Dr. Sadettin Sadi Sesli


Deli veya Dahi olabiliriz ama ya Aşk.

Tabii filimin gerçek adı profesör ve deli adammış aslında, başrollerde Profesör olarak Mel Gibson gibi dev bir çınar ve kötü adam rolünde Sean Pean gibi bir usta. Daha muhteşemi olur muydu bilemiyorum?


Tabii filmin gerçek adı profesör ve deli adammış aslında, başrollerde Profesör olarak Mel Gibson gibi dev bir çınar ve kötü adam rolünde Sean Pean gibi bir usta. Daha muhteşemi olur muydu bilemiyorum?

/resimler/2019-4/9/1435542228193.jpg

Bence Sean Penn kötü adam da değil, ama hayatın ona verdiği şifa dağıtma görevinin dahi savaş ortamında insanı ne hale getirdiğine bir örnek aslında bu film.

Savaş ortamında kaçak bir askeri cezalandırma görevi gibi hekimliğe sığmayan yüzlerce olayın devamında, bir insanın normal hayata dönünce yaşayacağı vicdan muhasebesi diğerlerine göre çok daha travmatik olabiliyor. Bu durum travmanın büyüklüğüne göre belirtiler verebilir buna güncel tıpta sanrı ve paranoya derler.
Fakat pisişik boyutta bu astral bir hesaplaşmadır aslında. Bu konuya çok girmek istemiyorum şimdi. Ama Amerikalı askerler arasında olağanüstü sayıda görünmekte olduğuda bir gerçek.

Gelelim filmin devamına.
Güneşin batmadığı imparatorluk olan İngiltere´de bir üniversitede İngiliz dilinin konuşulduğu bölgelerde dile hakim kılmak ve tam anlamı ile bu dili anlamlandırmak için bir sözlük oluşturma derdi asıl konusu gibi görünse de çok büyük insanlık dersleri var filmin sürecinde.

 

Tüm filmi anlatacak değilim ama eskiden çok sık kullanılan Oxford Sözlüğünün ne büyük bir emek ve çaba ile oluşturulduğunu öğrenmek ve bunun sebebine vakıf olmak dahi çok anlamlı.
Verilen emek, mücadele azminin neleri sağladığını, ekip ruhu, yapılan işe aşık olmak, ömürünü bir işe adamak, ailece mücadele etmek üzere inşa edilmiş bir film.

İkinci ana konu affetmek üzerine kurulu. Bunu biraz kapalı anlatayım filmin konusunda çok açık vermeyelim. Birisi aile içinden çok sevdiğinizin birisinin hayatını alsın. Zaman içinde her iki tarafta inanılmaz buhranlar yaşasın ve sonucunda bir çizgide buluşsun,insanı sevmek ve sevginin gücünün anlatımı çok güzel bir şekilde sahnelenmiş.

Film içinde geçen bazı alt konular ise;
aile olmanın,aile ve çocukların huzurlu ortamın oluşturulmasının önemi,çocuklara saygı gösterilmesi ve daha çok küçük iken bir birey olduklarının hissettirilmesi gibi daha çok temalar bir çok sahnede serpiştirilerek işlenmiş.

/resimler/2019-4/9/1435204414924.jpg

?Ayrıca halen günümüzün en büyük problemi olan ve filmde de işlenen çok önemli bir konu var. Hekimlik mesleğini uygularken katı kurallar içinde hapis olmak ve insanlık boyutunu, sevginin iyileştirici gücünü gözardı etme yanlışlığına düşülmesi de benim mesleğim açısından bana oldukça çarpıcı geldi tabiki.

İşte bence çok mesajlı olan bu filmi sadece bir kez izleme ile anlamamız ve özümsememiz de çok mümkün değildir. Anlaşılan bu filmde benim özümsemek için defalarca izleyeceğim filmlerden biri olacağına hiç şüphem yok.

?Ya Aşk .........

Sizlerede iyi seyirler dilerim.

/resimler/2019-4/9/1416560643410.jpg