Dr. Sadettin Sadi Sesli


Hayırlı Ramazanlar bu ayda yemek yemeli mi?

Öncelikle herkese hayırlı bir Ramazan dilerim.Öncelikle herkese hayırlı bir Ramazan dilerim.
Ramazan ayı bizlerin günlük ibadetlerimizin yanında nefsimizi de ilave olarak terbiye ettiğimiz bir zaman dilimidir.

Ramazan ayı boyunca oruç tutan bir müminin 5 vakit namaz vakitleri değişmez ama beslenme saatleri değişmektedir.

Ülkemizde yıllardır bir hekim olarak Ramazan ayındaki yemek yeme alışkanlıklarımız hakkındaki gözlemlerimi aktarmak isterim.

25 yıllık hekimlik hayatımda gördüğüm kadarı ile en çok Kalp krizi ve inme atakları bu dönemde gerçekleşmektedir. Bunun sebeplerini düşündüğüm zaman genelde Ramazan ayında insanlar aslında bünyelerinin buna müsait olmamasına rağmen oruç tutmakta ısrar etmelerinde yatmaktadır.
Zaten bünyelerinde işler düzgün gitmediği için organlarda meydana gelen bozukluk sebebi ile gün içinde 2-3 defa ilaç içme mecburiyeti olup vücut fonksiyonlarını ancak düzenleyen bir kişinin oruç ile beraber bu düzeni yeniden ayarlayamaması, yemek yeme düzenini radikal olarak değiştirmesi ve en önemlisi oluşan su açığını kapatamaması büyük sıkıntıları beraberinde getirmektedir.

Konunun çok önemli bir ayağı da iftar ve sahurda ki yemek yeme alışkanlıklarımız.
Yine zaman içinde gördüğüm husus insanların iftarda normalde akşam yemeğinde yemedikleri kadar çok ve çeşitte yemek yemeleridir bunu yatana kadar ilave gıdalar ile çeşitlendirmeleri ve üzerinden çok süre geçmemesine rağmen normalde hiç yemedikleri ve metabolizmamızın alışkın olmadığı saatte sahurda da fazla yemek yemeleridir. Yani bedeni ve ruhu dinlendirmek gerekirken tam tersi aşırı bir yüke ve metabolik stresse sokmaktalar. Bunun yanında ilaç saati değişiklikleri ve ilaç içmeyi unutma kronik hastalıklılar için çok sıkıntılı bir süreç halini alır.

Bizler de Ramazan ayında özellikle kilolu insanlarımız zayıflamayı bırakın tam tersi kilo almaktalar. Bu dahi Ramazan ayının vücut için işlerin doğru gitmediğinin ve bir yerlerde bir şeylerin ters gittiğinin bir işaretidir.

Ayrıca sıgara gibi zararlı bir maddeyi oruç saatleri boyunca içmemişken iftarın hemen ardından sahura kadar nerdeyse öncesinden daha fazlasını içmekteler ve onlara emanet vücutlarına bu sürede de zararı daha da artırmaktalar.

Gelelim fazla yemek yeme alışkanlığına. Aslında Ramazan ayı nefsimizi terbiye edeceğimiz bir süreç olması gerekir vücudumuzun da 11 Ayda yaptığımız iyi kötü beslenme alışkanlıklarından dolayı bedenimizin yıpratılmasının önüne geçmek için bir fırsat oluşturmaktadır. Ramazan ayı boyunca normalde vücudumuzu detoks etmeli ve dinlendirmeliyiz.

