DÜNYA

Günün Film önerisi solaris

MAGAZİN

Eylül ayı magazin gündemine kavga skandalı oturdu

(Özel) Orman değil hazine

Osmangazi Belediyesi Temizlik ve Dezenfeksiyonda Durmak Yok

16 MİLYON TL YATIRIMLA 30 KİLOMETRE HAT DÖŞENDİ

ÇİFTÇİMİZİN DURUMU KAYNAKLARIN BİTTİĞİNDEN DEĞİL HÜKÜMETİN ANLAYIŞTAN KAYNAKLANIYOR

AKHİSAR’DA NAİM SÜLEYMANOĞLU PARKI YÜKSELİYOR

Önce sevgiyle köpeği kandırdı, sonra kaçırdı, o ânlar güvenlik kameralarına yansıdı

Bursa Büyükşehir belediyesi Kültür Akademisi yeni dönem hazırlıklarını tamamladı
İbrahim Özacar


DÜN VEBA AIDS, BUGÜN CORONA VİRÜSÜ

.


İNSANLIK HADDİNİ AŞAN ÜLKELERİN TEHDİDİ ALTINDA

Yapılan araştırmalarda; Veba vb. Salgın Hastalıklar yaradılış gayesinden uzak,  emr olunduğu gibi vücut, çevre, yeme, içme gibi konularda temizliğine gerekli hassasiyeti göstermeyen topluluklarda belirlendiği anlaşılmaktadır.

Son dört asırda Milyonlarca İnsanın Ölümüne Sebep Olmuş Tarihin En Büyük Salgınları Avrupa, Çin, Hindistan, Amerika,  Afrika  ve Rusya'dan gerek savaş gerek ticari yollarla bütün dünyaya yayıldığı görülmektedir.

Salgın hastalıkların panzehri, yaradılış gayesine uygun emr olunduğu üzere yaşamaktır.

Zulmün ve baskıların yaşadığı dönemlerde, insanlık farklı bir salgın tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor.

Hadis'i şerif "Temizlik imandandır."

(Bakara Süre_168) Ey insanlar! Yeryüzünde bulunan şeylerin helâl ve temiz olanlarından yiyin.

Hz. Peygamberimiz (sav).

Medine’ye Hicretten sonra İslam’a davet için çevre ülke devlet başkanlarına, krallara, meliklere mektuplar yazıyor.

Bunlardan biri de Mısır Meliki Mukavkıs’tır.

Mukavkıs, Hz. Peygamberimizin elçilerini çok iyi karşılamış, onları dinledikten sonra Hz. Muhammed’in (sav) beklenen peygamber olduğunu anlamış fakat onu tasdik edip dinine girmeyi zamana bırakmış. Öte yandan nübüvvetini tasdik etme babında Hz. Peygamberimize (sav) çeşitli kiymetli hediyeler ve ünlü bir doktorunu göndermiş.

Bir buçuk sene Medine’de kalan doktora hiç kimse gitmemiş. Doktor, Resullah’ın (sav) huzuruna çıkarak, Ya Muhammed, ben bir buçuk yıldır buradayım. Efendim beni sizin hastalarınızı tedavi etmem için gönderdi ama bugüne kadar hiç bir hasta bana gelmedi eğer müsaade ederseniz ben memleketime döneyim Çünkü ben orada çok önemli insanım orada çok hastalarım var.

Bunun üzerine Peygamberimiz (sav) doktora hitaben, şunu bil ki, burada senelerce kalsan sana kimse hastalanarak gelmez.

Çünkü Ben ve Ashabım hasta olmayız zira İslâm dini, hasta olmamak yolunu göstermiştir bizlere.

Ashabım temizliğe çok dikkat eder acıkmadıkça bir şey yemez ve sofradan da doymadan kalkar bu sebeple hasta olmayız doktor şaşkınlığını gizleyemez ve Medine’de kalmaya devam eder.

Ayet ve Hadis’i Şerif’ten anlaşılacağı gibi

İslam, bütün insanlığın saadeti için temizlik, nezafet ve nezaket esasları üzerine kurulu bir nizam getirmiştir. Hadis ve fıkıh kitaplarımızın neredeyse tamamı temizlik bahsiyle başlarlar.

Dinimizde temel bir esas olarak vücut ve mekân temizliği yapılmadan bazı ibadetler caiz görülmemiştir. 

İslam din'i, Yahudi, Hristiyan, Budizm ve Hinduizm dinlerinin aksine Müslümanların bedenlerini, elbiselerini, oturdukları mekânı, yaşadıkları çevreyi ve bunun yanında gönül ve kalb âlemlerini temiz tutmalarını, davranışlarında nezâkete azamî derecede riayet etmelerini ister bu sebeple temizliği, bütün ibadetlerin esas şartı olarak kabul eder.

İnsan dediğimizde aklımıza bedenin yanı sıra manevi tarafı yani ruh ve nefs de gelir. Çünkü insan bunların terkibinden ibarettir. Bedenimiz cisim olması sebebiyle maddi yanımızı, ruhumuz ise ilahi olması sebebiyle manevi yanımızı ifade eder. Bedenin varlığını sürdürmesi ancak yaradılış gayesine uygun davranışlarla mümkün olur.

Yıkanmayı ahlaksızlık ve, hastalık sebebi gören bir anlayış milyonlarca insanı ölüme sürükledi.

16. yüzyılda yayınlanan bir tıp makalesinde suyun mikrop ve hastalık taşıdığı ve bu nedenle yıkanmanın insan vücudun direncini zayıflatacağından bahsedilir. Yıkanmanın sadece ahlaksızlık nedeniyle değil sağlık açısından da zararlı olduğu ve hatta yıkanmış vücudun hava ile teması sonucunda genişleyen deri gözeneklerinden hastalık bulaşacağını hatta ölümcül olacağı konusunda da bilgi verilir. Nezle, grip gibi enfeksiyonlarla birlikte körlüğün de sudan bulaştığına inanılırdı.

Devamı Haftaya