Tarihin en yıkıcı ve en ölümcül kasırgası

Samuel Colt Kimdir?

Dünya’daki insanlar tarafından yapılan en büyük yapı

İlk En Büyük Uzay Teleskobu

Rudolf Diesel Kimdir?

Dünyanın 5 Doğal Harikası

Orta Çağdan kalma tarihi eserleri ile ünlü şehir Dubrovnik

18. Yüzyıl’da yapılan yağlı boya tablosu

Vanmour Okulu-Sohbet

Roma Heykel Sanatı

Roma Heykel Sanatı Hakkında Bilgiler

Mısır Heykel Sanatı Hakkında Bilgiler

Mısır heykel sanatı nasıldır

Balmumu Heykel sanatı nedir?

Balmumu Heykel Sanatı Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

İzleyenler üzerinde etki bırakan en iyi psikolojik filmler

Tüm zamanların en iyi fantastik filmleri

Usta Oyuncu James McAvoy’un sevilen 5 filmi

Netflix’te izlenebilecek 10 popüler dizi

Efsane Aktör Samuel L. Jackson Filmleri

Polisiye Film Severlerin Mutlaka İzlemesi Gereken 5 Film

Tom Hanks’ın Yer Aldığı Sevilen Filmler

Nadir hastalık sahibi bireyler, yıllık hane gelirlerinin %30’unu tedaviye harcıyorlar 

Mutlu Olmak Sizi Nasıl Daha Sağlıklı Yapar?

Doğum Sonrası Depresyona Ne Sebep Olur?

Metabolizmanızı Güçlendirmenin 10 Kolay Yolu

Kahve’nin Metabolizmanıza Etkileri Neler?

Kilo vermek isteyenler için yaşam tarzı değişiklikleri

Boyun ve Omuzlarınızdaki Strese Bağlı Gerginliği Azaltmanın 5 YoluCevahir Aşan
18.01.2021 00:44:35
Yine yürekleri yumuşatan,insan olmaya dair umutları yeşerten bir sesleniş olmuş yazın sevgili kızım.Uyku öncesi bir huzur kaynağı bulmuş gibiyim.Ellerine sağlık.Huzur,seninle de olsun.

Lâmia Mizaç
18.01.2021 19:01:48
Çok teşekkür ederim Cevahir Hocam. Desteğiniz,hissettirdikleriniz çok kıymetli benim için. Sağlığınız, huzurunuz daim olsun. Saygı ve hürmetlerimi sunarım.

YAZARLAR


Lâmia Mîzaç


“GÜL ALTINDA GERGEF İŞLER” gibi incelik ister DOSTLUK

.


 

Allah (celle celaluhu) sizin dostunuzdur. O ne güzel dosttur, O ne güzel yardımcıdır!

Enfal/40

 

Merhaba Değerli Okuyucularım; Bildiğiniz üzere geçen hafta kıymetli dostum Rana ile dostluğa, hayata ve hayatın bize sunduklarına ayna tutarak söyleşi yapmıştım. Sizlerden aldığım geri dönüşler arasında Necip Mahfuz’un Aynalar kitabı ve Andrey Tarkovsky’in Ayna(zerkalo) filmi de vardı. Hatırlanmasına vesile olmak ne güzel... Daha da güzeli hoca, arkadaş, dost bildiklerimin yazdıklarımı okuyunca hatırlarına geleni ve hissettiklerini paylaşmaları benimle… Yüreklere, hayatlara dokunabilmenin güzelliği diyelim buna. Bu vesile ile kıymetli büyüğüm, dostum Ressam Hacer Karaçor’a teşekkür etmeden geçmek istemiyorum. Kendisi sanat konusunda uzmanlığı yanında sinema ve edebiyatla da arsı epey iyidir. Onun beni kırmayıp söyleşi sözünün yanında ( henüz bilmiyorum ne zaman, nerede olur) benim de verilmiş bir sözüm oldu ona, filmi en kısa zamanda izleyeceğime dair.

Bir başka dost kelimesinin hatırlattığı arkadaş grubum ise yıllar sonra sanalda da olsa buluştuğumuz, iyi günde, zor günde, acı günde birlikte yan yana olmaya çalıştığımız “Eskimeyen Can Dostlar” grubumuz. Dinimizi, bilhassa kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerimi hakkıyla öğrenmeye ve elimizden geldiğince hayatımıza aktarmaya çalıştığımız yıllardan başlayan dostluk bizimkisi. Aynı ders ortamını, dualarla süslü aynı sofrayı, ranzalarla donatılmış aynı yatakhaneyi hepsinde anlamı farklı olan aynı gurbeti paylaştığımız arkadaşlar topluluğu.  Bu özlem dolu satırlarımdan Hocalarıma ve arkadaşlarıma selam ederim ve dilerim ki dostluğumuz daim ola.

