gebe hemen endişelenmemelidir. NST yanında ultrasonografik değerlendirme ve hekimin uygun gördüğü başka testler de yapılarak bebek hakkında bir karar verilir.

NST 32. hamilelik haftasından sonra yapılır

NST hekim kararına göre değişmekle birlikte 32. Haftadan sonra normal gebelik takibinde yapılabilir. Genellikle 15 günde bir tekrarlanır. 36. Haftadan sonra haftada bir yapılabilir ve doğum esnasında devamlı takip yapılır. Miyadı dolan(gün geçmesi) ancak doğum eylemi başlamayan gebeler NST ile günlük olarak sıkı takip edilir. Bazı hekimler NST’yi riskli gebeliklerde ya da gebeliğin son haftalarında kullanır. Erken doğum tehditi gibi durumlarda da rahim kasılmaları NST ile takip edilebilir. Erken doğumu durdurmak için yapılan tedavinin, kasılmaları durdurup durdurmadığını anlayabilmek için de NST yol göstericidir. Gebelik takibinde bizim için önemli bir yeri olan, 1. basamak değerlendirme sayılabilecek, ağrısız ve kolaylıkla yapılan NST (non stress test) artık tüm kliniklerde yaygın olarak kullanılmaktadır.