Üç Temal Kavramla İnka Mimarisi ve Mimarinin Öne Çıkan 7 Eseri

Dünyanın en acımasız ve çok korkulan korsanı

Tarihin En Acımasız Korsanlarından Henry Morgan İlk Yasal Korsan

Kristof Kolomb Hakkında Merak Edilenler

İnsanlar tarafından yapılmış olan dünyanın 7 harikası

Antik Roma mitolojisi hakkında merak edilenler

Romanların etimolojisi, yaşam tarzları ve tarihçesi

Napolyon ordularına direnen İspanyalıların anısına çizilen tablo

Madrid’de 3 Mayıs 1808 Tablosu

‘En’lerin mekanı Rahmi M. Koç Müzesi

Aralık 2008 tarihinde Veda Turu isimli son seferini gerçekleştirdi

Mitoloji, tarih ve dinsel konulardan esinlenen William-Adolphe Bouguereau’nun tüm eserleri

William-Adolphe Bouguereau’nun tüm eserleri tabloları

Dünyanın en önemli 10 sanat eseri

Dünyanın en önemli 10 sanat eseri

Netflix'in en iyi gençlik dizileri ve filmleri

Motivasyon filmleri arasında izleyebileceğiniz en iyi 10 motivasyon filmi

Edward Norton’un en iyi 10 filmi

Mitoloji konulu film severler için 5 mitoloji filmi

Tüm zamanların en iyi 20 mafya filmleri listesi

Sandra Bullock’un Yer Aldığı 5 Muhteşem Film

Anne Hathaway’ın En İyi 15 Filmi

Kışın Cildinizin Kurumasını Engellemek İçin 5 İpucu

Gözenekleri Açma Hakkında Yanlış Bilinenler

Bipolar Bozukluk ve Şizofreni Arasındaki Farklar Nelerdir?

İçe Dönüklük Nedir Nasıl Anlaşılır Özellikleri Nelerdir

Uyku Sorunu yaşayanlar için öneriler

Evde nasıl yüz temizleme toniğini yapabilirim

Cilt Tipine Göre Tonik Seçimi Nasıl YapılırMelek Bıyıkbeyi
3.12.2020 09:30:40
Çok güzel bir yazı olmuş Oya Hanım. Günlük hayatta kulaktan dolma bilgilerimizi farklı bakış açısıyla daha anlamlı ve daha doğru şekilde akıcı dilinizle düzenlemişsiniz. Teşekkürler.

Tolga Bozkurt
3.12.2020 10:09:12
Yenilikçi bakış açısıyla çok faydalı bir yazı olduğunu belirtmek ve teşekkür etmek isterim.

İlyas biken
3.12.2020 13:59:27
Çok teşekkür ediyorum. Çok istifade ettigim bir yazı kaleme almışsınız.Toplum için bu yazılara ihtiyacımız var. Bilgileriniz için çok sağolun...


UZMAN PSİKOLOG &ÖĞRENCİ KOÇU OYA KAYIR


BESİNLERLE BEDENİMİZDE HAYAT VAR

BESİNLERLE BEDENİMİZDE HAYAT VAR


Üç beyinden gelen dürtülerin yarattığı salınımlar ,geniş iletişim ağları içinde ve arasında çeşitli işlemleri senkronize eder.Salınımlar birlikte tüm birleşenlerin işlerini doğru zamanda yapabilmesini sağlar,bir iletkenin bir orkestradaki çok sayıda enstrüman arasında düzeni oluşturması gibi.Buna karşılık ,senkronizasyon başarısız olduğunda ,bizim üç beyin artık düzgün çalışmaz. Baş,kalp ve bağırsak beyinleri birlikte çalışmasına rağmen ,onlar bariz fiziksel fonksiyonlara sahip ve onlar da farklı zihinsel ve duygusal roller icra eder;

• Baş beyin bilgiyi analiz eder ve mantığı uygular.

• Kalp beyni dünyayı duygu ve duygularla hisseder.

• Bağırsak beyni kimliğimizi ve dünyada kim olduğumuzu anlamak için kullanılır.Bağırsak beyni de bize içgüdülerimizi takip etmeyi öğreterek kendini korumayı öğrenmemize yardıcı olur.Zaman zaman hepimizin deneyemediği ‘’içgüdüsel duygu ‘’

Beyin, vücudumuzun küçük bir bölümünü oluştursa da yiyeceklerden alınan enerjinin %20 sini harcamaktadır.Beyin ve Kalp arasında müthiş bir ilişki var. 'Beyniniz için kalbinize, kalbiniz için beyninize dikkat edin'' . Yapılan araştırmalara göre beyindeki sorunlar, kalbin elektriksel çalışma dengesini bozuyor.Beyni ve Kalbi daha sağlıklı ve faydalı beslemenin yollarını öğrendiğimizde beynimizden ya da kalbimizden en iyi şekilde yararlanmaya başlarız.Sosyal ve iş yaşamında gösterdiğimiz performans bu tarz bir beslenmeyle bir süre sonra belirgin derecede olumlu gelişmeler gösterir.Yediklerimiz beynimizin üzerinde hemen etkisini gösterir ve onun daha verimli bir şekilde çalışmaya başlamasını sağlar. Kalbimizin sadece vücudumuza kan pompalayan bir organ olmadığı bilim tarafından son yıllarda giderek daha iyi anlaşılıyor. Kalbin daha önceden bilimin fark etmediği, ama sözde daha ilkel toplumların çoktan fark ettiği, bildiği bir dolu yönü de bilim tarafından fark edilmeye başlandı. Mesela kalbimizde NÖRONLAR bulundu. O sebeple de kalp nakli yapılan bazı insanlarda daha önceden olmayan alışkanlıklar, özellikle de daha önceden olmayan yeni yeme alışkanlıkları ortaya çıkabiliyor.