Dost kelimesi Farsçadan dilimize geçmiş. Sevilen, güvenilen, gönüldaş anlamında. Samimiyet ve bağlılık da içerir. Allah’ın dostu Peygamberlerden İbrahim (as) diye biliriz ve Halilullah deriz ona. Hayatını incelediğimizde dostlarına ve yakınlarına gösterdiği ilgi ve alâkadan etkileniriz elbette. Allah (cc)’ın onu dost seçmesindeki hikmetini de Ayet-i Kerimelerden anlıyoruz, şöyle ki; Şuara suresinde İbrahim as  (öncesi ve sonrasında başka Peygamberler de var) ‘a uyanların cennetteki güzel ve mutlu halleri anlatıldıktan sonra uymayanların cehennemdeki halleri tasvir edilirken yakın bir dostlarının bile olmadığı anlatılır. Ayet-i Kerimelerdeki dost tanımının genelinde bu vurgu yapılır ve kâfirler, inanmayanların arasındaki bağlılığı samimi bulmaz Allah (cc) ve dost bile demez onlara. Bize şahdamarımızdan yakın olduğunu hissettirircesine Rabbimiz kendisinin dostluğunu sık sık hatırlatır bizlere. En büyük ve en yakın dostumuz Allah (cc) olduktan sonra gayrı yalnızlık da söz konusu olmaz.

Dostluğun en güzel çeşitlerinden bazıları da aile dostluğu, kitap dostluğu, hayvan ve çevre dostluğu, yardımseverlik, eğitim vb. konularda oluşturulan arkadaşlıklar ve edebiyat dostluğudur. Edebiyat demişken sözü, anlatımı öyle güçlü yazarlar vardır ki kitaplarının adı bile dosttur sanki bize. Yeri gelir kalbimizden tutar, yalnızlığımızın elinden tutar şair ve yazar Şükrü Erbaş’ın İnsanın Acısını İnsan Alır kitabı misali. “ Yine de bir insan sıcaklığının yerini hiçbir şey dolduramıyor” vurgusu yaptığı satırlarında “Herkes türküsünü bir reklam filmiyle değişti. Şimdi insanların yerine paketlenmiş duyguları söyleyen hazır türkücüler var “ tespitini de yapmakta yanı sıra. Hak vermemek elde değil fakat “Benim sadık yârim kara topraktır” diyen Aşık Veysel’in varlığı tesellimiz.  Bu yazımın başlığı olan kaynak kişi Cemal Alemdar, beste Muzaffer Sarısözen  olan Gül üstünde gergef işler türküsü, hafta içinde arkadaşım Rana’ın hatırlattığı sözleri Şair H Hüseyin Korkmazgil’e ait olan Ahmet Kaya tarafından bestelenmiş ve söylenmiş Yaprak döker bir yanımız/ Bir yanımız bahar bahçe diye içimizde bulunduğumuz durumu hatırlatan ve devamında Dostum, dostum diye seslenen Öyle Bir Yerdeyim ki türküsü, ilahilerimiz, ezgilerimiz, şarkılarımızın da nicesi de ayrı tutulmalı bence.

Edebiyat sevgimin kazandırdığı dostluklar zaman zaman  meyvesini en sevdiğim hediye olan kitap olarak giriyor hayatıma. Vaktiyle imzalı kitabını göndermek zahmetinde bulunan Yazar Abdulnasır Kımışoğlu Hocamız yazılarımda benzerlik ve tat olarak Kıymetli yazar Samiha Ayverdi Hanımın eserlerindeki anlatı ve üslube benzetmiş ve kitaplarını tavsiye etmişti. (Ben de kendisinin kitaplarını tavsiye ederim, Diyanet Tv’deki hoşsohbeti bize kitap okumak üzere ufuk açıyor Abdulnasır Beyefendinin) Bu dostane tavsiyeye kulak vermemek olmazdı. Şu sıralar elimde Samiha Hanımın Dost adlı kitabı da var. Usta bir yazar olan Samiha Hanımın anlatımı sohbet tadında. İçerik olarak ise bazen yakın, bazen mesafeli bulmakla birlikte faydalandım. Âyine (ayna) tutmuş Allah Dostuna ve aynadan yansıtmış dostça. Satırlarının arasında Niyazi Mısri’nin şu dörtlüğünü paylaşmış.

Halk içre bir âyineyim

Herkes bakar bir ân(güzellik) görür

Her ne görür kendi yüzün

Ger yahşi ger yaman görür.

Bu satırların da hatırlattığı dostta gördüğümüz biraz kendimiz, çoğu da görmek istediğimizdir. Emeksiz derilmez dostluk bahçesinin meyveleri, çiçekleri. Vakit akşamüstüydü, kar yağdı. Bir yüce davaya omuz vermiş Zekiye kardeşimizin çileli eşarbı süzüldü evvelinde, mübarek kar soğuğu düşmeden yüreklere. Nice emekler verilmiş, hayallerden vazgeçilmişti örtülerimizi başımız üstüne tutmak, omuzlarımızı da şahit kılmak üzere. Haftaya emeğimizi de çoğaltıp farklı bakış açıları ve dostluğun bizden istediklerini de söze katarak konumuza devam etmek üzere hepinizi dostların en güzeli olan Hakiki Dost’a emanet ediyorum. Haftaya görüşmek dileğiyle dostça kalın.

elif_zeynep1976@hotmail.com