Nilüfer Gök / Hemşire / Yaşam Koçu


Empati mi,sempati mi?

Empati ve Sempati


Empati mi,sempati mi?

İletişim iki sistem yâda kişi arasındaki bilgi alışverişine denir.

Empati ve sempati de bu iletişim sırasında kullanılan bazı parametrelerden sadece ikisi.

Evet, pek çok insan empati ile sempati arasındaki ayrımı bilmemektedir.

Peki nedir ‘’empati''?

Empati;empati iletişim halinde olduğun kişiyi dinleyip, onun penceresinden bakarak, o kişinin yaşadığı duygu ve düşünceleri anlayıp yardımcı olabilmeye çalışmaktır.

Peki, ‘’sempati’’ nedir?

Sempati ise, iletişime girdiğimiz kişinin yaşadığı her şeyi kendimiz yaşamışız gibi algılayıp, hissedip, ona hak vermek ve bunun sonucunda da onunla aynı duyguları hissetmektir. Sempati çok da sağlıklı olmadığından ve dinlediğimiz kişiye faydalı olmadığından tavsiye edilen bir iletişim yöntemi değildir.

Empatide, diğer kişiyi anlamak için durumunu onaylamak gerekmeden duygusu anlaşılabilir; yani herhangi bir yargılama içermez, bazen sadece dinlemek yeterlidir.

 Sempatide ise durum ne olursa olsun diğer kişi haklı, onaylı, doğru algılanır; yani bir yargılama mevcuttur, durumu ve duygusu üzerine yorum yapılır.

Düşünsenize, bir arkadaşınız gelmiş size bir derdini açıyor ve çok üzüntülü olduğundan salya sümük ağlıyor. Siz de onu teselli etmek yerine, onunla beraber oturup ağlarsanız ona fayda sağlamış olabilir misiniz? Yoksa arkadaşınızı daha da dibe mi çekersiniz!

Bizler türk toplumu olarak; örf ve ananelerimiz hatta dinimiz gereği zaten fazlasıyla empati kurabilen bir toplumuz.

Duygusalız, geleneksel düşünürüz, kıskanırız, severiz; samimiyetle yaparız tüm bunları. O yüzden insanımızda sempati yeteneği müthiştir.

Örneğin ‘Komşusu açken tok yatan bizden değildir’ hadis-i şerifi empati kurmayı apaçık öğütler.

Diyelim ki dışarıda zor durumda birini gördük. O anda empati yaparsanız, yabancının yanına gidip yardım edip edemeyeceğinizi sorar ve elinizden gelen bir şey varsa yaparsınız. İşte bu davranış da bir empati örneğidir! Veya sokaktaki yaralı hayvana yardım etmek istemeniz de bir empati örneğidir. Çünkü onun acı çektiğini anlıyor ve ne kadar çaresiz olduğunu duyumsayabiliyorsunuz.

Sempatiye örnek verecek olursak:

Bir komşumuzun evine yemeğe gittik diyelim. Yanımızdaki akrabamız ev sahibinin üzerine yanlışlıkla yemek döktü. Üzerine yemek dökülen ev sahibinin adına üzülmem iz empati fakat döken akrabamız adına aynı biz dökmüşüz utanç duymamız işte bu sempatidir.Örnekle daha da netleşti sanırım.

  Biz yaşam koçları danışanları dinlerken empati kurmaya çalışırız. Empati kurmak için iyi bir dinleyici olmalı, farkındalığımızı arttırmalı, onu anladığımızı göstermeli, yorumlarla bunu daha belirgin hale getirmeli ve kendimizi gerçekten karşı tarafın yerine koyabilmeliyiz.

O kadar çok insandan o kadar çok hayat hikayesi dinliyoruz ki her biriyle sempati kurmaya kalkarsak, her biriyle birlikte ağlayıp birlikte öfkelenirsek onlara hiçbir şekilde yardımcı olamayız.

Peki, herkes empati yapabilir mi? Ya da şöyle sorayım. Herkes empati yapma yeteneğine sahip mi?

Aslına bakarsanız, evet! Yapılan araştırmalara göre doğduğumuz andan itibaren az ya da çok bir şekilde hepimiz empati yapma yeteneğine sahibiz. Sadece bu yeteneğin ne kadar kullanıldığı değişkenlik gösteriyor.

Biz bireyler ne kadar empati yeteneğimizi sıkça kullanıp, geliştirmeyi başarırsak çevremizdeki insanlarla olan iletişimimizin bir o kadar sağlıklı ve pozitif ilerlediğini görmemiz kaçınılmaz olacaktır.

Kendimizi karşımızdakinin yerine koyup olaylara onun gözüyle bakabilirsek muhatabımıza anlam vermemiz mümkün olur.

 İletişimde empatinin önemini anladığımıza göre artık bunu önce kendimiz uygulayabilir ve sonrasında da çevremize öğreterek daha sağlıklı iletişimler kurabiliriz.

Sağlıklı iletişimde kalın...

 Avni muraz
6.10.2019 22:18:26
Dusuncelerinize katiliyorum haklisiniz bunlari hep bildigimizi duzunuyoruz fakak her seferinde yeniden gozder gecirmeliyiz. Ayrica sizin yakin arkadasinizim ingiltereden.