SİNEMA

Günün Film önerisi

MAGAZİN

Çalgıcı Mektebi’nden  “Sonbahar Tadında Nağmeler”

İçişleri Bakanlığı açıkladı...

Suudi Arabistan'daki orman yangını etkisini kaybetmeden devam ediyor...

Borçların yapılandırılmasına ilişkin kanun teklifi açıklandı! İşte sonuç...

Bursa’da yangın!

Trabzonspor açıkladı...

YILDIRIM BELEDİYESİNDEN STK’LARA DESTEK

Kabe’de 7 ay sonra ilk cuma namazı kılındı
Mefküre Ülker Demans-Denge-Modeli © Eğitim Uzmanı


Demans hastalarında yüz maskeleri nasıl kabul ettirilir?

.


Günlük maske takma zorunluluğu demans hastaları ve aileleri için sorunlara neden olabilir. Demansı olan birçok insan yüzünü örtmekten korkar ve buna direnir. Bu yazımda günlük maske kabulünün nasıl artırılacağı konusunda siz hasta yakınlarına tavsiyelerim var.

Demansı olan insanlar genellikle yüz maskesi takma gerekliliğinin nedenlerini anlamıyor, ağız-burun koruması ile gezen aile fertlerini tanıyamıyorlar. Sebebi ise yakınlarının yüzündeki gülümseme, mimik ve jestleri görememeleri. Bu durumda kendilerini garip ve tehdit altında hissediyorlar. Bu durum, direnç, bulantı, huzursuzluk veya zorlu davranışları tetikleyebilecek korkulara sebep olur, huzursuzluk ve endişeleri ortaya çıkarır.

Bu yazımda koruyucu maskelerin kullanımında demans hastalarını nasıl normal, güvende ve sakin hissettirebileceğinize dair ipuçları yer almaktadır.

Yüz maskelerinin kabulünü arttırmak için uzmanlar, başlangıçtan itibaren sakinliğini koruması ve güven içinde hissetmesi için iyi bir hazırlık önermektedirler. Örneğin, hastanızın tercihlerine göre maske kumaşını, rengini veya desenini seçmelisiniz; lastikli ve kolay kullanılabilir olmasına dikkat etmelisiniz. En sevdiği renkteki yumuşak, cilt dostu bir kumaş veya bir eşarp, tek kullanımlık maskelerden daha az tuhaf görünür.

Maske takmanın rahatsız edici olmaması, sıcaktan bunalma veya daralma hissine neden olmaması, nefes alıp vermesini zorlaştırmaması ve işitme cihazını engellememesi önemlidir. Gözlük takanların da hasta yakınının yardımına ihtiyacı vardır çünkü gözlüklerin buğulanması korkuya ve güvensizliğe yol açabilir.

"Dünyadaki en normal şey"
Hasta yakınları normalliği ve huzuru sağlamak için iletişim kurarken, kendi maskelerini "dünyanın en normal şeyiymiş gibi" hissettirmeleri gerekmektedir. Hasta yakını olarak, kıyafet veya ayakkabı giymek nasıl doğal ve olağan bir şeyse, maskede de bu durumu “normalleştirebilmelisiniz’’. Bu durumda hastanız sizi taklit etmesini sağlayabilir ve bu durumun “normal’’ olduğunu algısını yaratabilirsiniz. Yalnız bu durumu her gün tekrarlamanız gerektiğini unutmamalısınız. Bazen "maske" yerine "yüz eşarbı" terimi de yardımcı olabilir. Mutlu ritüeller yaratmak da yardımcı olabilir.

Örneğin, "Maske ne zaman giyilse, birlikte özel ve mutlu eden güzel bir şey yapılır."

Demansı olan insanlar huzursuz ve dengesizse, maske takmak neredeyse imkansızdır. Ayrıca evin içinde maskeli bir bakıcı onu daha da korkutur ve ürkütür. Hastanın Dengeli bir ruh haline sahip olması, kendiniz veya başkaları için tolere edilebilen bir yüz maskesini taşıma başarısını artırır. Özellikle yeme ve içme sırasında takma ve çıkarma konusunda yardım gereklidir.

Mesafe kuralını göz önünde bulundurarak maske takmak yardımcı olabilir, böylece demans hastası önce tanıdık bir yüzü görür ve tanır. Ayrıca ilk karşılaşma veya buluşmada hastanızın sizi ilk etapta yüz maskesi ile görmemesi için hastanıza yanında durarak, sakin, yavaş bir ses tonu ile mimiklerinizi kullanarak hastanızın, maske takıyor olsanız bile, ses tonunuzu veya maskenin ardındaki gülümsemenizi tanımasına olanak sağlayabilirsiniz.

Bakım tesislerinde, tüm konukların ve bakıcıların kişisel maskeyi taktığı küçük gruplar halinde ritüelleştirilerek ve ortak bir şarkı aracılığıyla yavaş yavaş alıştırılabilir. En önemlisi ise, hastanız maskeyi
asılıp takmak istemez ise derhal maskeyi çıkarmalı ve dikkatini başka bir olaya çekmelisiniz. Tartışmalar, ikna çabaları ve baskıcı girişimler herkes için durumu daha da kötüleştirir.
Demans hastalarına zorla maske taktıramazsınız. Böyle durumlarda hasta yakınları dükkanlardan ve toplu taşıma araçlarından mümkün olduğunca uzak kalmalıdır.
Ayrıca, yanındaki kişinin demans hastası olduğunu belirten ve anlayışsız kişilere gösterebileceğiniz kartlar bulundurun.

Bu kartları ücretsiz olarak info@demansakademi.com adresinden talep edebilirsiniz.