DÜNYA

Günün Film önerisi solaris

MAGAZİN

Eylül ayı magazin gündemine kavga skandalı oturdu

(Özel) Orman değil hazine

Osmangazi Belediyesi Temizlik ve Dezenfeksiyonda Durmak Yok

16 MİLYON TL YATIRIMLA 30 KİLOMETRE HAT DÖŞENDİ

ÇİFTÇİMİZİN DURUMU KAYNAKLARIN BİTTİĞİNDEN DEĞİL HÜKÜMETİN ANLAYIŞTAN KAYNAKLANIYOR

AKHİSAR’DA NAİM SÜLEYMANOĞLU PARKI YÜKSELİYOR

Önce sevgiyle köpeği kandırdı, sonra kaçırdı, o ânlar güvenlik kameralarına yansıdı

Bursa Büyükşehir belediyesi Kültür Akademisi yeni dönem hazırlıklarını tamamladı
Hakkı Güleç Uzman Aile Danışmanı


Beden Dilimiz, Gözlerimiz ve Bakışlarımız

.


        Seminer konularım arasında “İletişim insan ilişkileri ve beden dilimiz”, “Bedenin İnce Dili ve Mikro Beden Dili” “Öğretmen Beden Dili” “Siyasetin Beden Dili” “İşyerinde Beden Dili” vb en çok talep gören seminer konularım arasındadır.

Olumsuz Beden dili

  Olumsuz sıkıntılı istenmedik durumlarda hareketlerimiz içe kapanma, büzülme, aşağı ve geriye doğrudur. Stres hormonu kortizol artar testoteron azalır

      Yani üzülünce bakışlarımız aşağı kayar, üzüntüden yığılır kalırız, kızınca kaşlarımız çatılır, ezik durumlarda ve alt statülerde daha büzülürüz, ellerimiz öne bağlanır, başımız öne eğilir, göz bebeklerimiz küçülür.  Sevmediğimizden dolayı  oluşan olumsuzluktan geriye doğru hareketlerimiz olur.

   Olumsuzluklarda İç organlarımız kötü etkilenir, midemiz kasılır, sinirden kaslarımız gerilir, dişimizi sıkarız, tehlikeden dolayı hedef azaltmak için büzülürüz.

    Kızınca yumruklarımızı sıkarız. Korkunca büzülürüz. Sesimiz kısılır ve kılcal damar genişlemesine bağlı kaşınmalar oluşur. 

      Sıkıntıdan kaşınırız. Kahkahalarımız yerini belli belirsiz gülümseme taklidine dönüşür. Hormonlar değişir.

    Düşük statü davranışlarında ve sıkıntılı olumsuz durumlarda stres hormonu kortizol artışı olurken kortizol hormon artışından dolayı da testosteron hormon seviyesini düşürür.

Olumlu Beden Dili

    Olumlu duygu durumlarında mimik ve jestlerimiz hareketlerimiz açılma genişleme yukarı ve ileriye doğru olmaya başlar. Stres hormonu azalır testosteron artar

      Sevinçten kollar açılır, zıplarız, kollarımız yana ve havaya doğrudur. Göz bebeklerimiz genişler rahatlamaktan ve daha çok rahat etmek istemekten dolayı daha geniş otururuz. Yüksek statü duruşunda daha burnumuz kalkar, güç gösterisi, meydan okuma ve kendine güven anlamlarına gelebilen eller bele konur, kahkahalarımız ortalığı çınlatabilir, sesimizin tonu artar, daha gür çıkar. Sıkıntılı hallerde oluşan kaşınmalar yerini okşama sevme davranışına dönüşür.

       Yüksek statü duruşu ve olumlu  duygular ile hareketin ve iştahın artması ve azalan stres hormonu kortizol ile testosteron hormonlarında artış olur. (BKZ Ted konuşmaları Amy Cudy)

 

      Gözler ve Bakışlarımız
Gözler en dürüst, güçlü ve kontrolü zor organımızdır. Aynı zaman da gözlerimiz en değerli organımızdır, çünkü çok şeyi çok çabuk ve çok sağlıklı anlamamızı sağlarlar.

