DÜNYA

Ermenistan Kirli emelleri için NATO’dan umduğunu bulamadı

MAGAZİN

Eylül ayı magazin gündemine kavga skandalı oturdu

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev: "21 köy ve 1 kasaba işgalden kurtarıldı"

Ermenistan Kirli emelleri için NATO’dan umduğunu bulamadı

Sözcü Kalın: “Kimin savaş istediği bellidir”

Bursa’da 5 kişinin öldüğü kazan faciasında, fabrika sahibine 5 yıl ceza

Sağlıklı Kentlerde gündem: Pandemi

BURSA VALİLİĞİ BASIN DUYURUSU

ESKİ BAHÇEKAYA’DA SOKAKLAR PARKE TAŞIYA KAPLANIYOR
Nilüfer Gök / Hemşire / Yaşam Koçu


BEN MÜKEMMELİM, YA SEN ?

BEN MÜKEMMELİM, YA SEN ?


/resimler/2019-4/16/1048224569477.jpg

MÜKEMMELİYETÇİLİK=Kusursuza ulaşma çabası.

İlişkilerde de bunun karşılığı; partnerin ve yaşanılan ilişkinin yani ortak ürünün kusursuz ve size layık olması. Aynı sizin gibi(!)  Peki, bu beklenti ile bir ilişkiye başlarsak ne oluyor?

Evlilikte ve romantik ilişkilerde hep daha iyi bir partner olmak ve beklentileri karşılamak elbette hepimizin ortak isteği. Ancak bunun için ne kadar çabalasak da mükemmele ilişkiye ulaşmak bir o kadar imkânsız. Mükemmele ulaşma isteği yâda buna mükemmeli hak ediyorum düşüncesi de diyebiliriz; hem bizi, hem partnerimizi hem de ikimizin ortak ürünü olan ilişkimizi yıpratır.

Çünkü mükemmeliyetçilik ikili ilişkimizin sağlıklı sürdürülmesini engelleyen kocaman bir sorun. Bay ya da bayan mükemmeliyetçi ilişkide sürekli endişe ve gelecek kaygısı içindedir. Ve tüm davranışlarını buna bağlı olarak şekillendirir. Bunun sonucu olarak da evlilik, flört, iş çocuk yâda dostlarla olan tüm yakın ilişkilerinde hayatları boyunca mutsuz olur. Çünkü ben mükemmelim ve her şeyin en güzelini, en iyisini hak ediyorum düşüncesi nedeniyle sürekli bir endişe ve anı yaşayamama (no carpe diem J) hali içindedirler. Bunun sonucu olarak da hiçbir zaman ilişkide doyuma ulaşamazlar.

Bu kişiler reddedildiklerinde diğer normal insanlara kıyasla daha hassas olurlar. Birisi onların talebine olumsuz yanıt verdiğinde bunu kendi başarısızlıklarının sonucu olarak görürler.ve asla ?´HAYIR´´ ı cevap olarak kabul etmezler.

BU mükemmeliyetçi insanla birlikte olan partnerlerin ortak şikâyeti onların duygularını paylaşmaması konusudur. Mükemmeliyetçi insanlar gelecek kaygısı taşıdığından sürekli kendini ve karşısındakini kontrol halinde olur. Bu nedenle duygularını paylaşmak onlar için çok zordur. Çünkü daima güçlü bir duruş sergilemek zorundadırlar. Bu kişilikteki insanların bir olumsuz davranışları da karşılarındaki kişi sevdikleri insan bile olsa rekabet halinde olmalarıdır. Yaşadıkları yetersizlik duygusu ve sürekli mükemmel olma çabası ister istemez onları kıyaslama yapmaya sürükler.

Bu insanlar sürekli mükemmeli bulma çabasında olduklarından aslında hiçbir ilişkide tatmin duygusunu tam anlamıyla yaşayamazlar, çok çabuk pes eder ve çok çabuk depresyona girerler.

Hayatları, zihinleri ve hatta yaşadıkları mekânlar dağınıktır. Çünkü mükemmelin peşinde koşarken toparlamaya vakitleri yoktur

Kusursuza ulaşma çabası da dediğimiz bu duruma erkeklerden daha çok kadınlarda rastlanır. Biri ile yakınlaştığınızda karşınızdakinden beklentilerinizin gerçekleşmemesi çoğunlukla sizi hayal kırıklığına itiyorsa ve uzun süredir yalnızsanız romantik ilişkilerdeki mükemmeliyetçiliğinizden kaynaklanıyor olabilir. Bu durumla başa çıkmak elbette mümkün. Tabi siz bu bireysel özelliklerinizin farkına varıp ta bunları kabullenirseniz.

Peki, hangisini seçelim?

Bu durumu kabule geçip çözüm bulmak mı, yoksa hayatımızın sonuna kadar bizim gibi(!) mükemmel olan insanı bulmak mı?

Tercih tabi ki senin?