SİNEMA

Günün Film önerisi

MAGAZİN

Çalgıcı Mektebi’nden  “Sonbahar Tadında Nağmeler”

Ekim ayına ilişkin sosyal yardım desteği ödemeleri bugün başlıyor

İçişleri Bakanlığı açıkladı...

Suudi Arabistan'daki orman yangını etkisini kaybetmeden devam ediyor...

Borçların yapılandırılmasına ilişkin kanun teklifi açıklandı! İşte sonuç...

Bursa’da yangın!

Trabzonspor açıkladı...

YILDIRIM BELEDİYESİNDEN STK’LARA DESTEK
Nilüfer Gök / Hemşire / Yaşam Koçu


ELALEM NE DER?

Sürekli başkaları ne der diye yaşamak için geldiysek bu hayata, peki bizim hayatımız nerede? Ya da biz bu hayatın neresindeyiz?


Geçmişe Bir dönüp bakalım.  Bu düşünce yüzünden nice güzel duyguları, nice heyecanlı başlangıçları erteledik ,yaşayamadan öldürdük belki .Ya da elalem ne der düşüncesinin bizi demir parmaklıklar arkasından kendi hayatımızı seyretmek zorunda bıraktığını ve biz bu kaygıyla yaşarken bir sürü fırsatı kaçırdığımızı göremedik ...Genç olanlarımız hâlâ şanslı ki bu makaleyle uyanışa geçmeleri mümkün şu andan itibaren ?

Dedikodu her yerde?Komşular, akrabalar,kız ya da erkek arkadaşlar,okul,iş yerimiz,sokak,market,hatta çocuk parkında bile dedikodu var artık...Nice yargısız infazlar yapılıyor hakkınızda...

/resimler/2019-4/24/1051456305896.jpg

Bunu yapan bazen kardeşimiz, eşimiz, evladımız hatta anne babamız olabiliyor...

Hiç kimse; sizi ne kadar sevdiğini iddia etse de(belki de sevse de) sizin gerçekten ne istediğinizi, ne hissettiğinizi merak etmiyor. Tek merak ettikleri toplumun normlarına uygun mu, yani elalemin belirlediği kurallara uygun mu?

Aman bize laf gelmesin, aman falancanın oğlu o kadar okul okudu ama filan yerde şu işi yapıyormuş baksanıza ya da, falancanın kızı 3 çocuğu varken utanmamış  ayrılmaya karar vermiş denmesin yeter ki!

Utanmalıydı oysa, çünkü bize tersti bu işler. Türk örf ve ananelerine uygun hareket etmezsen karşı komşun, anneannen, arkadaşın ,patronun, hatta mahallendeki ya da köyündeki esnaf yani herkes seni konuşurdu.

/resimler/2019-4/24/1051042555037.jpg

Koruma içgüdüsü ile bile olsa kim bilir kaç anne baba  bu ?´Elalem ?´ korkusunu çocuklarının bilinçaltına işliyor.

Bu da büyüdüklerinde kendi isteklerini ifade edemeyen, pasif, içine kapanık yada katı kuralları olan ebeveynler ortaya çıkarıyor ve bu böyle silsile yoluyla gelecek nesile aktarılıyor.

İkili ilişkiler de ki payını konuşacak olursak; bir sürü karı koca ?´Elalem ne der´´ korkusuyla çoktan bitmiş olan, hiçbir konuda beslenemedikleri evliliklerini sürdürmek zorunda kalıyorlar. Bu tekrarı olmayan hayatlarını ne yapalım kaderim böyleymiş modunda mutsuz ama elalemin kurallarına uygun bir şekilde devam ettiriyorlar. Bu nedenle belki de onlara çok yakın olan bir adım ötelerindeki mutluluğu ellerinden kaçırıyorlar...

Bu hayata tekrar gelme şansımız yok madem ki; artık birilerinin buna dur demesi, bu kısır döngüyü bilinçli erkek ve bayanların kırması lazım. Ve,nakış nakış, ilmek ilmek özellikle geleceğin yetişkinleri olan çocuklarına ?´Sen değerlisin,önemli olan senin ne hissettiğin,sen bir şeye karar veriyorsan  kararın ne olursa olsun  ben senin yanındayım´´ i hissettirmeleri lazım. Toplumumuz eğer kendinden emin, çevresindekilerin ne düşüneceğinden korkmayan bireyler yetiştirirse bunun paralelinde toplumda aynı kararlılıkta ve güç de olacaktır.

O zaman ne diyoruz.  Elalem ne der, benim hakkımda ne konuşur diye düşünme, hayat senin hayatın...

Ve biliyor musun ne kadar da bu korkuyla , dikkatli olmaya çalışarak davranırsan davran elalem hep konuşacak.

O zaman hayatını tekrar kendi ellerine almak, bunun nasıl bir duygu olduğunu deneyimlemek ister misin?

Nilüfer Gök Dişbudak Hemşire/İlişki-yaşam Koçu