DEĞİRMEN SELE GİTMİŞ
DEĞİRMEN SELE GİTMİŞ
Tarih: 20.8.2018 13:08:28
Yekta AYDİN / Eğitimci

            DEĞİRMEN SELE GİTMİŞ

        “ Değirmen sele gitmiş, sen savacak tahtası arıyorsun.” sözü, genellikle hedef saptırmaya çalışıldığında ya da önemsiz bir şeyin gereğinden fazla önemsendiği ve gündeme getirildiğinde kullanılırdı. Mesudiye Lisesinde 12 Eylül öncesi ve sonrası birlikte çalıştığımız merhum Ahmet Alparslan´ın sıkça kullandığı bir sözdü. O zamanlar ilk defa duyduğum bu sözü yalnız kaldığımda da sık sık mırıldanır ve kendi kendime tebessüm ederdim. Yaşanılan olaylara uyarlayınca da çok mantıklı buluyordum bu sözü.

        Bilindiği gibi 24 Haziran genel seçimleri yapılmış, Tayyip Erdoğan % 52 oy oranıyla birinci turda cumhurbaşkanlığına seçilmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan seçimlerden önce halka;

        “ Bu kardeşinizi destekleyin, gerisine karışmayın. Ekonomi şahlansın, dolar da tepe takla insin.” diyordu. Ancak ne ekonominin şahlanacağı ne de doların tepetakla ineceği vardı. Faizler artıyor, enflasyon yükseliyor, fiyatlar artıyor, dolar da başını almış gidiyordu. Dolar neredeyse beş buçuk lirayı test ediyordu. Nerede duracağı da henüz belli değildi. Daha bu yazıya başlayalı iki üç gün olmadan dolar altı otuzları, daha sonra da yedi yirmileri görmüştü. Bir zamanlar ülkenin başbakanlığını yapan Binali Yıldırım ise doların yükselmesi karşısında; “ Dolar mı dolmaz mı?” diyerek gelişmeleri hafife alıyordu. İktidar bu durumda bile halka umut aşılıyor, medya ise bu gelişmeleri halktan gizlemeye çalışıyordu. Aslında dış basında ve muhalif kesimde ise ülke ekonomisinin krize gireceği seslendirilmeye çalışılıyordu.

        Ancak iktidar oldukça zor durumdayken ülkede bir mucize gerçekleşiyordu. Muhalefet partileri iktidarın imdadına yetişiyordu. İyi parti genel başkanı Meral Akşener istifa ediyor, CHP de ise kurultay kazanları kaynamaya başlıyordu.

        İktidarı, muhalefeti, işçisi, işvereni, köylüsü, kentlisi, yazarı, çizeri, basını, medyası, kadını, erkeği, çoluğu, çocuğu, sağcısı, solcusu; ekonominin krize gireceğini, doların ateşinin yükseldiğini, ülkenin beka sorununu, iç ve dış sorunları unutmuş, CHP´nin nasıl kurtulacağını tartışmaya açıyordu. Ülke adeta söz birliği yapmışçasına CHP ile yatıyor CHP ile kalkıyordu.

        Bu ülkeyi on altı yıldır tek başına yöneten iktidar partisi sorumluluk üstlenmediğine göre olumsuzlukların sorumlusu, suçlusu bulunmuştu. Ülkenin bu duruma gelmesi, her şeyin sorumlusu CHP idi. Sanki 70 yıldır bu ülkeyi CHP yönetiyordu. Artık ülkeyi yönetenlere, basına medyaya, köşe yazarlarına, aymaz solcu aydınlara gün doğmuştu.

        “ CHP, kurtulursa Türkiye kurtulur deniyordu.” Çünkü doları yedi liraya CHP çıkarmıştı. FETÖ terör örgütünü bu milletin başına CHP getirmişti. Güney Doğudaki hendekleri CHP kazdırmıştı. Hadi iktidar yanlılarını anladık ta bu ülkenin çağdaş düşünen, akıl ve bilimi önceleyen aydınlarına ne oluyordu.

        Hani İsmet İnönü giderse CHP kurtulacaktı? Hani Bülent Ecevit giderse CHP kurtulacaktı? Hani Erdal İnönü, Deniz Baykal giderse CHP kurtulacaktı? Şimdi de Kemal Kılıçtaroğlu giderse CHP kurtulacak, dolayısıyla da Türkiye kurtulacak deniyor. Bize de ağlanacak halimize gülmek düşüyordu elbette.

        Ülkede adeta cambaza bak cambaza oyunu oynanıyordu. Küresel emperyalist güçlerin ülkemizde oynadıkları oyunun farkına ne yazık ki bir türlü varılamıyordu. Muhalefeti iktidarı herkes birbirini suçluyordu. Ancak geminin su aldığı, suları boşaltarak gemiyi kurtarmak gerektiği kimsenin aklına gelmiyordu. Aslında hepimiz bu gemideydik. Kurtulamazsak hep birlikte batacaktık. Geminin su almasına neden olan elbette araştırılmalıydı. Ancak buna geminin kurtarılmasından sonra sıra gelmeliydi.

        Peki, ekonomik krizin kaçınılmaz olduğu, beka sorunun yaşandığı, dövizin ateşinin yükseldiği, parlamenter demokratik sistemin sona erdirildiği bir süreci halka unutturan, hatta gölgede bıraktıran CHP deki kurultay tartışmalarının, ülkenin gündemine oturması ne anlama geliyordu. Ahmet Alparslan; “ Değirmen sele gitmiş, sen savacak tahtası arıyorsun.” derken, sizce çok haksız mıydı?  

 

Anahtar Kelimeler: DEĞİRMEN, SELE, GİTMİŞ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
UTANMA DUYGUSU (31 Mart 2018 - Cumartesi)
HOŞGÖRÜ (08 Şubat 2018 - Perşembe)
DEVLET ADAMI FAKİR ÖLMELİ (03 Ocak 2018 - Çarşamba)
EĞİTİMDE ÇAĞ ATLAMAK (13 Kasım 2017 - Pazartesi)
DERDİMİZ AZ İMİŞ GİBİ (21 Ekim 2017 - Cumartesi)
DİLİN TOPLUMSAL BARIŞA ETKİSİ (08 Temmuz 2017 - Cumartesi)
YEREL BASIN (05 Temmuz 2017 - Çarşamba)
ATATÜRK, YÜZ YILIN EN BÜYÜK LİDERİ (20 Mayıs 2017 - Cumartesi)
DÜNYANIN EN MÜSTESNA COĞRAFYASI (01 Nisan 2017 - Cumartesi)
ÇANAKKALE ZAFERİ (18 Mart 2017 - Cumartesi)
YEREL BASIN (24 Şubat 2017 - Cuma)
Sayfa:
E Dergi Yıl 4 Sayı 44

/resimler/2019-3/23/1201324951143.jpg

-Her 4 Amerikalıdan biri mutlaka televizyonda görünüyor. (Sokakta her 4 kişiden 1 imza dağıtıyormuş düşünsenize) -Uyurken televizyon seyrederken yaktığımızdan daha fazla kalori yakıyoruz. (Demekli televizyonla uyutuluyoruz) -Bir karıncanın koku alma yet

İlginç Bilgiler 5