Hekimlik bilgim olarak benim hastalarıma hep önerim sindirilmesi ağır olan ve bir çok sıkıntısı olan hayvansal gıdalarla beslenmenin yerine detoks amaçlı hafif ,bitkisel ve sıvı ağırlıklı beslenmenin yapılmasıdır.
Özetle Bol bol zeytin yağlı ve bol sebzeli yemek yenilmesi, protein için de bitkisel protein kaynağı ve sadece balık çeşitlerinin tercih edilmesini önermekteyim.
Ramazan ayı boyunca bol bol yeşillik, meyve ve sebze yenmesinin faydalı olacağını bağırsak sistemimizin ,Karaciğer ve Böbrekler ile beraber tüm organların kendini rehabilite etmesinin önünün açılmasına imkan verilmesini anlatmaktayım.
İnsanların gazlı içecek, çay ve kahve içmemelerini bol bol su, bitkisel çaylar, ve doğal hafif şerbet ve hoşafların tüketilmesini, milli içeceğimiz ev yapımı kefir ve ayranı önermekteyim. Kesinlikle su açığına imkan vermemek gerekmektedir. Bununda en büyük ölçüsü idrarın su şeffaflığında çıkmasıdır. Koyu idrar rengi en büyük su açığı işaretlerinden ve hastalığın ön ayak seslerindendir.
Tabi gereksiz tatlı tüketimine de dikkat çekmek lazım. Artık ülkemizde doğal şekerin daha da azaldığı ve her geçen gün daha az kullanıldığı bir zamanda NBŞ yani nişasta bazlı zehirimsi şekerin kontrolsüzce kullanıldığı bu günlerde mümkün olduğunca tatlılardan uzak durulmalı ve şeker alımını meyvelerden sağlanmalıdır.
Kontrolsüz şeker kullanımı zaten toplumun en büyük belalarından biridir ve hem sağlık hem de maddi açıdan tetkik, tedavi ve iş kaybı açısından topluma da ciddi zararlar oluşturmaktadır.

İftar sonrası teravih namazı ya da sportif faaliyetlere zaman ayırarak da hem iftar yükünü hafifletmiş oluruz hem de ihtiyacımız olan sağlıklı yaşam için sağlıklı beden ve sağlıklı ruh ayağını da tamamlamış oluruz.

Özetlersek Ramazan süresince detoks amaçlı beslenme, bol sıvı ve su tüketimi ayrıca teravih ve/veya spor ile işin fiziksel boyutunu tamamlanması bunun yanında gün boyu edeceğimiz niyet ve dualarımız ve kılacağımız vakit namazları ile de ruhani yani iman boyutunu da çok güzel bir şekilde tamamlamış oluruz.

Sonunda temiz bir kalp, yardımlaşma duygusu, karşılıksız yardım etme davranışı, helal kazançlar gibi dinimizin emrettiği güzellikler ve sonsuz sevgi ile hem bu dünyevi görevlerimiz için birer tuğla daha eklemiş oluruz. Hemde diğer alem için tuğlalar eklemiş oluruz diye düşünüyorum.

Herkese sağlıklı ve huzurlu bir Ramazan ayı dilerim.

Dr. Sadettin Sadi Seslikürşat bolat
6.05.2019 11:59:56
Sayın Hocam, bu güzel, dostane ve içten tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. Yazılarınızın devamını bekliyoruz. Selametle.

admin
6.05.2019 15:46:05
kalemiz daim olsun bu günlerde hemen herkesin sormak istediği soruların neredeyse tümüne cevap vermişsiniz elinize yüreğinize sağlık Sadi hocam

ÜNAL KURT
7.05.2019 08:55:56
SADİ HOCAM, ÖNERİLERİNİZ VE GÜZEL TAVSİYELERİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM. AMA ÇAY KONUSUNDA AYNI FİKİRDE DEĞİLİM, HOCAM ÇAY ÇOK GÜZEL VE ÇOK ÖZLÜYORUM ÇAYSIZ BİR HAYAT, BANA GÖRE DEĞİL HOCAM.

Yunus emre
8.05.2019 13:20:02
Bu güzel ve sağlık dolu yazınız için teşekkür ederim. Hayırlı ramazanlar.

Devrim
8.05.2019 13:58:25
Yazınız için teşekkür ederim.

Tevfik Can
8.05.2019 14:38:16
Herkesin anlayabileceği sadelikte ve değerli bilgilere yer verilen aynı zamanda unutulmaya yüz tutmuş manevi değerlerimizi de hatırlatan Ramazan Sohbeti tadında harika bir yazı olmuş.Elinize emeğinize sağlık