Antik Roma mitolojisi hakkında merak edilenler

Romanların etimolojisi, yaşam tarzları ve tarihçesi

Antik Mısır Mitolojileri

Yunan Mitolojisi hakkında merak edilenler

Mitoloji efsanelerinden Orfeus

Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Harika Arkeolojik Eser

Pusula hakkında merak edilenler

Mitoloji, tarih ve dinsel konulardan esinlenen William-Adolphe Bouguereau’nun tüm eserleri

William-Adolphe Bouguereau’nun tüm eserleri tabloları

Dünyanın en önemli 10 sanat eseri

Dünyanın en önemli 10 sanat eseri

Vincent Van Gogh Hakkında Bilinmeyen 17 Gerçek

Vincent Van Gogh Hakkında Bilinmeyen 17 Gerçek

Haziran Alevi Tablosu

Haziran Alevi Tablosu

Sandra Bullock’un Yer Aldığı 5 Muhteşem Film

Anne Hathaway’ın En İyi 15 Filmi

Korku dolu sahneleriyle birbirinden korkunç 10 korku filmi

Pandemi nedeniyle hafta sonu kısıtlamasını evde geçirenlere özel 10 film önerisi

Netflix’te Yer Alan En İyi 10 İspanyol Dizisi

Oscar ödüllü oyuncuların arasında yer alan Kate Winslent’in birbirinden harika 10 Filmi

En iyi 5 Disney animasyon filmi

Uyku Sorunu yaşayanlar için öneriler

Evde nasıl yüz temizleme toniğini yapabilirim

Cilt Tipine Göre Tonik Seçimi Nasıl Yapılır

Elma sirkesi Cilde Faydalı mı ?

Kafein'in yan etkileri nelerdir

Hasar Görmüş Saçlar Nasıl Onarılır

Hamileyken Tüketmeniz Gereken 8 Yiyecek
Atilla GÜNEY / Yazar


Bursa’da Tek Çatı Altında Tek Ses

.


Bildef kurulduğu günden itibaren çok önemli projelere imza atarak 35 hemşeri derneği ile çalışmalarına devam ediyor.

Bursa ve çevre illerin sesi olduğu kadar yurt dışında da yaptığı gezi ve ziyaretlerde de adından söz ettirdi ve iz bıraktı. Sivil toplum örgütü denince akla gelen ilk kuruluşlardan diyebiliriz. Hemen her alanda toplumun sesi olmaya devam ediyor.

En büyük projelerinden biri Türkiye geneli illerin hemen hemen yüzde sekseninin katıldığı Anadolu Günleri adı altında her yıl Türkiye’yi bir araya getiriyor.

Bursa’da gerek siyaset gerek diğer alanlarda yön belirtici kimliğini daima kuruyarak bilinirliğini güncel tutmaya devam ediyor. İki dönem genel başkanlık yapan Niğde Dernek Başkanı Mustafa Dursun, büyük emekler vererek 35 dernek başkanı arasında diyaloğu daima sıcak tutarak, bir projeye imza attığı gibi hem kendisine hem de Bildef’e güzel de bir konum sağladı.

2020 yılında olağan genel seçimi yapıldı ve emektar başkan Mustafa Dursun aday olmayarak yerini genç nesile bıraktı.

Çiçeği burnunda yeni genel başkanlığa seçilen Adıyaman Dernek Başkanı Ramazan Alp aynı zamanda Mustafa Dursun’un döneminde Bildef’in basın danışmanlığı görevini de sürdürdü. Eski de olduğu gibi Bursa’da adından söz ettirmeye devam etti.

Genel Başkan Ramazan Alp, yeni yönetimiyle bu günlerde telekonferans yöntemiyle yapılan görüşmelerde oldukça adından söz ettirdi.

Yeni nesil, iletişim ve teknolojinin nimetlerinden telekonferans ile üye dernek başkanlarının temsil ettiği il belediye başkanlarıyla birlikte Türkiye ve katılan ilin tüm sorunlarını masaya yatırarak çözüm konusunda sadece Bursa ile kalmayarak yurt genelinde yön belirtici bir çalışmaya devam ediliyor.

Bildef, söz konusu çağdaş, medeni ve sosyolojik alanda çözüm odaklı gelişmelerle Türkiye genelinde yapmış olduğu ve üstlendiği misyonla birlikte Bursa da adından söz ettiren sivil toplum örgütü olarak boy göstermeye devam ediyor. 

Bildef yani Bursa İl Dernekleri Federasyonu, artık büyük bir yola girdiği gibi üstlendiği sorumluluk çerçevesi dâhilinde 2020 yılı içinde dünyayı kasıp kavuran koronavirüs salgını süresinde bünyesine barındığı 35 dernek başkanlarıyla birlikte hemen her gün bir siyasetçi yâda yerel yönetici ile telekonferans aracılığıyla Dünya ve Türkiye gündeminin konuşulduğu bir programda çalışmalarını sürdürüyor.

Önemli konukları ağırlayan BİLDEF, İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu ve ardından diğer bakanlar, milletvekilleri ve belediye başkanları ile programına devam etmektedir. Genel Başkan Ramazan Alp’in üstün gayretleri ile birlikte Bildef, Bursa da STK olarak  çok daha önemli ve Bursa’nın faydasına olacak projeleri gerçekleştirecekleri kanaatindeyim. 

Bu günlerde 5. Anadolu günlerine hazırlanan Bildef, bu etkinliği ile Bursa turizminde büyük katkı sağlamaktadır. Her yıl 70- 80 ilin Bursa’da, Anadolu günlerine katılmasıyla birlikte etkinlik süresi içinde bursa esnafı da kazanç elde etmektedir.

Bursa’ya gelen hemşeri dernek davetlileri kaplıca, kapalı çarşı ve Bursa’nın meşhur İskender’ini tatmadan ayrılmazlar. Uludağ ziyaretleri gibi birçok alanda bursa ya katkısı olan Anadolu Günleri Bursa’nın ekonomisine artı vites sağlamaktadır. Bu yıl telekonferans konuğu olan tüm belediye başkanları, Bildef dernek başkanlarını kendi illerine davet ederek karşılıklı dostluğu pekiştirmek ve il ziyaretlerinin her alanda anlam kazanmasını belirttiler.

Bildef’in yeni yönetiminde Başkan yardımcısı olan Malatya Darende dernek başkanı Ali Bozkurt BİLDEF’in siyasi sorumlusu olarak ayrı bir katkı sunmaktadır. Tüm siyasi temsilcilerle iletişime gecen Bozkurt Bursa İl dernekleri federasyonunun Anadolu Günleri projesininde aynı zamanda sorumlusu ve her yıl alt yapısını sağlayan başkanlardandır.  Bildef’in tüm yöneticileri Bursa ili içinde sevilen sayılan şahsiyetler olduğundan dolayı Bildef  STK olarak  Bursa da adından söz ettirmeye devam ediyor