İkinci Beyin: Bağırsaklarımızı tanıyor muyuz?
İkinci Beyin: Bağırsaklarımızı tanıyor muyuz?
Tarih: 26.7.2018 11:56:34
Seher Dallı Diyetisyen

İkinci Beyin: Bağırsaklarımızı tanıyor muyuz?

Sindirim sisteminin en önemli kısmı olan bağırsaklarımızda, yararlı-zararlı birçok mikroorganizma bulunmaktadır. Yararlı bakterilerin zararlı bakterilerden fazla olmasıyla, sağlıklı bir bağırsak florası oluşmaktadır. Bu sayede bağırsaklarımız günlük karşılaştığımız milyonlarca zehir ve tehlikenin üstesinden ustaca gelmekte, düşmanlarla karşı savaşmakta ve organizmanın içine sızmasını önlemeye çalışmaktadır. Sağlığımız için yararlı olan bakteriler ‘´probiyotik´´ olarak adlandırılırken, probiyotikleri besleyip, zararlı bakterilere karşı avantaj kazanmalarını sağlayan besinlere de ‘´prebiyotik´´  denilmektedir. Fakat sağlıksız bir beslenme alışkanlığımız varsa; aşırı fast-food tüketiyor, şekerli-asitli içecekleri çok kullanıyor, hamur işlerini çok seviyorsak bağırsaklarımızda bulunan bu probiyotiklerin sayısında azalma olurken, zararlı bakterilerin sayısında artış görülmektedir. Bağırsaklarımızdaki zararlı bakterilerin artışı da, bizi daha çok karbonhidrat ve yağ ağırlıklı besinlere yönlendirmektedir. Aslına bakarsanız biz bağırsaklarımızdaki hangi bakterileri beslersek, onların sayısında artış olmaktadır.  Pilav ile ekmeği birlikte tüketen biri, aslında bağırsaklarındaki bakterilerin yönlendirmesi ile ayrı tüketememektedir. Çünkü bağırsaklarında karbonhidrat isteyen zararlı bakterin sayısı fazladır. Ama burada şuna dikkat çekmekte fayda var. Bizim beslenme şeklimiz bağırsaklarımızda hangi tür bakterilerin olacağını belirlerken, sonrasında beslenme şeklimizden dolayı artan bakteri türleri de, besin tercihlerimizi etkilemektedir.style="display:block"
data-ad-client="ca-pub-3147495022607310"
data-ad-slot="7616720081"
data-ad-format="auto"
data-full-width-responsive="true">

İkinci beyin olarak nitelendirilen bağırsaklar, yediğimize ve içtiğimize bağlı olarak duygu durumumuzu etkilediğini biliyor muydunuz? Ya da ruh halinizin bağırsaklarınızın çalışmasında etkisi olduğunu ?

En son araştırmalar, sindirim sistemi ile ruhsal süreçlerin birbirine bağlı olduğunu göstermektedir. Aşık olduğumuzda midemizde kelebeklerin uçuşması, önemli bir sınava gireceğimizde stresten karnımıza krampların girmesi veya gece ağır yemek tükettiğimizde kabus görmemiz… Bunlar ruhsal durumumuzun sindirim sistemimizi veya sindirim sistemimizin ruhsal durumumuzu etkilemesinden kaynaklanmaktadır. Yapılan çeşitli çalışmalar, depresyon ve insan bağırsağı arasındaki ilişkileri çok net göstermektedir. Depresyona girmiş kişilerde bulunun zararlı bakteri türleri, normal bağırsak florası olan bir fareye transfer edildiğinde farelerin bile depresyona girdiği tespit edilmiştir. Aynı zamanda son dönemde yapılan çalışmalarda, probiyotik tüketen kişilerde depresyon ve benzer ruh hallerinde önemli iyileşmelerin olduğu görülmektedir. Bu nedenle probiyotikler artık ‘´psikobiyotik´´ olarak sınıflandırılmaktadır. Bununla birlikte prebiyotiklerin stres hormonu olarak bilinen kortizol üzerine etkilerinin araştırıldığı bir çalışmada da, prebiyotikler ile beslenen kişilerde pozitif duyguların daha fazla olduğu ve kortizol seviyelerinin düştüğü bulunmuştur.

Peki sağlıklı bir sindirim sistemi için ne yapmalıyız?

Sağlıklı bir sindirim sistemi için, sağlıklı bir bağırsak florasına sahip olmamız gerekiyor. Bağırsak floramızın sağlığı için ise, bağırsaklarımızda yaşayan probiyotiklerin sayısını, dengeli ve sağlıklı bir şekilde beslenerek arttırmalıyız. Beslenmemizde lif (sebze - meyve ve kuru meyve – kurubaklagil - tam buğday-çavdar-yulaf içeren ürünler) alımına özen göstererek,  beslenmemizi kefir, yoğurt, turşu, bazı peynir türleri, sirke çeşitleri gibi probiyotik içeren besinler ile desteklemeliyiz. Eğer yeterli probiyotik alamadığımızı düşünüyorsak, eczanelerden probiyotik takviyesi alabiliriz. Ayrıca yüksek yağ ve şeker içeren besinlerin, probiyotiklerin sayısında azalmalara neden olduğu için, bağırsak floramızı olumsuz etkilediğini bilmekteyiz. Günlük aktivitelerimizi arttırmamız bağırsak floramızı olumlu bir şekilde etkilemektedir. Bunlarla birlikte, günlük en az 2-2,5 litre su tüketmeyi unutmamamız gerekmektedir. Ayrıca mümkün olduğunca çocukluk çağından başlayarak stresten, kaygıdan uzak kalmak bağırsak sağlığımız açısından avantaj olarak görülmektedir.

                                                                                                                             Uzm. Dyt.  Seher DALLI

 

 

Yazarın Diğer Yazıları
Ramazan ayı vücut için bir arınma dönemidir (11 Haziran 2018 - Pazartesi)
Sayfa:
KEŞFET / EXPLORE
E Dergi Yıl 4 Sayı 42

/resimler/2019-1/8/1618389474504.jpg