     İnsanların ne söyledikleri, ne algılatmak istediklerini; nasıl söyledikleri ise kendilerini ele verir.

 Nasıl söylediğimizden kasıt mimik, jestlerimiz ve ses tonumuzun nasıl kullandığıdır.

    Duyduklarımızdan çok gördüklerimiz daha anlamlıdır daha çok şey anlatır.

    “Gözünüz tutmaz” ise eğer, “gözünü kaçırdığı”, “gözünüzden hiç kaçmaz”. Göz beyinle en güçlü bağları olan organımızdır.

 

Göz-beyin ilişkisi, kulak beyine göre yirmi beş defa daha güçlüdür. İlk defa görüp ismini duyduğumuz kişiyle yıllar sonra tekrar karşılaşırsak gözlerimiz onu tanır; ama duyduğumuzu yani ismini belki hatırlamayız.

 

     Göz-Beyin ilişkisinin güçlü olmasından dolayı gözlerimizin tam olarak kontrol edilmesi güçtür. İçimizden geçen tüm duygu ve düşünceler gözlerimizden okunur.

 

      Bilinçaltı ürünü sezgilerinizin gücü en fazla, rahat sakin ve olumlu ruh halinizle artar. En profesyonel kişiler bile gözlerini yönetemezler. Poker oyuncularının koyu gözlükleri deşifre olma korkularındandır.  

         İnsan doğrulara göre programlanmıştır. İnsan doğru şeyler söylerken daha rahat ve sakindir.

       İnsanların bozulmamış halini çocuklardan gözlemleyebiliriz bu durumu. "Çocuktan al haberi" sözü çocuklar henüz profesyonel olamadıklarındandır.

      En kötü şartlarda dahi gülen oynayan ve rahat olan çocuk büyüklerin tüm çelişkili hallerini anlamada, sezmede onlardan daha uzmandırlar.

     Bebeğin dünyaya geldiği anda en temel iki ihtiyacı “güvende miyim, seviliyor muyum?” sorusunun cevabını ilk gördüğü annesinin  en sevinçli, sevgi dolu ve gülümseyen yüzünü fark ettiği zaman alır ve rahatlar.  Çocuklar samimi olmayanlara sevgisiz olanlara hiç ısınamazlar.

   Gözlerimiz en değerli organımızdır, çünkü çok şeyi çok çabuk ve çok sağlıklı anlamamızı sağlarlar. 
        Gözlerimiz çocukluğumuz gibi en saf en dürüst yönümüzdür. Ne düşündüğümüz ne hissettiğimizi ele verirler. Gözler yalan

Söylemez.

 

    İletişim ve Bakışlarımız

İletişimde sözcük yani ne söylediğimiz % 10, sesimiz yani nasıl söylediğimiz % 40, Beden Dilimiz % 50 civarında etkilidir. Bu oranlar yaklaşık oranlardır.

Beden dilinde en etkili yerimiz yüzümüzdür yüzümüzde ise gözlerimizdir. İletişimin en etkilisi gözlerimizle olandır.

Resmiyet Bakışı

     Onun alnına bakıyorsak onun adı resmiyet bakışıdır. Resmiyet bakışı ile mesafe koymak, yönetmek üstünlük oluşturmak vb nedenleri olabilir.

İletişim Bakışı

      Kaşlar ile Burun ucu arasında ki bir noktaya bakmak iletişim bakışı olarak tanımlanır. Karşımızdakinin gözlerinin içine bakmasak da iletişim bakışı ile karşımızda ki kendisinin gözlerine baktığımızı algılar. Böylelikle onun bakışından etkilenmeden etkileme durumunda olabiliriz.

Sosyal Bakış

   Burun ucu ile Çene arasına çok yakınımız olanlarla olan iletişimde olabilir. Bu bakış birbiri ile çok yakınlar arasında olur ve olmalıdır.

Mahrem Bakış

Çeneden aşağılara doğru kayan bakışlarımızdır.