Üç Temal Kavramla İnka Mimarisi ve Mimarinin Öne Çıkan 7 Eseri

Dünyanın en acımasız ve çok korkulan korsanı

Tarihin En Acımasız Korsanlarından Henry Morgan İlk Yasal Korsan

Kristof Kolomb Hakkında Merak Edilenler

İnsanlar tarafından yapılmış olan dünyanın 7 harikası

Antik Roma mitolojisi hakkında merak edilenler

Romanların etimolojisi, yaşam tarzları ve tarihçesi

Napolyon ordularına direnen İspanyalıların anısına çizilen tablo

Madrid’de 3 Mayıs 1808 Tablosu

‘En’lerin mekanı Rahmi M. Koç Müzesi

Aralık 2008 tarihinde Veda Turu isimli son seferini gerçekleştirdi

Mitoloji, tarih ve dinsel konulardan esinlenen William-Adolphe Bouguereau’nun tüm eserleri

William-Adolphe Bouguereau’nun tüm eserleri tabloları

Dünyanın en önemli 10 sanat eseri

Dünyanın en önemli 10 sanat eseri

Netflix'in en iyi gençlik dizileri ve filmleri

Motivasyon filmleri arasında izleyebileceğiniz en iyi 10 motivasyon filmi

Edward Norton’un en iyi 10 filmi

Mitoloji konulu film severler için 5 mitoloji filmi

Tüm zamanların en iyi 20 mafya filmleri listesi

Sandra Bullock’un Yer Aldığı 5 Muhteşem Film

Anne Hathaway’ın En İyi 15 Filmi

Kışın Cildinizin Kurumasını Engellemek İçin 5 İpucu

Gözenekleri Açma Hakkında Yanlış Bilinenler

Bipolar Bozukluk ve Şizofreni Arasındaki Farklar Nelerdir?

İçe Dönüklük Nedir Nasıl Anlaşılır Özellikleri Nelerdir

Uyku Sorunu yaşayanlar için öneriler

Evde nasıl yüz temizleme toniğini yapabilirim

Cilt Tipine Göre Tonik Seçimi Nasıl Yapılır
AHU AKIN İç Mimar


İç Mimar Ahu Akın'dan Ev Dekorasyonu

İç Mimar Ahu Akın'dan Ev Dekorasyonu


1-Ev dekorasyonunda Trendler nasıl oluşur?

Trendler aslında toplumun ihtiyaç ve beğenilerine göre şekil alırlar. Her tasarımın yansıttığı bir kişilik ve dil vardır. Aynı dönemde oluşturulan tasarımlar aynı dili konuştuğu için bu bir trend haline gelir.Ev dekorasyonunda; evde geçirilen saat, insanların ev alışkanlıkları apartmanın kaçıncı katında oturduğunuz bile trendlere yön veren kriterler arasındadır.Günümüzün tarzı, maksimalizm dekorasyon stilidir. Bu tarz da, mekanı olduğundan daha dikkat çekici ve gösterişli yapmak-minimalist dekorasyondan ziyade daha büyük ve dikkat çekici eşyaları oda içerisinde bulundurma düşüncesine dayanıyor. Renkli perde, duvar kağıtları-geometrik ve floral desenler ile gri, yeşil ve bakır renklerinin tercih edildiği bu ev dekorasyonuyla istenilen iddialı görünüm  oluşturulmuş oluyor.

 

2-Ev tasarlarken nelere dikkat edersiniz?

İçinde bulunduğumuz zamanın en büyük problemi stres olduğu için yeni dekorasyon fikirleri huzur temasına dayanmaktadır. İnsanlar eve, huzur dolu rahatlama alanı olarak bakarlar. Yorgun bir günün ardından kendine zaman ayırabileceğin sığınak gibi... Evin gözü yormaması, dinlenmeye olanak tanıması hatta otel odası gibi rahat olması bekleniyor. Sakin dokunuşlar, yaşam alanlarının enerjisini değiştiriyor  ve  modern - geleneksel etkili bir vurgu yaparak insanlara konforlu yaşam alanları sunuyoruz.

 

3-Bir mekan tasarlarken renk seçimini nasıl yaparsınız?

