SİNEMA

Günün Film Önerisi İvan'ın Çocukluğu

MAGAZİN

Eylül ayı magazin gündemine kavga skandalı oturdu

ABD, Sudan’ı “Terörü Destekleyen Ülkeler“ listesinden çıkarmaya hazırlanıyor

20 metrede maskeyi çıkarmadılar ama iş güvenliğini hiçe saydılar

ÇOCUKLARIMIZ GELECEĞİMİZ

ONLAR MİKROP SAVAŞÇISI

Ana Kucağı Bursa’yı sarıyor

Başkan Dündar Muhtarlar İle Bir Araya Geldi

Başkan Aktaş, demokrasinin uç beylerini ağırladı
Mefküre Ülker Demans-Denge-Modeli © Eğitim Uzmanı


DEMANS HASTALIĞINDA ÇALIŞMAK MÜMKÜN

.


İşyerinde DEMANS

Erken demans belirtileri, özellikle yakalanan kişi genç yaşta ise, aktif olarak çalışmaya devam ettiği dönemde ortaya çıkabilir. Bu durum kişide belirsizliğe ve mantıksız tepkilere yol açabilir. Ankara’da bulunan Demans Dostu Toplum derneğinin bilgilendirme broşüründe, demans dostu meslek gruplarının ve işverenlerin, demans hastalarıyla aynı ortamda nasıl çalıştığını göstermektedir.

İnsanlar genç yaşta da Demans’a yakalanabilir. Bu kişilerin çoğu hala aktif çalışma hayatını sürdürmektedir. Demansın gençleri de etkileyebileceği halen çok az bilinen bir durum olduğundan, tanı koymak genellikle uzun ve zor bir süreçtir. Yaygın olarak depresyon veya tükenmişlik gibi yanlış tanılar konulmaktadır. Etkilenen insanlar, en sonunda kendilerinde neyin yanlış gittiği netleşene kadar zor ve acı veren bir süreçten geçerler. Bu süreçte, ortaya çıkan anormallikler genellikle meslek arkadaşları veya amirleri tarafından fark edilir. Ancak fark edilen bu anormallikler ilk dönemde demans hastalığına yorulmaz. Bu, her iki tarafta da belirsizlik yaratır ve istenmeyen durumların yaşanma olasılığını artırır.

Demansın iş gücü üzerindeki olası etkileri:

 • Kısa süreli hafızada bozulma (verilen görevleri unutmak, bir şeyleri unutmak, yerini bulamamak),
 • Süreçleri anlama ve planlamada güçlükler,
 • Mantıklı çıkarımlar yapmada yaşanan güçlükler,
 • Cihazların nasıl çalıştığını anlamada ve yeni şeyler öğrenmede güçlük (ör. Bilgisayar kullanma),
 • Verilen görevleri tamamlamada daha fazla zamana ihtiyaç duyma,
 • Çok çabuk yorulmak, gün içerisinde motivasyonda yaşanan dalgalanmalar,
 • Zaman zaman idrak yeteneğinin azalması ve konsantrasyon eksikliği,
 • Kelime bulma bozuklukları,
 • Motor becerilerde bozulma, "inisiyatif alma" güçlükleri.

Etkilenenlere Nasıl Yaklaşılmalı?

40 ile 65 yaş arasındaki çalışanlar, verilen görevleri başarılı şekilde tamamlamada sorunlar yaşıyorlarsa, randevuları unutuyorlarsa veya endişelerini ifade etmekte güçlük çekiyorlarsa bunun nedeni demans olabilir. Eğer böyle bir durum gözlemliyorsanız;

 • Sorunun çözümü ve çalışan tarafından dile getirilmesini kolaylaştırmak için çalışanınızla konuşun. Bu konuda birkaç deneme yapmanız ve uygun zamanı beklemeniz gerekebilir.
 • Konuşmak için iyi bir başlangıç ​​noktası, belirtileri gösteren kişinin kendisindeki değişiklikleri fark edip etmediği konusu olabilir.
 • Söz konusu kişinin, son derece zor bir durumda olduğunu unutmayın. Anlayış gösterin.
 • Demans Dostu Toplumlar web sitesine giderek demans hakkında daha fazla bilgi edinin veya Alzheimer hattından (kimliğinizi gizleyerek arayabilirsiniz) bilgi alın: https://demansdostu.com, hafta içi hergün 0 312 287 22 51 (saat 8.00–17.00)

Demans özellikle başlangıçta tüm becerilerin kaybedilmesi anlamına gelmez. Çalışmaya devam eden kişi herhangi bir görevi bağımsız olarak yapmaya devam edebilir. Bu nedenle demanslı çalışanlar, sağlık durumları izin verdiği sürece, kendilerine uyarlanmış bir çalışma ortamında çalışmaya devam edebilirler.

İşverenler İçin İpuçları

 • Bir süpervizör veya insan kaynaklarından sorumlu bir uzman olarak, mevcut işyerindeki sorunlu alanları ilgili çalışanla sakin bir ortamda ve zaman baskısı olmaksızın tartışın.
 • Hangi faaliyetlerin özellikle kendisi için zor olduğunu ve ilgili kişinin yapmak isteyebileceği veya yapabileceği şeyleri birlikte belirleyin.
 • Çalışanın işe devam edebilmesi için işyerinde hangi önlemlerin alınması gerektiğini birlikte tanımlayın.
 • Sorumluluk alanlarını gözden geçirmek için hasta kişiyle düzenli görüşmeler planlayın. Belirli koşullar altında, hala sürdürülebilecek işlerinizi (örneğin, bir projenin tamamlanması veya kişinin yerine birisi alınana kadar yapılacak işler) belirleyin.
 • Çalışma arkadaşlarının bu konuda nasıl bilgilendirilmesi gerektiğini araştırın ve tartışın.

Demans Dostu bir Kuruluş Olmaya Giden Yol

Her işveren, elbette demanslı bir çalışanın özel durumuyla karşı karşıya kalmayacaktır. Ancak demans konusunun tabu olmadığı, etkilenenlerin saygı duyulduğunu hissettiği ve iş gücüne katılma fırsatına sahip olduğu bir çalışma ortamı yaratmak her firma için bir hedef olmalıdır. Kişisel çevrenizde veya kuruluşunuzda bir Demans hastası varsa, bu, iş yerinde Demans konusunu ele almak ve şirket içinde bilinmesini sağlamak için iyi bir fırsat olabilir. Bizler, kurumunuzu konuyla ilgili olarak etkinlikler veya seminerler ile desteklemekten mutluluk duyarız.

Önemli not!:  Demansı olan herkes çalışmaya devam etme konusunda istekli olmayabilir ya da artık işe gidip gelmek için yeterli güce sahip olmayabilir. Böyle durumlarda kişilerin taleplerine ve kararlarına saygı duyulmalıdır.

Demans Dostu bir İşveren Olun!

Şirketteki tüm çalışanların demans konusunda ve hastalığın etkileri hakkında bilgilendirildiğinden emin olun;

Etkilenenlerin şirkete entegre olarak işini sürdürmesini, iş arkadaşlarından destek almasını, hastaların ve ailelerinin anlaşıldığını hissetmelerini ve destek istemeye cesaret etmelerini sağlayın. Şirketinizde, deneyime dayalı olarak, teknik becerilerin yanı sıra sosyal becerilerin de kazanıldığından emin olun.