DÜNYA

Ermenistan Kirli emelleri için NATO’dan umduğunu bulamadı

MAGAZİN

Eylül ayı magazin gündemine kavga skandalı oturdu

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev: "21 köy ve 1 kasaba işgalden kurtarıldı"

Ermenistan Kirli emelleri için NATO’dan umduğunu bulamadı

Sözcü Kalın: “Kimin savaş istediği bellidir”

Bursa’da 5 kişinin öldüğü kazan faciasında, fabrika sahibine 5 yıl ceza

Sağlıklı Kentlerde gündem: Pandemi

BURSA VALİLİĞİ BASIN DUYURUSU

ESKİ BAHÇEKAYA’DA SOKAKLAR PARKE TAŞIYA KAPLANIYORDerya binici
6.08.2020 10:11:29
Gerçekten psikolojik olarak çok açıklayıcı ve yönlendirici bir yazı olmuş çok teşekkürler ❤️

Ali ihsan Selçuk
6.08.2020 10:28:41
Sn.Oya Kayir Hocam ;LGS ye giren Futbol takımı öğrencilerimize sınav kaygısı ile ilgili desteklerinden dolayı BJK Halkali-Atakent futbol okulu ve İstanbul Atakent Spor kulübü adına teşekkür ederiz...Profesyonel destek alma anlamında sizi tüm Veli ve ogrencilerime tavsiye ediyorum.7/24 destek alabildigimiz süreç içerisinde katkılarınız büyük .

Nimet SALA
6.08.2020 10:58:44
Ben mesleki anlamda yanlış tercih yapanlardan birisiyim.benim gibi çok kişi var ülkemizde. Doğru bir yönlendirme çok önemli. Kişinin kendini tanıması, bilmesi kadar ülke gerçekleri de çok önem arz ediyor. Ülkemiz henüz sosyal bilimler anlamında gereken donanıma, bilince, farkındalığa varabilmiş ve ulaşabilmiş değil. Sosyal bilimleri tercih etmek isteyenlerin bu durumu gözönünde bulundurmaları gerekir derim. Ayrıca idealist olan kişinin bunu taşıyacak girişimcilik gibi bir potansiyele, donanıma sahip olması gerekiyor.Yani çok komplike, çok bütüncül ve her açıdan hazır olunması gereken bir süreç.


UZMAN PSİKOLOG &ÖĞRENCİ KOÇU OYA KAYIR


DOĞRU TERCİH DOĞRU İŞ HAYATI

.


Aslında farkında değiliz ama hayatımızı tercihlerimiz  ve seçimlerimiz  yönetir.Özellikle  meslek ve iş yaşamımız en önemli kendimizi var etme ,kimliğimizin temellerinin oturduğu  dönemleri kapsamaktadır.Aynı zamanda hepimizin fark ettiği yaşlar olmuştur.  Mesleğimizin  bizim için uygun olmadığını düşündüğümüz anlar  ve  duygular zaman zaman hepimizi esir almıştır.Keşke şu meslek sahibi olsaydım…  dediğimiz anlar gibi

İnsanlar isimlerinden önce title (ünvanları ) ile anılır.Üniversite sınav tercihlerinin yapıldığı bu günlerde meslek seçimleri ve tercihler  üniversite aday öğrencileri için büyük bir öneme sahiptir.Doğru ve bilinçli tercih için mutlaka bir ön hazırlık yapılmalı  ,tercih edilecek  üniversite  ve bölümlerle  ilgili detaylı ve net bilgileri araştırmak  adayların yararına olacaktır.

Kesinlikle meslek tanıma testi yapılmalı  ,kendi  yetenekli olduğu alanlar bir uzman ile değerlendirilmeli ,fikir alışverişinde bulunulmalı ,OSYS Yüsek öğretim programları ve kontejanları kılavuzu olmak üzere ,istenen  üniversitenin tercih ve tanıtım günlerine katılabilir,mevcut öğrencileri ,akademisyenleri ile de  görüşülmesi yararlı olunabilir.

Tercih yapmadan önce kişinin kendisini tanıması ,Ne istediğini bilmesi  çok önemli .Ben ne yapabilirim ? Hayalim ne? Hangi meslekte  olursam daha başarılı olurum ? ya da severek yaparım.Bu sorular bizim için önem taşır.Meslekler insanların yaşam biçimidir.Bunun dışında bir mesleğin iş imkanı ,yabancı dil olanakları,çift diploma imkanları ,uluslararası geçerliliği çok önemli.İleriye yönelik size sunacağı imkanlarıda görmezden gelmeyin.

Puanınız ne olursa olsun bir tercihi öylesine yapmayın.Tercihler sizin yaşamınızı ve hayatınızın geri kalanınızı nasıl yaşayacağınızı belirler.