Google’nin ortaya çıkış hikayesi

   Muhteşem manzarada balık avı

Modern fiziğin babası Galileo Galilei Kimdir?

Sebebi Hala Bilinmeyen Reichstag Yangını

Tarihin en yıkıcı ve en ölümcül kasırgası

Samuel Colt Kimdir?

Dünya’daki insanlar tarafından yapılan en büyük yapı

Fransız heykeltıraş Auguste Rodin tarafından üretilen sanat eseri

Auguste Rodin-Düşünen Adam

Antik Yunan Heykel Sanatı

Antik Yunan Heykel Sanatı Hakkında Bilgiler

Pierre Auguste Renoir Kimdir ve eserleri

Pierre Auguste Renoir’un en bilinen 5 eseri

18. Yüzyıl’da yapılan yağlı boya tablosu

Vanmour Okulu-Sohbet

Gözünüzü kırpmadan izleyeceğiniz aksiyon filmleri

İki Kere Oscar Ödülü Kazanan Oyuncu Kevin Spacey Filmleri

İzleyiciye en çok merak uyandıran bilim-kurgu filmleri

Netflix’te mart ayında izleyiciyle buluşanlar

Julianne Moore’ın rol aldığı en iyi 3 film

İzleyenler üzerinde etki bırakan en iyi psikolojik filmler

Tüm zamanların en iyi fantastik filmleri

Kalabalık Korkusu ile Nasıl Yaşanır?

Saçınızı ne sıklıkta yıkamalısınız

Saçlarınızın kırılmasına sebep olan şeyler

Mutlu Olmak Sizi Nasıl Daha Sağlıklı Yapar?

Doğum Sonrası Depresyona Ne Sebep Olur?

Metabolizmanızı Güçlendirmenin 10 Kolay Yolu

Kahve’nin Metabolizmanıza Etkileri Neler?YAZARLAR


Prof. Dr. Gülten Kaptan


DÜNYA BÖBREK GÜNÜ

.


“Her Yerde Herkes İçin Böbrek Sağlığı- Böbrek Hastalığıyla İyi Yaşamak”

Prof.Dr.Gülten KAPTAN

Beykoz Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Müdürü

Her yıl mart ayının ikinci perşembesi kitlelerde böbrek sağlığına ilişkin farkındalık yaratmak amacı ile dünya böbrek günü olarak gündeme gelmektedir.

“Her Yerde Herkes İçin Böbrek Sağlığı- Böbrek Hastalığıyla İyi Yaşamak” olarak belirlenen bu yıl ki tema böbrek hastalıklarından korunmak ve de hastaların daha iyi bir yaşama bakış açılarını geliştirmek ve uygulamalarına destek amaçlıdır.

Yavaş başlayıp yavaş ilerleyen böbrek hastalıkları zaman içinde sinsice böbrek yetmezliğine dönüşmektedir.Böbrek yetmezliği olan hastalar bu hastalığın bir çok belirti ve istenmedik yan etkileriyle yaşamak durumunda kalmaktadır.

Bubelirti ve yan etkiler zamanla tüm sistemleri etkilemekte ve mide bulantısından halsizliğe,iştahsızlığa,sinirli olmaya,izole olmaya,depresif bir hal almaya neden olmaktadır.Kronik böbrek hastası birçok birey zaman içinde işini,ailesini ve sevdiklerini uzaklaşarak kaybetmektedir.Hastalığa odaklanarak örneğin bir diyaliz merkezi gerekiyorsa ulaşım,tedavi süresi,bakım,yaşam şekli her şey yaşamı değiştirmekte ve zorlaştırmaktadır.Hastaların bakım ve tedavide etkin rol alarak,ekibin bir üyesi olarak yaşam felsefesi edinmesi yaşamı daha kolay hale getirebilir.

Çoğu kronik böbrek hastası yaşamını evde sürdürmekte önerilen saatlerde diyaliz merkezlerine gitmektedir örneğin.Bu durumda evde bakımın sürdürülmesinde hemşire ön planda yer almaktadır.Hemşire, hastanın itibarını artırmak için evi ve öz bakımı teşvik eder.

Damar erişim bakımını hemşire öğretir.

Hastanın ve ailesinin hangi sorunları rapor edeceklerini bilmeleri gerekir: mide bulantısı, kusma, normal idrar çıkışında değişiklik, nefeste amonyak kokusu, kas güçsüzlüğü, ishal, karın krampları, pıhtılaşmış fistül veya greft ve enfeksiyon belirtileri gibi gereken bilgilerin rapor edilmesi konusunda hemşire eğitim yapar.

Takip etmenin önemini anlatır. Takip muayenelerinin ve tedavinin önemi, değişen fiziksel durum, böbrek fonksiyonu ve diyaliz gereksinimleri durumunu hem hasta hem ailesi için vurgular.

Evde bakım hemşireye de hastanın çevresini ve duygusal durumunu ve hasta ve ailesi tarafından kullanılan başa çıkma stratejilerini değerlendirme fırsatı verir.Hastalar mutlak hekim ve hemşire ve sağlık ekibinin diğer üyeleri ile sürekli iletişim halindedir.Bakım ve tedavinin içinde aktif olmaları yararlı olacaktır.

Bazı böbrek hastalıkları,kalıtsal faktörler,beslenme şekli,alkol,sigara,obezite,hareketsiz yaşam,sık sık idrar yolu enfeksiyonu geçirme gibi bir çok risk faktörleri kronik böbrek yetmezliğine kapı açabilir. 

Böbrek hastalıklarından korunma yaşam ilkeleri arasında yer almalı.

Başta sigara ve alkolden uzak durmak, fazla tuz kullanımından kaçınmak, bilinçsiz ilaç kullanmamak, kızartma, aşırı yağlı yiyeceklerden kaçınmak, kilo kontrolü, obeziteyi önlemek, hareketsiz yaşamdan kaçınmak, fiziksel aktiviteyi günlük yaşam alışkanlıkları haline getirmek önemlidir.

Günümüz COVID gibi bir salgınla yaşanmak durumunda. Kronik böbrek hastaları daha fazla risk altındalar;

Bu nedenle çift maske, sosyal mesafe, ulaşımda kalabalık gruplar içinde olmama, sarf malzemelerini evde depolamaları, evde daha çok vakit geçirmeleri, bireysel hijyen, özellikle el yıkama COVID den korunmada bu hastalar için son derece önemlidir.