Bursa´yı Anlamak, Dünya´ya Açılmanın Anahtarıdır…
Büyük medeniyetlerin kurulduğu, büyüdüğü ve nihayet Osmanlı´nın payitahtlığını yapmış olan Bursa´yı anlamak, dünyayı anlamaktır.
Tarih: 11.2.2019 15:31:58
Murat Güçyılmaz Siyasetçi

Ülkemizde Ankara ve İstanbul dışında belki de Bursa kadar dünya ile entegre olmuş bir başka şehir bulunmamaktadır. Tarihsel geçmişi, sanayisi, tarımı, turizmi, akademik kurumları ve güçlü yerel yönetimleri ile Bursa, Dünya´nın en gelişmiş şehirleri arasında yer bulabilmektedir. En sağlıklı ve yaşanabilir şehirler arasında yer alan bu kadim şehir, önümüzdeki yıllarda Türkiye´nin belki de en gelişmiş şehri olmaya namzettir.

Demografik yapısı ile Balkanlara, Avrupa´ya ve Dünya´ya kolayca açılabildiğimiz şehirlerden birisidir. Dünyaca ünlü birçok markaya ev sahipliği yapmaktadır.

Bursa´da iş imkânları diğer şehirlerle kıyaslandığı zaman oldukça fazladır. Başta İnegöl olmak üzere birçok yerleşim biriminde işsizlik büyük ölçüde ortadan kalkmıştır.

Tekstil, Otomotiv, Otomotiv Yan Sanayi, İnşaat, Mobilya, Hazır Giyim vb. sektörlerde yapılan yatırımlar meyvelerini vermektedir. Ayrıca mümbit ovalarında yetişen her çeşit tarımsal ürün sadece ülkemizin ihtiyacını karşılamakla kalmayıp, dünyanın çeşitli ülkelerine ihraç edilmektedir.

Son yıllarda eğitim alanında da Bursa büyük atılımlar içerisine girmiştir. Mesleki Eğitim Okulları açısından Türkiye´nin örnek şehridir. Sanayi sektöründeki ara eleman ihtiyaçları artık büyük ölçüde Mesleki Eğitim veren okullarımız sayesinde karşılanmaktadır.

Uludağ Üniversitesi´nden sonra şehrimizin 2. Markası haline gelen Bursa Teknik Üniversitesi de kaliteli teknik eğitimin adresi olma özelliğindedir. Son günlerde şehircilik alanında yapılan çalışmalar ile Bursa´nın markası haline gelen üniversitelerimiz, Yerel Yönetimlerle de işbirliğine geçerek önümüzdeki yıllarda başta ulaşım olmak üzere birçok konuda işbirliğine gidebilecekleri işaretlerini vermişlerdir. Bu olgu bile başlı başına büyük bir kazanımdır.

Yenişehir Havaalanı´nın yeniden Türkiye´nin birçok şehrine uçuşa başlaması ile ilgili yapılan son düzenlemeler ve Büyükşehir Belediyemizin ulaşım alanındaki atılımları hepimize umut vermektedir. İnanıyoruz ki birkaç yıl içerisinde ulaşım Bursa´da sorun olmaktan çıkacaktır.

Tarihi dokusunu koruyarak, içerisinde yaşayanlara daha çok sosyal donatı alanları hazırlayarak, üretime daha çok destek vererek, yeşili daha da artırarak, sağlık alanındaki yatırımları iletişim alanında da gerçekleştirerek Bursa´yı dünyanın zirve şehri yapmamız hayal değildir.

Bursa´yı anlamak, Dünya´ya açılmanın anahtarıdır. Bu anahtarı kullanabilmenin yegâne yolu, şehrin tüm dinamikleri ile istişare ederek çok çalışmaktan geçer.

Yazarın Diğer Yazıları
YARINLAR BİZİM (01 Şubat 2019 - Cuma)
Sayfa:
KEŞFET / EXPLORE
E Dergi Yıl 4 Sayı 42

/resimler/2019-1/8/1618389474504.jpg