Bilim Tarihinin Karanlık Sayfası

Avcı takımyıldızında bulunan karanlık bulutsu

Norveç-Svalbard

Sonsuz maymun teoremi nedir?

En Büyük Deniz Felaketlerinden Biri

Uzaya Gönderilen İlk İnsan

Halley kuyruklu yıldızı

Ünlü Ressam Raffaello Sanzio’nun Hayatı

Raffaello Sanzio

Vincent van Gogh'un en çok değer gören resimlerinden birisi

Vincent van Gogh- Dr. Gachet'nin Portresi

İspanyol ressam Francisco Goya'ya ait Kara Resimler

Francisco Goya-Kara Resimler

Vincent van Gogh’un Arles’te Yaptığı Kar Manzarası Tabloları

Vincent van Gogh-Karlı Manzara

Başrolde Dwayne Johnson’ın Olduğu Film Black Adam Konusu

Martin Lawrence’ın En Çok İzlenen Filmleri

Netflix’in Better than Us Dizisi Konusu

Son Yıllarda Popüler Olan Polisiye Filmleri

Gerçek  Olamaz filminin dünya prömiyeri 43. Moskova Uluslararası Film Festivali’nde yapılacak

The Simpsonlar Dizisi Hakkında Bilgiler

Mutlaka İzlenmesi Gereken 12 Gençlik Dizi ve Filmleri

Saç Nasıl Güçlendirilir?

Diş Anksiyetesinin Belirtileri

Göz Seğirmesi Neden Olur?

Ağladığımızda Gözlerimiz Neden Yanıyor ve Gözyaşı Nedir?

Erkeklerde Depresyonun Belirtileri Nelerdir?

Telefonunuzu Koyu Mod’da Kullanmanın Göz Sağlığı İçin Faydaları

Erken Yaşlanmayı En Aza İndiren İpuçlarıYAZARLAR


Op. Dr. EVRİM AKSOY


BEBEĞİNİZLE İLGİLİ ANİ DEĞİŞİKLİĞİ BİLDİREN TEST: NST

.


Hamilelerin hiç yabancı olmadığı NST, bebeğin anne karnında sağlıklı olup olmadığını gösteren basit bir uygulama olarak biliniyor. Bu basit uygulama bebekteki ani bir değişikliğin de bilgisini vermesi açısında önem taşıyor. Memorial Şişli Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Evrim Aksoy NST hakkında bilgi verdi.

Non Stress Test yani NST en kolay tarifi ile anne karnındaki bebekten haber alınan basit bir uygulamadır. Bebekler, sağlıklı bir gebelikte, annelerinin rahminde en güvenli, en ideal şartlarda büyür. Ancak bazen bebeğe bazen de anneye bağlı sebeplerden dolayı işler yolunda gitmeyebilir. Bebeğin anne rahminde iyi beslenememesi, onu besleyen damarların içindeki kan akımının yeterli olmaması, bebeğin içinde bulunduğu amniyotik sıvının azalması ve daha birçok sebepten dolayı bebek sıkıntıya girebilir. Bu, bebek için bizim stress(distress) dediğimiz bir durumdur ve böyle bir durum var ise bunu hemen anlayabilmemiz gerekir. Çünkü distress durumunda bebeğin kaybı söz konusu olabilir, bazen bebeğin erken doğurtulması onun anne rahminde kalmasından daha iyi olabilir ve bu kararı almamızda NST denilen test yardımcı olur.

20 dakikalık bir test
NST için kullanılan cihazın adı kardiotakografdır. Gebenin karnına biri bebeğin kalp atışlarını, diğeri rahimdeki kasılmaları algılayan iki adet ayrı prob yerleştirilir. Anne adayının elinde de bebeğinin hareketlerini hissettiğinde basması için bir buton bulunur. Genellikle 20 dakika boyunca cihaz bebeğin kalp atışlarında meydana gelen değişiklikleri kağıda aktarır.

Kalbi dakikada 120-160 atıyorsa durum normal
Normalde bebeğin kalbi dakikada 120-160 arası atar. Kalp atışları belli süre takip edildiğinde azalıp ve artar. Bu dalgalanma bebeğin sağlıklı olduğunu düşündürür. Ayrıca başka bir beklenti de bebeğin hareket ettikçe kalp atımının hızlanması ve sonra tekrar normal ritmine dönmesidir. Bu beklentileri karşılayan bebeğin testi olumludur ve bunu reaktif NST olarak değerlendirilir. Bazı durumlarda bebeğin uyuduğu veya bir problemi olduğunda hareketlerini kısıtladığından testte istenilen kriterler görülmez ve o zaman da Non-reaktif NST denilen durum söz konusu olur. Uyuyan bebek ses ya da hareketlerle uyandırılır ve NST düzelir. Ancak bebeğin canlılığını tehlikeye atacak tıbbi bir problem var ise NST düzelmez.

Her non-reaktif NST ciddi sorun olduğunu işaret etmez
Ancak her non reaktif NST bebekte ciddi bir problem var demek değildir ve böyle bir durum var ise gebe hemen endişelenmemelidir. NST yanında ultrasonografik değerlendirme ve hekimin uygun gördüğü başka testler de yapılarak bebek hakkında bir karar verilir.

NST 32. hamilelik haftasından sonra yapılır

NST hekim kararına göre değişmekle birlikte 32. Haftadan sonra normal gebelik takibinde yapılabilir. Genellikle 15 günde bir tekrarlanır. 36. Haftadan sonra haftada bir yapılabilir ve doğum esnasında devamlı takip yapılır. Miyadı dolan(gün geçmesi) ancak doğum eylemi başlamayan gebeler NST ile günlük olarak sıkı takip edilir. Bazı hekimler NST’yi riskli gebeliklerde ya da gebeliğin son haftalarında kullanır. Erken doğum tehditi gibi durumlarda da rahim kasılmaları NST ile takip edilebilir. Erken doğumu durdurmak için yapılan tedavinin, kasılmaları durdurup durdurmadığını anlayabilmek için de NST yol göstericidir. Gebelik takibinde bizim için önemli bir yeri olan, 1. basamak değerlendirme sayılabilecek, ağrısız ve kolaylıkla yapılan NST (non stress test) artık tüm kliniklerde yaygın olarak kullanılmaktadır.