Bir de elinizi bizzat kalbiniz üzerine koymak da, elin yarattığı baskı yüzünden zihnin dikkatini oraya çekip kalbe inmeyi, kalple bağlantı kurmayı kolaylaştırıyormuş.

stresi azaltmak, kalp boyutunda yaşamayı öğretmek için başka teknikler de var. Kısacası artık analitik zihinlerimizden uzaklaşıp daha çok kalp boyutunda yaşamayı mutlaka öğrenmemiz gerekiyor.

Belleğimizi kuvvetlendirmek İsteyenler

Havuç:Öncelikle hatırlama yeteneğimizi arttırır.Havuç beyin metabolizmasını canlandırır.Havuç içinde beyinde sinaptik aralıktaki geçiş hızını ve performansını arttıran asetil kolin hormonu vardır.Bir şey ezberlerken ufak bir tabak sıvı yağlı havuç salatası yenilmesi faydalı olur.Sıvı yağ,havuçta bulunan vitaminlerden yararlanmamız için gereklidir.Dışarıda satılmakta olan havuç sularına birkaç damla sıvı yağ katılmasının nedeni yağda eriyen vitaminlerden yararlanma imkanı sağlamaya yöneliktir.

Ananas: Uzun bir metni ezberliyebilmek için fazla miktarda C vitaminine ihtiyaç vardır.Az miktarda da önemli bir element olan mangan içerir. Avokado:Kısa süreli Bellek içindir .Kabızlığa iyi gelir.Bağışıklık sistemini güçlendirir.İçerdiği doymamış yağ asitleri kanda kolesterolün yükselmesini önler.Avokado,vücutta toksit maddeleri yok eder.Dolayısıyla yaşlanma sürecini yavaşlatmada insana katkı sağlar. İçeriğinde bulunan protein ,mineral ve vitaminler küçük çocukların ve hamile bayanların dengeli ve sağlıklı beslenmelerinde önemlidir.

Avokado ,vücudun karbonhidrat,protein ve yağ metabolizmasında düzenleyici olarak görev yapar.Deriyi kurumaktan korur;özelikle ,duyarlı,kuru,yıpranmış ve yaşlanmış derileri güçlendirir.Bol mikarda içerdiği A vitamini ,hücrelerin yenilenmesini destekler.Üst deride kepeklenme ve nasırlaşmayı önler.

Öğrenme Güçlüğü Çekenler

Lahana:Sinirliliği giderir.Örneğin sınav öncesi bol yenmelidir.Annelerin hızlı öğrenme süreçlerinde çocukları için lahana yemeği yapmaları son derece anlamlı olacaktır.

Limon :C vitamininden dolayı canlandırıcıdır,algılama yeteneğini artırır.Dil öğrenme kursundan önce bir bardak limon suyu içilebilir veya dikkat gerektiren işlerden önce kullanılması tavsiye edilebilir.

Yaban Mersini :Uzun süreli öğrenmede ideal bir meyvedir.Beynin kan dolaşımını güçlendirir. Beyne olan faydaları dışında birçok farklı etkileri vardır: ‘’Göz yorgunluğu ,miyopluk,katarakt,karasu(glokom;göz tansiyonu),şeker hastalığından kaynaklanan görme bozuklukları (diyabetik retinopati),gece körlüğü ,gece görüşüşünü arttırıcı ,kamaşa ,retinayı güçlendirici,kılcal damar çatlamalarını önleyici ve tavukkarası (retinitis pigmentoza)hastalığının ilerlemesini yavaşlatıcı etkileri vardır.Kabızlık,bulantı,mide krampları ve ülseri önleyicidir.Kan şekerini düşürücü ,iltihaplanmayı ve kolajenin stabiliize edilmesini sağlar.Pıhtılaşmayı azaltır,damar sertliği oluşmasını engeller ve antioksidan etkiye sahiptir.Varis ve hemoroide karşı iyileştirici etkisi vardır.

Dikkat Güçlüğü Çekenler

Soğan:Aşırı yıpranmaya,fiziksel yorgunluğa karşı iyi gelir.Kanı sulandırır ve beynin oksijenlenmesini sağlar.Alerjisi olanların ve kendisini yorgun hissedenlerin çiğ ve sık kulanması gereken bir sebzedir.C vitamini bakımından zengindri.

Ceviz,Fındık,Fıstık:Konferanslarda,konserlerde,uzun araba yolculuklarında ,sinirleri kuvvetlendirir.Açlık hissini bastırarak fazla yemek yemeyi engeller.Kilo sorunu olanların veya açlığa dayanamayanların zaman zaman kullanmalarında yarar vardır.İçlerinde birçok vitamin ve element vardır.İnsanların kendilerini güçlü ve zinde hissetmesini sağlar.

Kalbin Duygu Hali Zencefil:İçerdiği maddeler beynin yeni fikirler üretmesini sağlar .Kan sulandırıcı olduğundan vücutta ve beyinde dolaşımın daha rahat olmasını ve böylelikle bedenin oksijenlenmesini sağlar .Duygusal yönü fazla olanlarda duygulanım dengesizliklerine iyi gelir.

Kimyon : İnsanın aklına değişik fikirlerin gelmesine katkıda bulunur.Aniden bir fikre ,bir buluşa ihtiyacı olan bir fincana iki tatli kaşığı dolusu kimyon koyarak bu çayı içmelidir.Sindirim sorunlarında ve daha pek çok sağlık sorununda kullanılan faydalı baharattır.