DÜNYA

Günün Film önerisi solaris

MAGAZİN

Eylül ayı magazin gündemine kavga skandalı oturdu

(Özel) Orman değil hazine

Osmangazi Belediyesi Temizlik ve Dezenfeksiyonda Durmak Yok

16 MİLYON TL YATIRIMLA 30 KİLOMETRE HAT DÖŞENDİ

ÇİFTÇİMİZİN DURUMU KAYNAKLARIN BİTTİĞİNDEN DEĞİL HÜKÜMETİN ANLAYIŞTAN KAYNAKLANIYOR

AKHİSAR’DA NAİM SÜLEYMANOĞLU PARKI YÜKSELİYOR

Önce sevgiyle köpeği kandırdı, sonra kaçırdı, o ânlar güvenlik kameralarına yansıdı

Bursa Büyükşehir belediyesi Kültür Akademisi yeni dönem hazırlıklarını tamamladı
Atilla GÜNEY / Yazar


Haset 

.


İnsanoğlu var olduğu günden beri haset her daim var olmuş ve insanoğlu bu hasetlikten hiçbir zaman geri kalmamıştır. Haset kişi nasıl biridir? Kendini nasıl tanımlar? Hasetlik ne demektir? Bu üç soruya cevap vereceğiz. Öncelikle dinimizde hasetliğin haram ve günah olduğunu çoğumuz idrak etmiştir. 
“Haset neyin belirtisidir?”
Hasetlik; kibir, bencillik, şeytani davranış, ego, çekememezlik, şer ve fitne belirtisidir. 
Kişi Haset sahibi olmadan önce kendini küçük görür, beceriksiz hisseder ve karşı tarafa kendini ifade etmekte zorlanır.
Bilgi birikimi yoktur söyleyecek söz bulmaz ve her zaman saldırgan olur. Şerden yana bir tavır içinde olup sürekli fiziksel güç kullanmaya meyillidir. Kendisine muhattap bulamayınca deliye döner ve hemen her şeye haset eder böylece hasetlik onda bir hastalık olur.
Kişinin önce kalbini istila eder ve tüm güzelliğini yok eder. Sonra kibir ve öfke birleşir, beyinde daima saldırganlığı tetikler, sinir sistemi iflas eder ve kontrolden çıkar. Artık kişi bir ruh hastası olur öyleki iyiliği görmediği içinsürekli suiistimallik beklenir olur. 
Bu tip insanlar, başta çok yumuşak huylu olurlar hatta iyilikte bulunurlar ve daha da ileri giderek dost gibi davranırlar ve sizi kazanırlar. Aslında artık kötü emeline ulaşmış olurlar fakat siz bihaber olarak ona güvenmektesiniz. Sizin bir başarınız ya da mutlu bir anınıza kadar bekler. İşte o zaman o çok güvendiğiniz gizli ruh hastası, dost bildiğiniz haset sahibi işte o mutlu gününüzde kişiliğini ortaya çıkarır. Sizi görmemezlikten gelir yâda sizi tanımamışlıktan, oysa siz ona çok inanmış ve güvenmişsiniz.
Hesaba katmadığınız ve hiç ummadığınız gelişmeler olur. Sırf size hasetliğinden dolayı sizi tanımamışlıktan geldiği yetmiyormuş gibi sizi kendi gibi insanlara da kötüler. 
Aslında hasetliğin bu güne ait bir durum olmadığını yazımın başında da belirtmiştim. İlk Peygamber Hz. Adem’in oğulları Habil ve Kabil’i düşünün...