Bir Aktris Yazıyor SANATA SAYGI 2
Sanat üzerine herkes ne çok konuşuyor! Az biliyor, çok biliyor, konuşuyor da konuşuyor.
Tarih: 4.6.2018 12:12:26
Sevtap Çapan / Sanatçı

 

Sanat üzerine herkes ne çok konuşuyor! Az biliyor, çok biliyor, konuşuyor da konuşuyor.

Titri olsun olmasın, yazıyor, çiziyor, eleştiriyor.

Ve ne çok kişi oyuncu olmak için deliriyor!

Bunlar kötü mü? Hayır, değil. Sanat adına mutluluk verici bilakis! Herkesin sanat olgusuyla bir derdinin olması, hayatlarının bir noktasında ona kucak açması pek hoş. Ne var ki bu durum bana biraz tedirgin edici geliyor.

  

 

Sanatın, sanata tamamen kendini adayanlara ve adayacak olanlara ihtiyacı var. Onu, bir heves olarak görenlere değil… Onun, şöhrete ve paraya kavuşmak için kolay bir yol olarak görülmesine değil… Bu tavır, sanata, sanatın geçmiş ve gelecek tarihine saygısızlıktır. Sanatın şu anı ise özellikle Türkiye Cumhuriyeti tarihine kayıp zaman olarak kazınacaktır.

Çünkü sanat, insanın ruhunun aydınlanmasına, düşüncelerin estetikle birleşerek görsel, işitsel, hazsal boyut kazanmasına, sorunsal konulara parmak basılmasına ve - veya çözümsel yaklaşım sunulmasına ya da çözümsüz bırakılarak seyircinin düşünmesinin sağlanmasına…  Gerçeği hayal ile harmanlayarak hayatın anlamlandırılmasına, söylenecek sözlerin kitlelerce dinlenmesine, geçmiş, şu an ve geleceğin evrensel, ulusal, toplumsal, psikolojik, felsefi pek çok alanın diliyle yeniden yorumlanmasına ve biçimlendirilmesine, yaratıcılığın sonsuz keşifleriyle sınırların zorlamasına ihtiyaç duyar. Bunu yaparken de metodik yaklaşımlara, bilimsel bir tavra, yılmadan bilgiyle donatılmaya, geçmişten edinilenle, çağın gerektirdiği yeniliklere uygun, yol ve yöntemler aramaya özen gösterir ki ona sanat diyebilelim.  Bunların yanında; 

Sanatı, sanat yapan, önsezi ile iradenin müthiş uyumudur. Tutkunun şekillenişidir, sanatsal her yaratım da.

Sanata her ilgi duyan, oyuncu, ses sanatçısı, yönetmen, yazar, müzisyen vb. olamaz. Bunun kabullenilmesi gerekmektedir. Bunun için insanın önce kendine dürüst olması gerekir. Ne var ki kişinin karşısındakiler de aynı dürüstlükte olmalıdır. Hevesli kişiler üzerinden para kazanmak maksadıyla çeşitli kurslara onlarca para yatıran insanlara, oyuncu olmadıklarını anlatmaları önemlidir.

 İlkokulda çocuğun gelişimini desteklemek için yapılan müsamerelerde her sahneye çıkan, büyüdüğünde ‘ilkokuldayken oyunculuk yapmıştım´ diyemez; ‘İlkokuldayken müsamerelerde oynamıştım´ diyebilir.  Nasıl her futbol oynayan çocuk, büyüdüğünde  ‘İlkokuldayken futbolcuydum´ demezse… Evciliklerde de çoğumuz doktor, hemşire değil miydik? Büyüdüğümüzde bunu söylemeye devam ediyor muyuz? Hayır! İşte, oyunculuk sanatı için de bu söylemi sürdürmemeliyiz.  

Sanat üzerine yaratılan yanlış algı bir an önce düzeltilmelidir. Tiyatro sanatını icra eden özellikle Çocuk Tiyatrosuna yönelen niteliksiz, bilgisiz, yetersiz her ekip, bir an önce kolay para mantığından vazgeçip onurlu davranarak elini ayağını sanatın üzerinden çekmelidir. Daha ucuz oldukları için bu tip yetersiz ekiplere işveren okul ve salonların yöneticileri derhal ‘SANATA SAYGI´ diyerek bu tutumlarından vazgeçmelidir.Sanatı bedava halkın ayağına getirme fikrini de onaylayamıyorum. Özel günlerde belki olabilir. Lakin süreklilik arz ettiğinde halkı sanatla buluşturma iyi niyeti, seyir adabında sıkıntı doğuruyor. Tiyatro, konser, şiir dinletisi etkinlikleri canlı performanslardır. Sahnede olan sanatçıların dikkatlerinin dağıtılmaması gerekmektedir. Belki de önce bir tiyatro nasıl seyredilir ile ilgili genel bilgilendirme yapılmalı, gösterinin başlama saatinden sonra gelenler içeri alınmamalı, yaş sınırı olan oyunlara sınırın altında bulunan yaştaki çocuklar sokulmamalı, olay çıkarmaya meyilli ebeveynler eğitilmelidir.  Yiyecek ve içecekle salona girilmemeli, canı istediğinde oyunun ortasında ayağa kalkıp dolaşılmamalı, cep telefonları kapatılmalı, muhakkak salonda teşrifatçılar bulunmalı. Ve gerçekten bedavaya sanat fikrinden derhal uzaklaşılmalı… 5 TL, 10TL´ de olsa bir ücrete tabi tutulmalı seyirci…

Bugün hangi ürünü bedava alabiliyoruz. Bilakis her şey ne kadar pahalı, değil mi? Sanat bir meslektir. Sanat eseri de bir ürün… Bu ürünü ortaya çıkaran herkes yaşamını idame ettirmeye çalışıyor.

Sadece sanat mı bedava? Neden? Bu konuda anlamadığımız nedir?

Yeteneğe saygı…

Emeğe Saygı…

Ve Lütfen,

Sanata Saygı…

  

Anahtar Kelimeler: Aktris, Yazıyor, SANATA, SAYGI
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa:
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
KEŞFET / EXPLORE
E Dergi Yıl 4 Sayı 43

/resimler/2019-2/21/1604285033937.jpg

-Kelebekler ayaklarıyla tat alırlar. -Kadınlar erkeklere oranla 2 kat fazla göz kırpar.(Çok yalan söyledikleri için olmasın) -İnsan vücudundaki en güçlü kas dildir. -Gözleri açık tutarak hapşırmak imkansızdır. (Bir rivayete görede gözleri açık hapşırı

İlginç Bilgiler 2