İçinde bulunduğumuz ortamı güzelleştirerek hayattan keyif almayı hepimiz isteriz. Renk; harikalar yaratabilir alanı artırabilir veya  daraltabilir, odayı daha sıcak hale getirebilir veya tam tersine serinlik katabilir. Ve bu özellikler odada istenilen havayı yaratmak için kullanılabilir. Beyaz renk odayı genişletir aynalarla birlikte küçük bir apartman dairesinde bile reenkarnasyon yaratılabilir. Tavanlar da aynı şekilde; beyaz renk pahasına yükseltebilir ve koyu gölgeler  kullanılıp alçaltılabilir. İç mekanlarda renklerin kullanımında öncelikle yansıtma katsayıları göz önünde bulundurula­rak, daha sonra da renklerin psikolojik etkileri düşünülerek uygun seçim yapılır. Aydınlık tekdüzeliğini sağlamak için tavan, duvarlar ve çalışma yüzeyi arasında belli bir aydınlık düzeyi ilişkisinin sağlanması gerekmektedir.
 

Günümüzün üçte birinin yatak odasında geçtiğini hesap edersek, evin en önemli odalarından biridir… Yorgun bir günün ardından rahatlayacağımız ve yepyeni bir gün için enerji toplayacağımız yatak odalarında en uygun renklerin seçimi de hiç kuşkusuz pastel tonlardan seçilmelidir. Açık Yeşil-Açık Sarı-koyu mor-açık mavi ve şeftali tonları. Oturma odası, salon gibi sohbet, film izleme aktivitelerinin yapıldığı odalarda ise; beyazın tonları ve açık tonlu soğuk renkler kullanılabilir. Mutfakta sarı ve tonları, sıcak renkler tercih edilir. Giriş alanlarında ve koridorlarda gül ve şeftali renkleri, mor ve açık tonları tercih edilebilir. Çalışma ortamının, çalışma odası olarak kullanılan odalar, odaklanmayı kolaylaştıran ve rahat hissettiren mor, açık tonları ile veya kahverengi, lacivert tonları ile renklendirilebilir. Renk seçimi yaparken mavi ve yeşil, sakinlik vermesine rağmen ofislerde tercih edilmemelidir. Çalışma ortamında huzura olan ihtiyacımızdan çok belirli bir tempoda çalışarak işimizi yapmamız gerekir. Koyu yeşil, mor gibi daha doygun renkler noktasal olarak vurgu amaçlı kullanılabilirken, çalışma yüzeyinde gri veya renksiz olarak adlandırılan soluk renkler tercih edilmelidir. Parlak/kroma renkler ilgiyi dağıtarak çalışan kişiyi başka yere yönlendirir. Toprak renkler çalışma ortamını rahatlatır ve sarı tonlar toprak tonlara uyumlu olarak ortama neşe katar.

 

4-Pandemi sonrasındaki ev trendlerinde ne gibi değişiklik oldu?

İnsanlar artık huzur veren keyifli yaşam alanları dekore etmek istiyorlar. Sadelik odaklı, huzur arayışı ve doğallık ön planda. Ev kavramı artık otel rahatlığında, ofis ciddiyetinde ve kişisel bir sığınak gibi görülüyor. Evlerde çalışma yada home office denilen çalışma alanının önemi arttı. Bu alanları tasarlarken motivasyonlarını koruyabilmek-konsantrasyonlarını sağlıyabilmek ve üretken olabilmeyi ön planda tutarak çalışma mekanları tasarlıyoruz. Çalışma alanı için yeterli alanınız yoksa yaratıcı ve fonksiyonel çalışma masaları kullanılıp, duvarlarda  delikli ve mantar panolarla desteklenip-ufak ama kurtarıcı çalışma alanı yaratılabilir.

 

5-Mutfaklarımız artık evlerimizde nasıl bir rol oynuyor?

Mutfaklar bu alanlarda daha fazla zaman harcanan ve sadece yemek yapmaktan daha fazlasını yapan yaşam alanları olmaya başladı. Mutfaklar artık yaşam alanımızın kalbi niteliğindedir. Ülkemizde inşaat sektörünün günümüzdeki konumu ile birlikte mimarı yapılarda çoğunlukla açık mutfak modeline dönüşümünü daha çok görmekteyiz. Salona dahil Amerikan tipi  mutfak stili en dar kullanışsız alanları ferah ortamlara dönüştürmektedir. Çünkü modern insanlar yiyeceklerin hazırlanmasını ve tüketilmesini sosyal bir şekilde aile ve zaman etkinlikleriyle birleştirmek ister. Hem modern hem de şık bir görünüm elde etmenizi sağlayan açık mutfakları  dekore ederken kalabalık bir görünümden uzak, sade ve modern bir görünüm sağlamalısınız.