Bilim Tarihinin Karanlık Sayfası

Avcı takımyıldızında bulunan karanlık bulutsu

Norveç-Svalbard

Sonsuz maymun teoremi nedir?

En Büyük Deniz Felaketlerinden Biri

Uzaya Gönderilen İlk İnsan

Halley kuyruklu yıldızı

Ünlü Ressam Raffaello Sanzio’nun Hayatı

Raffaello Sanzio

Vincent van Gogh'un en çok değer gören resimlerinden birisi

Vincent van Gogh- Dr. Gachet'nin Portresi

İspanyol ressam Francisco Goya'ya ait Kara Resimler

Francisco Goya-Kara Resimler

Vincent van Gogh’un Arles’te Yaptığı Kar Manzarası Tabloları

Vincent van Gogh-Karlı Manzara

Hafta sonu tatilinde izleyebileceğiniz film serisi

Sonunda şok olacağınız dizi ve filmler

Başrolde Dwayne Johnson’ın Olduğu Film Black Adam Konusu

Martin Lawrence’ın En Çok İzlenen Filmleri

Netflix’in Better than Us Dizisi Konusu

Son Yıllarda Popüler Olan Polisiye Filmleri

Gerçek  Olamaz filminin dünya prömiyeri 43. Moskova Uluslararası Film Festivali’nde yapılacak

Kekemeliğin Azalmasına Yardımcı Olabilecek İpuçları

Saç Nasıl Güçlendirilir?

Diş Anksiyetesinin Belirtileri

Göz Seğirmesi Neden Olur?

Ağladığımızda Gözlerimiz Neden Yanıyor ve Gözyaşı Nedir?

Erkeklerde Depresyonun Belirtileri Nelerdir?

Telefonunuzu Koyu Mod’da Kullanmanın Göz Sağlığı İçin FaydalarıMerve Sönmez
24.12.2020 14:31:17
Sivil toplum kuruluşlarının ülkemizde ve dünyada ne faydalı işlere imza attığı Serkan hocamızın yazdığı örnekte de ortaya çıkmaktadır. Ancak yazıda da belirtildiği gibi ülkemizde sivil toplum toplum kuruluşlarına dünyadaki diğer ülkelere oranla daha az önem verilmektedir. Sosyolojik açıdan değerlendirdiğimizde ne yazık ki ülke olarak bu konuda yetersiz kalmaktayız. Dilerim bundan sonraki süreçlerde sivil toplum kuruluşlarına katılımlar artar ve daha fazla ihtiyaç sahibi vatandaşımız bu kuruluşların etkinliklerinden faydalanır. Sosyolog Merve Sönmez

YAZARLAR


Serkan Yaman Eğitimci ve Yazar


BiR SiViL TOPLUM KURULUŞU 10 MİLYON 200 BiN İNSANIN PROBLEMİNi ÇÖZMEK İÇİN NELER YAPABİLİR?

.


Günümüzde Milletlerin gelişmişliğini belirleyen 2 kriter vardır; 

Birincisi yeni şeyler icat etme,üretme kabiliyeti,

ikincisi ise; sivil toplum hareketleri içinde yer alma kabiliyetidir.

Bu çağda Gelişmiş Ülkeler sivil toplum hareketlerini Global Göz olarak değerlendirmektedir. Avrupa Birliği Ülkelerinde bir kişi 3 sivil toplum kuruluşunda görev alırken, Türkiye'de  sivil toplum kuruluşlarında görev alma binde 

%o 3 tür. 

Her yıl Dünya' da 5 Aralık tarihi Dünya Sivil Toplum Kuruluşları Günü olarak kutlanır. Temel insan Haklarına saygı gösterilmesi, kimsenin bu haklardan mahrum kalmaması için Sivil Toplum Kuruluşlarının oynadığı muazzam rolü Bursa'dan bir örnekle açıklayacağım,Ankara ili ve ilçeleri Sosyal Yardımlaşma Derneği olarak, Osmangazi de Mehmet Akif Mahallesindeki hemşehrimizi ziyaret ettiğimizde Mahallenin bir bölümünde doğalgaz olduğu, Mahallenin başka yerlerinde doğalgaz olmadığını söylediler. Hemşehrimizin ve mahalledeki diğer vatandaşlarımızın doğalgaz kullanma temel haklarına kavuşmaları için çalışma başlattık. Doğalgaz firmasıyla konuştuk firma Belediye Başkanları ile konuşmamızı istedi. Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ile Mehmet Akif Mahallesinin Doğalgaz konusunu konuştuk, Bu problemin Belediye ile değil Kanun çıkartılması yöntemiyle çözüleceğini söylediler. Bursa Milletvekilleri Mustafa Esgin ve Hakan Çavuşoğlu ile konuştuk, kanun teklifi hazırlandı ve Meclise gönderildi. Bu konuyu 06/07/2020 tarihinde BTV de Bursa'nın Artıları, 25/09/2020 tarihinde SANAT TV de Bursa'nın Sesi televizyon programlarında ve 16/07/2020 tarıhınde RADYO BU daki programda Doğalgaz Konusundaki Çalımalarla ilgili Hemşehrimizi ve vatandaşlarımızı bilgilendirdim.

Doğalgaz ile ilgili Vatandaşlarımızın Doğalgaza ulaşımını kolaylaştıran Enerji Piyasası Yasası 25 Kasım 2020 de yasalaştı ve 2 Aralık 2020 de Resmi Gazetede yayınlandı. Böylece Hemşehrimizin ve Türkiye 'deki 10 Milyon 200 bin kişinin problemi çözüldü. 

Ankara ili ve ilceleri Sosyal Yardımlaşma Derneği olarak Hemşehrimizin ve vatandaşlarımızın en doğal haklarından birine kavuşmasında emeğimiz olduğu için gurur duyuyoruz.Bundan sonrada hemşehrimizin ve vatandaşlarımızın istek ve taleplerini çözmek için çalışmalarımıza devam edeceğiz.