İsmet Koyuncu


Kemal Sunal realitesi

.


Türk sinemasının büyük komedi oyuncusu ve sinema oyuncularından biri olarak kabul edilen Kemal Sunal, 11 Kasım 1944 yılında İstanbul’da doğdu Ölümü ise 3 Temmuz 2000 yılıdır uçağa binme korkusunu yenemeyen Kemal Sunal yolculuk öncesi geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetmiş ve ülkeyi yasa boğmuştu.Oynadığı rollerle Türk sinemasına yeni bir soluk getirmişti. Çevirdiği filmlerde genellikle saf, şanslı, iyi yürekli karakterleri canlandırmıştır. Filmlerinin ilk gösterimlerinden yıllar sonra bile hala büyük bir ilgiyle izlenmesi olgusunu, yazmış olduğu bilimsel yüksek lisans tezinde sosyolojik olarak irdelemiştir.Kemal Sunal filmleri izlenirken kahkaha atmamak mümkün değil günümüzde hala tekrar,tekrar izlenen filmlerinde yalnızca gülüp geçmek yanlış olur oysa filmlerde verilen ince mesajlar ve safi'yane verildiği sanılan oysa çok zekice hazırlanmış cevaplar görürüz adeta çağımızın Nasreddin Hoca zekası ve ince nüansı lezzetin'dedir.

 

İnşaat işçisi olarak çalıştığı Kibar Feyzo tiplemesinde Fedoal yapıdan ve ağa zulmünden kaçarak şehre geldiğinde bambaşka bir dünya olduğunu görür inşaatta çalışır ve yevmiyesini almak için sıraya girer her işçiye 300 lira verilir sıra kendisine geldiğinde 100 lira verilir şaşırır onlara 300 bana neden 100 lira diye sorduğunda cevap onlar Sendikalıdır şaşıran Feyzo olsun onlar sendikalıysa bende Harran'lıyım der!!! İşte bu sahnede hepimiz kahkaha atarız fakat sosyal mesajı çok az kişi algılarız.Filmlerinde daha çok Anadolu insanının tiplemeleri saflığı ve ince zekası vardır bazı filmlere dini vurgular vardır dindarlar arasında kısmen tepki almış olsa'da işin özü hurafelerin dinimize verdiği zararların ve din bezirganlarının din maskesi takarak halkı korkutma ve kullanma şekillerini deşifre eder.

 

Kemal Sunal kendi ağzında, ilk yıllarını ve komediye yönelişini şu sözlerle dile getiriyor;

 

"Nasıl oldu bilmem, ben kendimi sahici bir sahnede seyircilerin arasında buldum. Ses Tiyatrosu'ndaki ilk rolüm çok kısaydı. Üç dakika sahnede ya kalıyor ya kalmıyordum. Öyle pek bir şey söylediğimi de hatırlamıyorum. Sahnenin bir ucundan girip öbür ucundan çıkıyordum. Ne yaptığımı da pek hatırlamıyorum; ama seyirci kahkahadan kırılıyor. Bu da benim hoşuma gitmişti. Bildiğiniz gibi o gün bugündür insanları güldürmeyi seviyorum.

 

Kemal Sunal kendi filmlerinin neden bu kadar sevildiğini ve izlendiğini irdeleyen kimse çıkmadığı için Üniversiteye gider mezun olunca kendi filmlerimi üniversiteli bakışı ile irdeleyeceğim der aslında tez konusu olması gereken bir durum ortadayken o yıllarda hiç kimsenin bu konuyu ele almaması manidardır.Tüm izleyicilerinin kendinden mutlaka bir şeyler bulduğu Kemal Sunal tiplemeleri mutlaka vardır.

 

Hayatı boyunca 82 filmde rol almıştır. İlk filmi yardımcı rolde Tatlı Dillim(1972) ile başlamış, Salako(1974) filminde başrol oynamıştır. En son filmi Propaganda (1999) olmuştur. 1977 yılında Kapıcılar Kralı rollünde Altın Portakal ödülüne layık görülmüştür.

 

Kemal Sunal, 2000 yılında yönetmenliğini Ali Özgentürk'ün yapacağı Balalayka filminin başrolünü (Necati rolü) oynayacaktı. Ancak çekimlerin yapılacağı Trabzon'a giden uçakta kalp krizi geçirerek ölünce bu rol Uğur Yücele veridi. Kemal Sunal'ın uçak korkusu vardı ve bu nedenle o zamana kadar hiç uçağa binmemişti. Ölümüyle sonuçlanacak bu yolculuğa da güçlükle ikna edilmişti.Belkide ölümünün bu şekilde olacağını hissetmişti. Ölümünün 19  yılında sevgili Kemal Sunal’ı rahmet ile yad ediyoruz mekanı cennet olsun. Esenkalın...