DÜNYA

Ermenistan Kirli emelleri için NATO’dan umduğunu bulamadı

MAGAZİN

Eylül ayı magazin gündemine kavga skandalı oturdu

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev: "21 köy ve 1 kasaba işgalden kurtarıldı"

Ermenistan Kirli emelleri için NATO’dan umduğunu bulamadı

Sözcü Kalın: “Kimin savaş istediği bellidir”

Bursa’da 5 kişinin öldüğü kazan faciasında, fabrika sahibine 5 yıl ceza

Sağlıklı Kentlerde gündem: Pandemi

BURSA VALİLİĞİ BASIN DUYURUSU

ESKİ BAHÇEKAYA’DA SOKAKLAR PARKE TAŞIYA KAPLANIYOR
Dr. Muhammed Bozdağ


İnsanlığın korona imtihanı, sebepler, korunma ve muhtemel geleceğimiz…

.


Bölüm 1

Yok edici mini buzul çağını yaşayan, kavimleri helak eden felaketlerden, küresel savaşlardan geçen insanlık için küçük, ama günümüzdeki nesil için büyük bir salgın hastalık koronavirüs. Henüz üçüncü ayın içerisindeyiz ve bu salgının ne kadar zarar verebileceğinden emin değiliz. Dünya eğlencelerine saplanan insanlık için çok sarsıcı ve uyarıcı olduğu kadar, yaşama alışkanlıklarımızı kökünden değiştirecek bir sürecin içindeyiz.

Bu yazıda, konuyla ilgili herkesi ilgilendirdiğine inandığım şu beş soruyu, deneyim, gözlem ve bilgilerim çerçevesinde cevaplayacağım:

1-Korona salgınının maddi sebebi ve manevi hikmeti ne olabilir? 2-Kaderimizde belalara fetva verdiren küresel kusurlarımız neler olabilir? 3-Bu salgının bizi zorladığı adaletli hayata dönmezsek, salgın sonrası kendimizi nasıl bir dünyada buluruz? 4-Korana virüsünden korunmanın birinci maddi yolu olarak, virüs bulaşmasından nasıl sakınabiliriz? 5-Korana virüsünden korunmanın ikinci maddi yolu olarak, savunma sistemimizi nasıl güçlendirebiliriz?

1- Korona salgınının maddi sebebi ve manevi hikmeti ne olabilir? Olayları anlamak için sebeplerine bakıyoruz ve maalesef günümüz insanı, sanki Allah yokmuş veya varsa da yarattığı olayları belli amaçlara bağlı yaratmıyormuş, karışmıyormuş gibi bir zanla, maddi sebeplerde boğuluyor.

Hakiki Mümin şuna inanır: Her olayı Allah belli amaçlar/hikmetler için yaratır. İmtihan dünyası nedeniyle de olaylardaki hakimiyetini maddi/görünür sebeplerle perdeler. Örneğin, trafik kazasıyla can almış gibi görünür, oysa o maddi olayın arkasında Azrail as gibi bir manevi el yaratmıştır ve onun arkasında da bizzat kendi emri ve kudreti vardır. Olayların maddi sebeplerinin arkasındaki manevi sebeplerini anlayan bir bakış açısı geliştirme konusunu Ruhsal Zeka kitabımıza havale edip,  yaşadığımız salgının muhtemel maddi ve manevi sebeplerine dair birkaç noktayı hatırlatalım:

Korona salgınının muhtemel maddi sebepleri: Son yıllarda sosyal medyada gelecekten haber verir gibi konuşan, her gün başka iddia ve teorilerle kafamızı karıştıran stratejici patlaması yaşıyoruz. Kimine göre ABD koronayı laboratuvarda geliştirmiş, öğrenci kılığındaki Çinli ajanlar çalıp ülkelerine götürmüş, ABD’ye karşı kullanmak için geliştirirken yanlışlıkla veya bilerek kendilerinden başlayarak Dünyaya yaymışlar. Başkasına göre ABD’nin Çin’e saldırısı veya yeryüzüne yeni bir formatta hükmetme operasyonu başlatan İngiliz-Çin ortaklığının operasyonu. Kimine göre, dünya zenginliğinin yüzde seksenine hükmeden Aşkenazi kökenli birkaç Yahudi ailenin, ulus devletleri yok edip, tüm insanlığı dijital teknoloji yoluyla yönetmeyi sağlayacak tek/küresel dünya devletini kurma operasyonu… Ya da 2020 yılı için planladıkları tarihin en büyük ekonomik krizini insanlığı korkutup uyuşturarak ve zorla kabul ettirmek amacıyla üretilip kullanılan bir maske… Korona bir dünya savaşının öncü enstrümanı mı, karşı saldırıları ve dalgalarıyla gelecek yazı, kışı ve ertesi yılı kuşatacak mı? Ya da 2021-2024 yıllarında yaşanması hesaplanan sıcak bir dünya savaşına mı evrilecek? Veyahut bu salgın basitçe, Çin/ Vuhan’daki bir hayvan pazarında satılan yarasa veya pangulin çorbasından mı yayılmış?

Ben doğru cevabı bilmiyorum. Ama bu salgının yukarıdaki amaçların tümü için de kullanılabilmesini sağlayan psikolojik korku ortamının küresel medya tarafından (bizimkiler dahil) yarışırcasına pompalandığını görüyoruz. Bu olayın maddi/görünür sebebinin ne olabileceğini, zaman içerisinde hangi amaçlar için kullanıldığına bakarak görebileceğiz.

Korona salgınının muhtemel manevi sebebi:  Görünür/zahiri sebep her ne olursa olsun, bu salgının tek hakiki sebebi, Yüce Allah’ın ister zalim devletlerin eliyle veya isterse yarasa çorbası yoluyla bu felaketi yaratması ve bununla insanlığı terbiyeye, ahlaka, adalete zorlamasıdır.  “De ki: ‘Allah'ın bize yazdığından başkası başımıza gelmez. O bizim sahibimiz ve koruyanımızdır, inananlar Allah'a güvensin.’” (Tevbe, 51) Devam edecek...