DÜNYA

Ermenistan Kirli emelleri için NATO’dan umduğunu bulamadı

MAGAZİN

Eylül ayı magazin gündemine kavga skandalı oturdu

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev: "21 köy ve 1 kasaba işgalden kurtarıldı"

Ermenistan Kirli emelleri için NATO’dan umduğunu bulamadı

Sözcü Kalın: “Kimin savaş istediği bellidir”

Bursa’da 5 kişinin öldüğü kazan faciasında, fabrika sahibine 5 yıl ceza

Sağlıklı Kentlerde gündem: Pandemi

BURSA VALİLİĞİ BASIN DUYURUSU

ESKİ BAHÇEKAYA’DA SOKAKLAR PARKE TAŞIYA KAPLANIYOR
Dr. Muhammed Bozdağ


İNSANLIĞIN KORONA İMTİHANI, SEBEPLER, KORUNMA VE MUHTEMEL GELECEĞİMİZ…

.


Bölüm-2

Dikkat edelim, bu küresel salgın tüm insanlığı doğru yola sadece bir çağırma değil, bir zorlamadır ve bu, Allah’ın halkının çoğunluğu azgınlaşan milletlere karşı bir kanunudur. “(Firavun) milletinin üzerine, kudretimizi ispatlayan, tufan, çekirge, böcek, kurbağa ve kan (belasını) gönderdik ki (tövbe edip doğru yola dönsünler). Fakat kibirlenmekten geri durmadılar ve cani/mücrim bir millet oldular. (Araf, 133)

Doğru yol çağrısına gelince, o ebedi kurtuluş yolunu yüce Allah en son 14 asır önce, elçisi Muhammed (Asm) ile yapmıştı tüm insanlığa. Allah’ın bolluğa boğduğu şimdiki nesil olan bizler ne yaptık peki? Kitaba sımsıkı sarılmak, hükümlerini öğrenip ahlakımızı düzeltmek yerine, ululadıklarımızın eteklerine yapışarak, umrelere gidip gelerek kurtulacağımızı sandık. Peygamberimiz kıyamet günü Rabbimize bizim hakkımızda şöyle diyecek: "Ey Rabbim! Ümmetim bu Kur'an'ı terkedilmiş bir şey haline getirdi."(Furkan, 30)

Rabbimiz dinimizi öylesine yüzümüze çarptı ki, tarihte görülmemiş olaylar yaşıyoruz. Camiler kapandı, cumalar kesildi, Kâbe bile kapatıldı bir ara. Bu yılın Haccı dahi uluslararasına yasaklanabilir. Sen her işini yalanla yürüt, mazlumun ahına kulak tıka, hukukun ayaklar altına alınmasına, insanların yerlerinden yurtlarından edilmesine sus ve hatta alkışla… Sonra da hoparlörlerden dua ederek kurtulacağını zannet. Ey Müslüman, musibetin şu veya bu maddi/görünür sebeple gelmesi önemli değil. Camilerimizi dahi bize kapattıran hakiki sebep Allah’tır ve din ehli bunu hakiki samimiyetle düşünmezse çok daha ağırlarını beklesinler.

Kıyamete yakın zamanda gelecek olan dabbetül arzın vereceği mesajın bir biçimini veriyor korona virüsü…  "Vadedilen olay başlarına geldiğinde, insanlara yerden bir dâbbe (canlı) çıkarırız da, insanlara ‘âyetlerimize yürekten inanmadıklarını’ söyler." (Neml, 82) Korona hareketsiz bir virüs, kendi başına debelenen bakteri gibi bir dabbe değil. Demek ki insanlık bu olaydan kurtulunca daha büyük bir azgınlığa sapacak ve bu sefer gelip insanlara hayatı dar edecek olan o yaratık şu mesajı verecek yüreklere: “Ey müminler, siz gerçek mümin değilsiniz, siz Allah’ın ayetlerine sözde, güya inanıyorsunuz; ama özden ve yürekten inanmıyorsunuz.”  Allah bilir, o en büyük dabbeyi belki de torunlarımız görecek ve zaten ondan sonra da yeryüzü kıyameti gözleriyle görecek olan en azgın azınlığa kalacak.

2-Kaderimizde belalara fetva verdiren küresel kusurlarımız neler olabilir? Sonsuzluk Yolculuğu kitabımızın kıyamet alametleri kısmında açıkladığımız üzere, insanlık tarih boyunca Allah’a karşı eşi benzeri görülmemiş bir küresel kibir içerisine dalmıştır. Bu durumun sebebi, modern teknolojinin bizim ölümlü ve aciz Âdem çocukları olduğumuzu bize unutturan sanal bir oyun dünyasına zihnimizi hapsederek basiretimizi köreltmesidir. Birinci ve ikinci Dünya savaşında on milyonlarca can verdikten sonra biraz ahlakını düzelten insanlık, yeniden ve bu kez çok daha büyük bir zulüm bataklığına dalmıştır.

Dünya, ahireti kazanalım diye yaratılan kısacık bir imtihan iklimi iken, burasını ebedi ikametgâhımız zannettik. Rabbimiz Allah iken, egomuzu, parayı, makamı, siyasileri ve din adamlarını ilahlaştıran kitapların ve hatiplerin söylemlerine taparcasına kapıldık. Şeytan bizi varlıkta azgın şehvetin, yoklukta abartılı korkunun tuzağına çekerek harama sürükledi.

 “Allah tüm kullarına rızkı bol bol verseydi, hepsi yeryüzünde azarlardı.” (Şura, 27) ayetinin uyarısını zamanında dinlemedik. Bize bolluk ve bereket, iyilik ve şükür için inmişti. Ama mücahitler müteahhit oldu. Adalet ve iyilik için yola çıkıp kendimizi nefsimizin köleliğine düşürdük. Fazla para görenler, ikinci üçüncü kadın, metres veya zina peşine düştü. Allah’ın birbirinin iki sevgili yardımcısı olarak yarattığı erkekle kadın birbirine düşman edildi, yuvalar parçalandı.