DÜNYA

Ermenistan Kirli emelleri için NATO’dan umduğunu bulamadı

MAGAZİN

Eylül ayı magazin gündemine kavga skandalı oturdu

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev: "21 köy ve 1 kasaba işgalden kurtarıldı"

Ermenistan Kirli emelleri için NATO’dan umduğunu bulamadı

Sözcü Kalın: “Kimin savaş istediği bellidir”

Bursa’da 5 kişinin öldüğü kazan faciasında, fabrika sahibine 5 yıl ceza

Sağlıklı Kentlerde gündem: Pandemi

BURSA VALİLİĞİ BASIN DUYURUSU

ESKİ BAHÇEKAYA’DA SOKAKLAR PARKE TAŞIYA KAPLANIYOR
Hakkı Güleç Uzman Aile Danışmanı


İyi niyetli, kötü etkili anne ve babalar

.


        Üç aya yakındır Konya’daydım. Salgın günleri öncesinde bir şekilde görüştüğüm özellikle yeni evlenmişlerin anne babalarından bazıları oldukça “dertliler”

      “Hocam biz çoğumuzu evlendirdik ancak onlar boşanmak istiyorlar, anlaşamıyorlar vb ne yapacağımız bilemedik!

    Bizim zamanımızda böyle şeyler bu kadar yaygın değildi. Şimdiki evliliklerde ne var ki, gelinler ayrı ev isterler, evin tüm eşyaları tam olacak vb yine de memnun değiller, bizler böylemi evlendik? Kayın validemizin yanına gelin gittik gıkımız çıkmadı..” türünden serzenişler hiç eksik değil.

          Eşlerin anne, babaları için onların, “kök aileleri” dersek yüzlerce boşanma nedeni içinde, kök ailelerin evlenmiş çocuklarının aralarına girmeleri ve onların her şeyini yönetmeyi kendilerine hak görmeleri, özellikle gelin-kayana çatışmaları ve arada bunalan erkeklerden bahsedebiliriz. 

    Bazı kök alileler ise çocuklarının boşanmalarında pay sahibi olmalarını görmek ve kabul etmek istemezler.

       “Onları yetiştiren her türlü fedakarlığı yapan biziz ve biz ne yapıyorsak onların iyiliğini istiyoruz” düşüncesindeler.

    Onlar sözde “iyi niyetliler” ama kötü etkili olduklarının farkında bile değiller! Onlar için, İyi niyetli ama Kötü etkili kök aileler” diyebiliriz.

       Bazıları da niyetlerinin ne olduğunu çok iyi de bilirler ve ne yaptıklarını ve  de sonuçlarının ne olabileceğinin tam olarak farkında olanları da az değil! 

    Yani yazımızın başlığına tam ters düşecek şekilde, “niyeti de kötü, etkisi de kötü kök aileler” olanlardan da bahsedebiliriz.

     Olumsuz  duygularını yönetmekte zorluk çekenler, kendi hatalı davranışlarını haklı çıkartacak şekle soktuğu birçok konuyu sürekli gündemde tutar, bazen görmez gelinebilecek gülüp geçilebilecek incir çekirdeğini doldurmayan bir konuyu eğip bükerek bin bir anlam yükleyerek karşısındakini düşmanlaştırırlar.

   Özellikle bazen annelerin onların deyimi ile, “kıyamadığım   oğlumu elin kızına kaptırdım” duygusu içine girebildiklerini de gözlemlemekteyiz. O anlarda gözyaşları devreye girer, haklı-suçlu ekseninde giden ilişkilerde sürekli çatışma üretilir.

Karşılaştığım sözlerden bazıları

“Benim kızımı kimler istedi de vermedim. Damadıma kızımı verirken şartlarımı belirttim o da kabul etti şimdi ise verilen sözlerin hiçbiri tutulmadı kendimi kandırılmış hissediyorum”

“Anneme, babama ve akrabalarıma saygısız davranıyorsun”

“Eşim, annesi ne derse onu yapıyor sanki ben onun kocası değilim biz burada bostan korkuluğu muyuz?”

“Önce benim babamlara gideceğiz.”

    “Annem ile eşim arasında kaldım çıldırmak üzereyim! Onlar birbirine giriyor, birbirlerini bana şikayet ediyorlar. Kaçıp kurtulmak istiyorum”

     “Kızlarını aldık ama ailesi tam bir açgözlüymüş düğünde doğru dürüst bir şey takmadılar! Görgü denen bir şey var”

   “Bizim evliliğimizi bir otomobile benzetirsek, direksiyonda bizim olmamız gerekirken, direksiyonda kayın valide, önde kayın peder görümceler var, biz arka koltukta sıkışık gidiyoruz ama olsun onlar sayesinde evlendik. Onlar bizi besleyip büyüttüler çok emekleri geçti onların hakkını ödeyemeyiz ne yapalım yani”

     “Çocuğumuzun ismini erkek olursa kayınpeder kız olursa kayın validenin ismini vereceğiz biz neyiz ki zurnanın son deliği bile değiliz”

 

İşin aslı konusunda ne düşünebiliriz?

Anne babalar hep onların yanlarındadır arkalarındadır ama aralarında değil. Aileler çocuklarıyla birlikte iyi ve kötü günlerini paylaşan, güven veren, aidiyet duygusunu yaşatandırlar. Anne, babalar ve çocukları ahenkli, mutlu birlikteliği sağlayacaklardır. “Ben” “sen” değil, “biz” olan, ilk başta güven sevgi, saygı ve sorumluluk bilinciyle hareket edendirler

      Anne, baba da olsalar onların aralarında değil, gerektiğinde destek olmak üzere yanlarındadırlar arkalarındadırlar.

    Yeni evlenmişlerin  kavgaları, barışmaları ve birbirlerini tanıma sürecinde yaşanan krizleri olumlu ve olumsuz günler yaşamaları onların deneyimlerini arttıran konulardır. 

        Eşler kendi anne ve babalarının kendilerinden beklentilerinin farkında olarak onları ziyaret etmeleri hal hatırlarını sormaları sorunlarıyla onların izin verdiği ölçüde ilgilenmeleri, hastalık ya da iyi kötü günlerde birlikte olmaları birbirlerine sürprizler yapmaları anmaları

         Sohbet içinde kalmaları saygı sevgi sorumluluk bilinciyle davranmaları halden anlamaları önemlidir.

Her işine karışma yönetme değil, yardımlaşma dayanışma önemlidir.

 Evliliğin ilk yılında eşlerin ailelerinden kendilerini ayırmakta güçlük çektikleri gözlemlenir. Evlenen kişi eş rolünü üslenmekte zorlanabilmekteler. Evlenmiş olmakla birilerinin damadı gelini kayını eltisi görümcesi gibi birçok statüler elde edenler diğer taraftan uyum sorunları yaşarlar.  Yeni evliler her ne kadar kişilik uyumu içerisinde de olsalar çatışma kaçınılmazdır önemli olan doğru zamanda doğru biçimde yani çatışma yaratan farklılıkların dile gelmesidir. En zor konular basitçe çözüme kavuşabilirken en basit konular kaosa neden olabilir. Kritik konu iletişim becerilerimizin güçlü olması öncelikle kendimizin farkına varmamızdır…