DÜNYA

Günün Film önerisi solaris

MAGAZİN

Eylül ayı magazin gündemine kavga skandalı oturdu

(Özel) Orman değil hazine

Osmangazi Belediyesi Temizlik ve Dezenfeksiyonda Durmak Yok

16 MİLYON TL YATIRIMLA 30 KİLOMETRE HAT DÖŞENDİ

ÇİFTÇİMİZİN DURUMU KAYNAKLARIN BİTTİĞİNDEN DEĞİL HÜKÜMETİN ANLAYIŞTAN KAYNAKLANIYOR

AKHİSAR’DA NAİM SÜLEYMANOĞLU PARKI YÜKSELİYOR

Önce sevgiyle köpeği kandırdı, sonra kaçırdı, o ânlar güvenlik kameralarına yansıdı

Bursa Büyükşehir belediyesi Kültür Akademisi yeni dönem hazırlıklarını tamamladı
Atilla GÜNEY / Yazar


CHP’de Muharrem İnce Depreminin Artçı Şokları Devam Ediyor

.


Günlerdir, TV kanallarında güncel kalan ve siyasi kulislerde birçok kişi onu konuşuyor.  Kendisi parti kuracağını bile söylemezken, öyle senaryolar yazılıp çiziliyor ki meğer her üç vatandaştan biri Muharremciymiş.

Daha bir adımını siyasete atmamışken, kimi iktidar yaptı, kimi ittifakların kilit adamı yaptı. Anlaşıldı ki Muharrem ince demek CHP demekmiş.

CHP öyle sarsıldı ki şiddetini eski genel başkanlar bile hissetti. Muharrem ince CHP’de kalsın diye herhangi bir oluşum oluşturmasın diye eski genel başkanlardan tutunda Muharrem İnce’yi kimler kimler ikna etmek için devreye girmedi ki?

MUHARREM İNCE CHP’DEN AYRILIRSA NE OLUR?

Olası bir Muharrem ince ayrılışı, resmen CHP’yi bitirir diyende var,  aman canım CHP’de Muharrem ince gibi niceleri var diyenlerde var. Partide ayrılmalar ve bölünmeler yaşanmasın diye bu gibi durumları CHP’nin eski kurmayları çok iyi bildikleri için hemen devreye girmek için kollarını sıvazladılar.

Peki, Muharrem İnce neden bu kadar CHP için önemlidir? Önemi şöyle ki; Sayın İnce bir ideoloji siyasetçidir. Ömrü savunduğu ideolojiyle geçtiği için CHP’de de önemli bir yere sahiptir.

CHP’nin mevcut yönetimi farklı bir siyaset anlayışı güttüğü için, tabanla siyasi anlayış çatışması yaşamaktalar. Muharrem ince ve onun gibi düşünenler eski CHP ideolojisiyle siyaset yapıyorlar.

Muahrrem İnce CB seçiminde almış olduğu %30,6’lık oyun yanı sıra siyaset yapma yöntemi çok etkileyici olduğundan dolayı CHP tabanına rol model olarak cazip geliyor.

YENİ KURULAN PARTİLER SİYASETTE ETKİLİ OLACAKLAR MI?

18 Yıllık Ak Parti İktidarı dönemi boyunca Başbakanlık ve Bakanlık yapmış Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu kurmuş oldukları partiler ile olası bir erken seçimde Ak Parti’yi pek etkileyeceği tahmin edilmiyor. Muharrem İnce’nin kuracağı yeni parti ise siyaset arenasında etkili olacağı gibi CHP’yi de oldukça etkileyebilir.  Siyasette yer alan ideoloji kavramları her daim güçlü kılınmıştır öyle ki Muharrem İnce’de ideolojik bir siyaset mücadelesi vermeye devam ediyor.

Deva ve Gelecek partilerinin bir siyasi ideolojileri olmadığı için konjonktür bir yapıyla %2 % 3 oy alacakları tahmin edilmektedir. Şayet Muharrem ince bir parti kurarsa % 10’nun üzerinde bir oy kitlesi ile meclise adım atma olanağı daha fazla görünüyor.