SİNEMA

Günün Film önerisi

MAGAZİN

Çalgıcı Mektebi’nden  “Sonbahar Tadında Nağmeler”

İçişleri Bakanlığı açıkladı...

Suudi Arabistan'daki orman yangını etkisini kaybetmeden devam ediyor...

Borçların yapılandırılmasına ilişkin kanun teklifi açıklandı! İşte sonuç...

Bursa’da yangın!

Trabzonspor açıkladı...

YILDIRIM BELEDİYESİNDEN STK’LARA DESTEK

Kabe’de 7 ay sonra ilk cuma namazı kılındı
Mustafa Demir İktisatçı / Şair - Yazar


HASTANELERDE NELER OLUYOR

.


 Özellikle bu pandemi olayında hastaneler daha çok göz önünde.Temizliği ve bakımı,doktor,hemşire ve hastaların tutumları hepsi ayrı bir değerlendirmede.
                     Çekirge Devlet Hastanesinde acil servisin kirliliğinden şikayet eden vatandaşın biri mesajında  anlatıyor:

             ‘’ Her taraf pislik içinde.Paspas yapılmıyor,hijyen yok.Çarşaf ve örtüler değiştirilmiyor,kirlilik içİnde.Sayın Valim,lütfen gelip denetleyin.Mikrop yuvası.Personel ortalıkta yok.’’
                   Bu mesajı görünce,bende o vakit Uludağ Üniversitesi Tıp Fakultesinde Tomografi çektirecektim.Sıram geldiğinde baktım ki örtüler değiştirilmiyor.Teknisyeni uyardığımda ‘’Böyle olursa biz baş edemeyiz;uğraşamayız’’ diye cevap verip uzanmamı istedi.İkazım yaramamıştı.Biraz daha israr etseydim,çekimden mahrum kalacaktım.Aynı zamanda sözlü taciz diye şikayete maruz kalacaktım.Fakülteye bildirdim,cevap yok!


                 Tertemiz ve pırıl pırıl Şehir Hastanesinde ise,Doktorların ihtimam göstermediğinden,hastayı yeterli düzeyde anlamaya çalışmamalarından şikayet var.Aile Hekiminin yönlendirip tahlil gerekli dediği konuda,gerekli değil deyip başından savdığı hastaların yakınmalarını dinledim.

Bende, bir sene önce gittiğim  Çekirge Devlet Hastanesinde, Dahiliye Doktoru ve Ultrason Doktorunun sürekli midemde bir şeyler var diye israrlı ikazlarımı dinlemediklerine şahit oldum.Bana bir şey yok dediler,mide  ilacı verdiler ama Memleketim Batman’da yaptırdığım Endokopide kanser çıktım.

Üç ayımın geçmesine sebep oldular.Bir yıldır tedavi oluyorum.Özverili çalışan Doktor ve Hemşirelerimiz,personel  istisnadır.Mide Ameliyatı olduğum Özel Jimer Hastanesinin Doktor,hemşire,bakıcı ve temizlik elemanlarının duyarlılığına hayran kaldım.Her saat hijyen sağlanıyordu.Bu bir kutsal vazifedir.Sağlık çok önemli,dikkat gerektiren bir konudur.
              Nilüfer Ağız ve Diş Sağlığında ise,sıra bulup muayene olmak ne mümkün.94 yaşındaki babamın yapışkanlığı çıkan dişinin onarımını bile minnetle,ricayla yaptılar.Ben özel doktora gitmek zorunda kaldım.Yirmi gün,bir ay sonraya belki randevu alabilirsin.
              Yazılacak çok şey var.Buna rağmen, çoğu Devletlerden sağlık açısından çok iyiyiz.Sürekli iyiye doğru bir yenilenme ve gelişme var.Hastalarımızın da başı ağrısa,hemen hastanelere koşuyor,ciddi hastaların ve Doktorların  zamanını çalıyor.

Buda doğru bir davranış değil.
              Herkes vazifesini layıkıyla tam yaparsa,hiçbir sorun kalmaz.Kraldan fazla kralcılar arada ahkam keserse,işler karışır.Huzursuzluklar çıkar.Devlet herşeyi sağlıyor.Bizler mahvediyoruz,istismar ediyoruz.Denetim mekanizması gösterişten öteye geçmeli,ciddiyet kazanmalıdır.Her vatandaş,bu devletin saygın bireyidir.Muamele vazifenin kutsallığıyla ölçülü olmalı,şefkatle karşılanmalıdır.


               Aile Hekimliği görevini gören Doktorların hastalarına ait çalışmaları bazı yerlerde iyi,bazı yerlerde ise yetersizdir.Beş yıldır bulunduğum üçevlerde,birgün olsun,arandığıma ve sorulduğuma ben ve çocuklarım şahit olmadık ve tahlil isteğimiz yerine getirilmedi.Bu doğru bir davranış mıdır,sağlık yetkililerinin takdirine bırakıyorum.Biraz kişisel gibi gelebilir ama şikayetler üzerine kaleme aldım,bu arada yaşadıklarımı yazdım.


              Rabbim,bu corona Virüs hastalığı  Pandemi’sinden ve diğer hastalıkların şiddetinden hepimizi korusun.Sağlık ve afiyet versin.
             Sağlıklı günler dileğiyle….