Bugün, 24 Ekim 2020 Cumartesi
SİNEMA

Günün Film önerisi

MAGAZİN

Çalgıcı Mektebi’nden  “Sonbahar Tadında Nağmeler”

‘Hindistan Pazarı ve Ticaret Fırsatları’ Webinarı Gerçekleştirildi

Ekrem İmamoğlu'nın test sonuçları açıklandı

Bakan Soylu’dan sert tepki

Ekim ayına ilişkin sosyal yardım desteği ödemeleri bugün başlıyor

İçişleri Bakanlığı açıkladı...

Suudi Arabistan'daki orman yangını etkisini kaybetmeden devam ediyor...

Borçların yapılandırılmasına ilişkin kanun teklifi açıklandı! İşte sonuç...




Prof.Dr. Mete Kilciler


İKTİDARSIZLIĞA ‘PRP’ TEDAVİSİ İLE KALICI ÇÖZÜM

.


Sertleşme sorunu ve iktidarsızlık, birçok erkeğin hem sağlığını hem de sosyal hayatını olumsuz yönde etkiliyebiliyor. Bu sağlık sorununun hafife alınmaması, ciddiyetle değerlendirilmesi çok önemli bir husus… Kişinin hayatının tümünü etkisi altına alacak bir olgudan bahsediyoruz.
Birçok erkeğin korkulu rüyası haline gelen iktidarsızlık ve sertleşme sorunu ile ilgili günümüzde artık PRP adlı tedavi yöntemiyle çözümün çok rahat olduğunu söyleyebiliriz. 
Esasında PRP tedavisi, tıbbın birçok alanında uzun zamandan beri kullanılmakta. Ortopedistler eklem hastalıklarında eklem içerisine, plastik cerrahlar ve cildiyeciler saç dökülmesine karşı saçlı deriye, yüzdeki kırışıklıklara, sellülitlere, doğum çatlaklarına karşı uzun zamandan beri kullanıyor. Yaygın bir kullanım alanı var. 
Peki, işlem nasıl gerçekleşiyor? Hastanın kendi kanından yarım saatlik bir işlemle elde edilen ‘trombosit’ dediğimiz hücrelerden zengin PRP sıvısı, vücudun neresine iğne ile verilirse o bölgedeki hasarı düzeltip söz konusu bölgeyi gençleştirmektedir.
Genellikle diyabet hastaları, sigara içenler ve obezlerde sıkça görülen sertleşme sorununda PRP tedavisi günümüzde başarılı bir şekilde kullanılmaktadır. Hastanın durumuna göre 3 ya da 4 seansta yapılan PRP tedavisinin yan etkisi yoktur ve kalıcı bir tedavi sağlar. Seans aralıkları, hastanın durumuna göre değişebilir.
Tedavinin etkinliği, yapıldığı günden itibaren başlar. Genelde 1,5-2 ay içerisinde maksimum etki görülmektedir. Hastaya zarar veren etken ya da etkenler ortadan kaldırılırsa tedavi kalıcı olmaktadır. 
Daha eski bir tedavi olan ESWT dediğimiz ‘şok dalga tedavisi’ ile birlikte veya biri diğer tedavinin arkasına uygulandığında ise etkinlik daha da artar. Bu amaçla ilaç almak istemeyen veya ilaçların yan etkilerinden dolayı kullanamayan hastalarda PRP’nin günümüzde en yeni ve en iyi tedavi olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz. Alınan başarılı sonuçlar, bu tedavinin ne denli isabetli bir yol olduğunu da gözler önüne sermektedir.
Sağlıklı günler geçirmeniz dileğiyle…